Memento prijateljstva 9
Realizacija: od rujna 2022. do lipnja 2023.
Memento prijateljstva je projekt koji kroz niz aktivnosti s učenicima od 1. do 4.razreda razvija kompetencije Građanskog odgoja i obrazovanja.
Razvijat ćemo kod učenika: socijalne vještine, prihvatljivo ponašanje, samostalnost, samopouzdanje, međusobno uvažavanje kroz pridržavanje zajedničkih dogovorenih pravila i prihvaćanje drugih.
Projekt od 2015. ima pisano odobrenje MZO za sprovođenje u školama.
Autorice ovoga eTwinning projekta su učiteljice Sandra Vuk i Nevenka Dimač.
Prva radionica - Razredni grb
OŠ HJ A.3.1. Učenik razgovara i govori tekstove jednostavne strukture.
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
uku A.2.4. Učenik razlikuje činjenice od mišljenja i sposoban je usporediti različite ideje
Učenici su na početku sata igrali igru Vjetar puše. Vjetar je puhao za sve one s plavim očima, s dugom kosom, majicom kratkih rukava, za sve dječake, pa za sve djevojčice, za sve one koji vole jesti brokulu i na kraju za sve učenike 3.b razreda.
Postavila sam im pitanje Kojoj skupini vam je bilo najdraže pripadati? najviše odgovora je bilo zadnjoj, odnosno skupini u kojoj su sudjelovali svi učenici 3.b razreda.
Zatim su odgovorili na pitanje zašto vole svoj 3.b razred?
Zato što si svi pomažemo.
Zato što smo prijatelji i zajedno se igramo.
Zato što svaki odmor igramo nogomet.
Zato što puno učimo.
Zato što volimo jedni druge.
Nakon toga svaki učenik je nacrtao svoj razredni grb prema uputama za crtanje grbova.
Druga radionica - Tko sam ja?
OŠ HJ A.3.1. Učenik razgovara i govori tekstove jednostavne strukture.
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
B.2.2.C Uspoređuje i podržava različitosti.
Na početku sata učenici su dobili zadatak predstaviti se prijatelju/prijateljici u klupi; odnosno reći pet stvari o sebi.
Zatim su predstavljali jedni druge pred razredom.
Nakon toga svatko je trebao nacrtati sebe i u prozorčićima napisati nekoliko važnih stvari o sebi.
U nastavku možete vidjeti kako su se nacrtali i što su napisali za sebe.
Na kraju sata su se predstavili i došli smo do zaključka da nas stvaranje slike o sebi utječemo mi sami, naše reakcije na uspjeh i neuspjeh u aktivnostima, naša okolina i njihove reakcije te pohvala i kritika.
Treća radionica - Moji osjećaji i osjećaji mojih prijatelja
OŠ HJ A.3.1. Učenik razgovara i govori tekstove jednostavne strukture.
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
B.2.2.C Uspoređuje i podržava različitosti.
Prva aktivnost
Učenici se nalaze u središnjem dijelu učionice. Zadano im je da se kreću laganim hodom pazeći da se ne sudaraju. Tijekom njihova kretanja najavljujem da će se u nastavku radionice kretati prema određenim zadatcima. Učiteljica će pričati priču, pri spomenu nekog kretanja, trebaju hodati na taj način, a pri spomenu osjećaja, iskazati zadani osjećaj izrazom lica.
Priča tijekom koje su se učenici kretali po učionici i pokazivali svoje osjećaje:
Izlazim iz kuće. Imam nove cipele i novu jaknu. Ponosno hodam uzdignute glave.
Nakon nekog vremena osjetim nelagodu u stopalima. Počinju me žuljati cipele. Pomalo šepam. Sa svakim korakom šepam sve više. Osjećam vrućinu u cipelama. Vrućina postaje sve jača, kao da hodam po žeravici. Tužno stajem. Ne mogu učiniti više ni jedan korak. Plačem. Kako ću se vratiti kući? Osjećam zabrinutost i strah. Odjednom – radost! Po mene dolazi sestra.
