Aktivnosti!!!

SVJETSKI DAN KNJIGE, 23.04.2021.

NOĆ KNJIGE

Sudjelovali smo i u ovoj, jubilarnoj desetoj, Noći knjige, čija je tema bila ljekovita moć knjige. Maskota Noći knjige 2021. bila je Knjiguška, babuška (matrjoška), tradicionalna ruska igračka, a u čast ruskog autora, Fjodora Mihajloviča Dostojevskog čiju 200. obljetnicu rođenja slavimo ove godine.

U sklopu Noći knjige i u suradnji sa našom knjižnjičarkom Ljiljanom Cecelja odradili smo Potragu za pričom (Story walk).

Knjigom i šetnjom pokušali smo izliječiti naš 4. razred. Učenici su u potrazi za pričom šetali hodnikom, učionicom i knjižnicom i tako otkrivali sve više o djevojčici Ani i njenim strahovima. Upoznali su tom prilikom Strahojeda, pokrete i pjesmicu koju on preporučuje u borbi sa strahovima. Uvjerili smo Anu da se ne treba bojati škole, psa Kikija, a pogotovo testa iz matematike. Učenicima nije bilo teško otkriti čega se sve oni boje i što bi izložili u Muzeju strahova. Zaključili smo da i odrasli imaju svoje, manje ili više opravdane, strahove i da su oni sastavni dio naših života, ali im ne smijemo dozvoliti da upravljaju nama. Bili su kreativni i pokazali nam kako oni zamišljaju Strahojeda i kako bi utješili prijatelja ili prijateljicu koji se boje nečega. Strah od javnog nastupa pobijedili smo upravo time: javnim nastupom, izražajnim čitanjem pjesmice Strah Grigora Viteza.

Na kraju smo svi napravili ono što nas je Strahojed naučio da trebamo kada se suočimo s malim ili velikim strahom: počešali se iza lijevog uha, duboko uzdahnuli i zapjevali: U strahu su vel'ke oči, samo diši, sve će proći!


2021. godina proglašena Godinom čitanja u Hrvatskoj

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

3.veljače, Svjetski dan čitanja naglas

Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, poboljšava komunikaciju, obogaćuje rječnik, razvija maštu i utječe na uspješan razvoj djeteta. Čitanje također utječe na razvoj emocionalne inteligencije, tolerancije, koncentracije, empatije, samopouzdanja i samosvijesti djece.

I mi smo čitali naglas, u učionici, a i kod kuće... u pidžami, u krevetu, pa čak i kućnim ljubimcima....

Lektira : EMIL I DETEKTIVI

  • LEKTIRA IZ VREĆICE

LEKTIRA, 1.DIO: Emil i detektivi- lektira iz vrećice

EMIL I DETEKTIVI, 2.dio

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige, Međunarodnog dana knjižnica te Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica drugi dio lektire Emil i detektivi odradili smo sa našom dragom knjižničarkom Ljiljanom Cecelja. Knjižničarka nam je pripremila pravu detektivsku poslasticu. Podijelili smo se u pet skupina, pravih detektivskih ureda: Detektivski ured Hercula Poirota, Detektivski ured Jamesa Bonda, Detektivski ured Scherlocka Holmesa, Detektivski ured Harry Pottera i Detektivski ured inspektora Clouseaua. Zadatci su bili pravi detektivski, šifrirana pisma, premetaljke, zagonetke, i na kraju malo dramatizacije iz omiljene lektire Emil i detektivi.


Očitaj pomoću QR čitača !!!

IVANA BRLIĆ-MAŽURANIĆ : PRIČE IZ DAVNINE

unuka je pjesnika Ivana Mažuranića, koji je napisao “Smrt Smail-age Čengića”. Otac joj je također poznati pisac – Vladimir Mažuranić. Rođena je u Ogulinu, gdje je provela jedan dio svog djetinstva,a ostali dio u Zagrebu u djedovoj kući. Školu je učila privatno, posvećujući osobito brigu izučavanja jezika tako da je već u najmlađim godinama govorila i pisala francuski, a kasnije još njemački, ruski i engleski. U 18. godini udaje se za Vatroslava Brlića, odvjetnika i političara u Slavonskom Brodu. Umrla je u Zagrebu 21.09.1938. g. Objavila je sljedeća djela:”Valjani i nevaljani” (1902.),”Škola i praznici” (1905.), “Slike” (zbirka pjesama 1912.),”Zgode Šegrta Hlapića” (1913.),

“Priče iz davnine” (1916.)…


ŠUMA STRIBOROVA

REGOČ

Lektira-recenzija.docx

Naši straničnici: