Вшановуємо учасників ліквідацції наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 

 

Щороку 14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.  

 День встановлений на згадку про завершення 14 грудня 1986 року будівництва саркофагу над четвертим зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС відповідно до Указу Президента України від 10 листопада 2006 р. № 945/2006 «Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». 

Сьогодні, 14 грудня 2023 року, ми хочемо нагадати читачам про страшні уроки Чорнобильської катастрофи для людства і, водночас, про подвиг ліквідаторів, які зробили все для того, щоб мінімізувати наслідки цієї найбільшої техногенної аварії ХХ століття.

Уроки Чорнобильської катастрофи

Банер документальної інсталяції "Під саркофагом" Української інституту національної пам'яті 

Урок 1. Чорнобильська аварія 26 квітня 1986 р. –  це наслідок безвідповідальності на різних рівнях: від проектування станції до відсутності інструктажу персоналу про допустимі дії та можливі небезпеки. 

Урок 2. Радіоактивне опромінювання здатне змінювати ДНК і запускати механізм неконтрольованих мутацій. Тому нові покоління українців приречені спокутувати соціальний експеримент безвідповідальних попередників.


Урок 3. Кордони не стримують радіацію. Радіоактивна хмара через Білорусь пронеслася над Європою. Жодні домовленості та політичні кордони не стали бар’єром для наслідків злочинних дій влади СРСР.

Так само й війна в Україні, яка багатьма європейцями сприймається як локальний конфлікт, може перерости в нову світову війну.

Але масштаби Чорнобильської катастрофи могли бути ще більш катастрофічними, якщо б не ліквідатори - справжні герої України

Їх ядерний потужний смерч

Тоді підняв на поле бою.

Вони ішли на вірну смерть,

Прикривши світ, - і нас з тобою...

Тамара Хрущ


Відразу ж після катастрофи загинула 31 людина – працівники атомної електростанції, пожежні.

Понад 500 тис. осіб брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При гасінні пожеж і розчищенні завалів 200 тис. ліквідаторів отримали дози радіації біля 100 мЗв (допустима доза для персоналу радіаційно-небезпечних об’єктів протягом року – 20 мЗв).


 Пожежні: вони захистили людство ціною власного життя


Представляємо до Вашої уваги документальний фільм «Тим, хто врятував світ». Фільм був створений у 2021 році, до 35-річчя Чорнобильської катастрофи, за допомогою Головного управління ДСНС України в Київській області та за участю 11-го державного пожежно-рятувального загону м. Чорнобиль  і Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська атомна електростанція». 

Завдяки фільму ви дізнаєтесь про героїв-пожежних Київщини - безпосередніх учасників гасіння пожежі на Чорнобильській АЕС: частина І - пожежа в ніч на 26 квітня 1986 р. на даху 4-го енергоблока Чорнобильській АЕС, частина ІІ - пожежа у ніч на 23 травня 1986 р. на кабельних трасах 4-го енергоблока Чорнобильській АЕС. Деякі документальні фотографії, аудіозаписи розмов пожежних у квітні-травні 1986 р. взяті з особистих архівів ліквідаторів та оприлюднені вперше. 

 Тим, хто врятував світ, частина І: https://www.youtube.com/watch?v=WXqzpQhb7Dc

Тим, хто врятував світи, частина ІІ:

https://www.youtube.com/watch?v=XM5bEpNVOU0

Для того, щоб ознайомитися з текстовим варіантом розповіді про пожежних - героїв ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, натисніть на стрілку.

Історії ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зберігаються в Національному музеї "Чорнобиль".  Запрошуємо при нагоді відвідати його.

Музей знаходиться за адресою: м. Київ, пров. Хорива, 1 (станція метро "Контрактова площа"). 

Графік роботи музею: вівторок з 10:00 до 16:45; середа - неділя з 10:00 до 18:00; понеділок - вихідний. 

Контактний телефон для замовлення екскурсійного обслуговування та уточнення інформації: (044) 482-56-27.