Nakon prve aktivnosti razgovarali smo kako su se osjećali tijekom zadatka? Kako bi se osjećali u nekoj takvoj stvarnoj situaciji? Može li se sakriti od srugih osjećaj boli? Može li se sakriti tuga, sreća? Trebaju li se osjećaji skrivati od drugih?
Druga aktivnost
Igrali smo igru Kocka osjećaja. Na svakoj strani kocke nalazio se jedan osjećaj: sreća, tuga, strah, sram, zabrinutost, ljutnja. Učenici su bacali kocku i izrazom lica/pokretom su trebali pokazati zadani osjećaj.
Nakon druge aktivnosti razgovarali smo se kako su se osjećali tijekom provođenja iste. Razvrstali smo osjećaje na ugodne i neugodne. Zaključili smo da se osjećaji ne trebaju skrivati i da trebamo poštivati tuđe osjećaje.Ako primjetimo da je neki prijatelj tužan/bijesan možemo mu ponuditi pomoć, ali ako on odbije ne smijemo navaljivati već ga trebamo pustiti na miru.
Treća aktivnost
Učenici su dobili tablice s ugodnim i neugosnim osjećajima. Zadatak im je bio nacrtati izraz lica koji prikazuje zadani osjećaj i napisati situaciju koju povezuju sa zadanim osjećajima.
Četvrta radionica - Dan planeta Zemlje
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
PID OŠ B.3.2. Učenik zaključuje o promjenama i odnosima u prirodi te međusobnoj ovisnosti živih bića i prostora na primjerima iz svoga okoliša.
PID OŠ B.3.4. Učenik se snalazi u prostoru, tumači plan mjesta i kartu zavičaja, izrađuje plan neposrednoga okružja i zaključuje o povezanosti prostornih obilježja zavičaja i načina života ljudi.
Učenici su obilježili Dan planeta Zemlje kroz razne aktivnosti koje će biti predstavljene u nastavku. Sudjelovali su i u Regreen školskom projektu.
Radionica na satu
Prva aktivnost
Učenici su na početku sata nakon što je učiteljica navela primjer na čemu je zahvalna govorili na čemu su oni zahvalni.
Sara: Ja sam zahvalna na prvim proljetnicama i lijepoj prirodi.
Gabrijela: Ja sam zahvalna na tome što nam stabla daju plodove.
Ema: Ja sam zahvalna na lijepoj prirodi i na pitkoj vodi.
Iskra: Ja sam zahvalna što je lijepo vrijeme da se mogu družiti sa prijateljima.
Fabian: Ja sam zahvalan na tome što kiša više ne pada cijeli dan.
Teodor: Ja sam zahvalan jer sam jučer išao na nasip.
Milan: Ja sam zagvalan jer imamo drva, a biljke nam daju kisik.
Marko: Ja sam zahvalan što sam živ.
Druga aktivnost
Svaki učenik je dobio listić na kojem su pisali koja bi bili ptica, kakva bi bili voda i koji bi bili cvijet.
Da su ptica bili bi: lastavica, orao, djetlić, sova, roda, slavuj, vrabac...
Da su voda bili bi: Drava, hladna rijeka, kiša, tekućica, pitka voda, bistra hladna rijeka, potok, topla i brza voda, rosa, more, Sava, stajaćica...
Da su cvijet bili bi: suncokret, orhideja, tratinčica, maslačak, mesožderka, visibaba, neven, ruža, tulipan...
Treća aktivnost
Učenicima sam predstavila prezentaciju Zemlja je u opasnosti koju sam preuzela od kolegice iz jedne nastavničke grupe.
Poveznica: Planeta Zemlja je u opasnosti
Učenici su nakon odgledane prezentacije imali zadatak u digitalnom alatu lino it napisati što bi oni napravili i kako bi pomogli u očuvanju planete Zemlje.
Četvrta aktivnost
Učenici su u skupinama radili plakate Zemlji za rođendan.
Peta aktivnost
Nahranili su ptičice u školskom dvorištu.
Pred školu je došao autobus Blago jadranskog podmorja koji su učenici imali priliku posjetiti.
U školi je održana priredba za projekt Regreen. Učenici su za projektne partnere iz Norveške i Danske pripremili prezentaciju i plesnu točku. Također, izradili su razrednu knjigu o zavičaju.
Book Creator - Moj zavičaj
Peta radionica - želim ostvariti svoj cilj
OŠ HJ A.3.1. Učenik razgovara i govori tekstove jednostavne strukture.
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
Prva aktivnost
Učenici sjede u krugu. Svaki učenik govori za sebe u čemu je dobar. Na taj način osnažuje svoje samopouzdanje i aktivno razmišlja o svojim dobrim osobinama.
Druga aktivnost
Nakon što je svatko za sebe govorio dobre osobine slijedeći im je zadatak bio reći jedni drugima dobre osobine. Ovaj put su bacali jedan drugome klupko vune. Na taj način svi su ostali povezani. Dokazali smo da je važno da jedni druge podržavaju, da si pomažu i da se svatko osjeća dobro kad ih se pohvali za nešto.
Treća aktivnost
U razgovoru o dobrim osobinama zaključili smo da nam one pomažu da ostvarimo svoje ciljeve. Sljedeći zadatak bio je poslušati priču o Marku.
Zovem se Marko. U srednjoj školi bio sam dobar učenik, ali prilično nemiran, svojeglav i tvrdoglav. Dosta toga su mi opraštali zbog dobrih ocjena, ali ponekad nisam uspio izbjeći kaznu. Nakon jednog od mojih "nestašluka", u šestom razredu, nastavnik nije više znao što bi samnom, pa me poslao na razgovor ravnatelju škole. Niti to me nije uplašilo, samo sam bio strašno ljut. Bio je to stariji, sijedi čovjek. Očekivao sam dosadnu prodiku…Samo sam sjedio i buljio u pod. Na moje iznenađenje, ravnatelj je neko vrijeme šutio, a onda iznenada rekao:
- Pokaži mi ruke.
Potpuno iznenađen, ispružio sam dlanove i pokazao ruke.
- Jako fine ruke. Ruke kirurga. Zaista nešto posebno. Mogao bi postati izvrstan kirurg!
To je bilo sve što je izjavio. Pozdravio me i rekao da mogu ići. Potpuno zbunjen, išao sam prema razredu i gledao u svoje ruke. Cijeli dan nisam mogao odvojiti pogled on njih. Pogađate, upisao sam se na medicinski fakultet. Danas sam, ja Marko, uspješan kirurg.
Nakon poslušane priče odgovorili su na pitanja: Kakav je bio Marko? Što mu se dogodilo? Što je doživio kod ravnatelja? Kako je doživio susret s ravnateljem? Što mislite, koje negativne osobine je morao Marko promijeniti, pobijediti ih, da se ostvari njegov cilj? Pogledajte i vi svoje ruke. Razmislite, što ste sve dobro učinili njima. Što biste još mogli učiniti? Razmislite, koje su vaše negativne osobine koje vas ometaju u ostvarivanju vašeg cilja.
Četvrta aktivnost
Učenici su ispružili svoje dlanove i razmislili o svojim negativnim osobinama i kako im one odmažu. Zadatak je bio na papir nacrtati svoju lijevu i desnu ruku. Na jednu su trebali napisati svoje pozitivne, a na drugu svoje negativne osobine.
Peta aktivnost
Predstavili su svoje dobre i loše osobine.
Šesta aktivnost
Razgovarali smo kako možemo pobijediti svoje negativne osobine i napisali smo svoje ciljeve i uzore. Na taj način trudit će se biti što bolji i njegovati pozitivne osobine.
Šesta radionica - Naši sportaši
goo A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu.
goo B.2.1. Promiče pravila demokratske zajednice.
goo B.2.2. Sudjeluje u odlučivanju u demokratskoj zajednici.
osr A.2.3. Razvija osobne potencijale.
osr A.2.4. Razvija radne navike.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
osr B.2.4. Suradnički uči i radi u timu.
osr C.2.3. Pridonosi razredu i školi.
osr C.2.4. Razvija kulturni i nacionalni identitet zajedništvom i pripadnošću skupini.
ikt C 2.2. Učenik uz učiteljevu pomoć ili samostalno djelotvorno provodi jednostavno pretraživanje informacija u digitalnome okružju.
ikt C 2.4. Učenik uz učiteljevu pomoć odgovorno upravlja prikupljenim informacijama.
B.2.3.A Opisuje zdrave životne navike.
uku A.2.1. Uz podršku učitelja ili samostalno traži nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih primjenjuje pri rješavanju problema.
uku D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
Prva aktivnost
Učenici su na početki sata pogledali videozapis o hrvatskim sportašima i njihovim uspjesima.
Nakon pogledanog videozapisa razgovarali smo o sportašima koji su spomenuti u videozapisu i što je sve potrebno za takav uspjeh.
Druga aktivnost
Učenici su podijeljeni u skupine dobili zadatak napraviti plakat o zadanom hrvatskom sportašu. Koristili su se podatcima s interneta.
Treća aktivnost
Učenici su predstavili svoje plakate i svaku skupinu upoznali s našim uspješnim sportašima.
Sedma radionica - Dječak, krtica, lisica i konj
goo A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu.
osr A.2.3. Razvija osobne potencijale.
osr A.2.4. Razvija radne navike.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
osr B.2.4. Suradnički uči i radi u timu.
osr C.2.3. Pridonosi razredu i školi.
Prva aktivnost
Učenicima sam predstavila knjigu Dječak, krtica, lisica i konj. Podijelila sam im listiće na kojima su se nalazila pitanja iz knjige. Dobili su uputu da pažljivo slušaju i prate čitanje priče. Kad se pojavi određeno pitanje učenici odgovaraju na njega, a zatim im ja čitam što su odgovorili ostali likovi. Likovi odgovaraju na pitanja srcem pa su i učenici krenuli tim putem.
Učenici su pažljivo slušali, razmišljali i zapisivali svoje odgovore. O svakom pitanju i odgovoru smo razgovarali i objašnjavali ih.
Druga aktivnost
Nakon čitanja priče i pisanja učenici su iznosili svoje osjećaje - osjećali su se: emotivno, sretno, umirujuće, hrvabro, zanimljivo...
Treća aktivnost
Nakon što su se susreli sa "teškim" životnim pitanjima i nakon što su odgovorili na njih, njihov je zadatak bio osmisliti svoje životno pitanje, odgovoriti na njega i nacrtati sebe s prijateljem/roditeljem/životinjom kako gleda u daljinu i razmišlja (po uzoru na ilustracije iz knjige). Svoje radove su predstavili.
Osma radionica - Karta srca
goo A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu.
osr A.2.3. Razvija osobne potencijale.
osr A.2.4. Razvija radne navike.
Prva aktivnost
Na početku sata razgovarali smo o tome što se sve lijepo nalazi u našim srcima. Koje su to stvari? Koje su to osobe? Koji su to osjećaji?
Druga aktivnost
Učenici smišljaju što bi to bila karta srca, što bi se nalazilo u njoj i kako bi ju prikazali. Pokazala sam im jedan primjer, a njihov je zadatak bio nacrtati svoju kartu srca.
Treća aktivnost
Učenici su predstavili svoje karte srca i objasnili su što znače riječi i crteži koje su napisali i nacrtali u svoju kartu srca.
Učenici su riješili evaluacijski listić čiji rezultati govore da su im najdraže radionice Karta srca i Dječak, krtica, lisica i konj. Smatraju da su im aktivnosti koje radimo zanimljive i korisne. Projekt ocjenjuju ocjenom odličan te žele u njemu sudjelovati i u četvrtom razredu.