Дзвони Чорнобиля 

Аварія на Чорнобильській атомної електростанції  - найбільша в історії людства техногенна катастрофа, яка сталася в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року.

Під час експерименту на 4-му енергоблоці АЕС, коли на 20 секунд був планово відключений ядерний реактор,  напруга в ньому різко стрибнула. Це призвело до теплового вибуху, внаслідок якого були зруйновані активна зона реактора та покрівля машинного залу. В атмосферу потрапило 190 тон радіоактивних речовин. Під час пожежі, що тривала майже два тижні, хмари радіоактивного пилу пронеслися над Україною, іншими республіками колишнього Радянського Союзу, Польщею, Фінляндією, Швецією, Норвегією, Великою Британією, пізніше – над Німеччиною, Австрією, Нідерландами, Бельгією. За екологічними наслідками аварія на Чорнобильській атомній електростанції переросла у планетарну катастрофу: було забруднено 3/4 території Європи..

Чорнобильська АЕС, серпень 1986року

Автор фотографії - Микола Валіцький, онлайн-виставка "Хроніки Саркофага" Національного музею "Чорнобиль"

Причини Чорнобильської катастрофи

  1986 р. – за версією радянської урядової комісії,  Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ): людський фактор, низький рівень професійної культури операторів і керівництва Чорнобильської АЕС.

 1991-1993 рр. – за версією комісії Держпроматомнагляду СРСР, Міжнародної консультативної групи з ядерної безпеки МАГАТЕ – невдала конструкція системи захисту ядерного реактора РБМК, стержні-поглиначі якого мали графіт, що прискорив ланцюгову реакцію.

 Після публікації архівів Комітету державної безпеки (КГБ) – порушення технології ведення будівельних і монтажних робіт на Чорнобильській АЕС у 70-ті рр. ХХ ст., що спричинило витоки радіації у 1982, 1983, 1984 рр.

Наслідки Чорнобильської катастрофи

Унаслідок аварії постраждали 5 120 кв. км сільгоспугідь, 4 920 кв. км лісів.

Відразу ж після катастрофи загинула    31 людина – працівники атомної електростанції, пожежні.

600 тис. осіб брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При гасінні пожеж і розчищенні завалів 200 тис. ліквідаторів отримали дози радіації біля 100 мЗв (допустима доза для персоналу радіаційно-небезпечних об’єктів протягом року – 20 мЗв).

116 тис. осіб було евакуйовано з постраждалих районів. Вони отримали дози радіації біля 33 мЗв, назавжди залишили рідні домівки.

Біля 5 млн. жителів інших забруднених зон за даними 1986-2005 рр. отримали дози радіації від 10 до 20 мЗв.

Інфографіка 24 Каналу

Розчищення завалів і будівництво "Саркофагу" у 1986 році

Автор фотографій - Микола Валіцький, онлайн-виставка "Хроніки Саркофага" Національного музею "Чорнобиль"

Ми славимо мужність  ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС!

 Серед ліквідаторів чільне місце займають шахтарі. 37 років тому вони працювали під зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС. Через небезпеку розплавлення активної зони ядерного реактора шахтарі копали під ним тунель довжиною 136 м. Всього за один місяць по тунелю було прокладено труби для рідкого азоту, що мав охолодити реактор.

Майбутнє Чорнобиля

До 35-х роковин Чорнобильської катастрофи названо такі плани розвитку зони відчуження навколо Чорнобильської АЕС:

1.Виконання бар’єрної функції. У грудні 2019 року відбулося відкриття нового безпечного конфайнменту – ізоляційної аркової споруди над зруйнованим аварією 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС.

2.Перетворення на сучасний майданчик для наукових досліджень. Заплановано відкриття інноваційного парку #ChornobylScience.

3.Розвиток Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. У ньому мешкають 300 видів тварин (із них 19 занесені до Червоної книги України) і  1228 видів вищих рослин (із них 61 вид є рідкісним та підлягає охороні).

Зона відчуження весною 2021 р.

Автори фотографії - працівники Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника


Онлайн гра "Дзвони Чорнобиля", І рівень

Шановні відвідувачі! Опрацюйте матеріали головної сторінки сайту та візьміть участь в онлайн грі "Хто хоче стати мільйонером?": https://learningapps.org/watch?v=pnc489rva21

Онлайн гра "Дзвони Чорнобиля", ІІ рівень

Для того, щоб виграти у грі "Хто хоче стати мільйонером", треба спочатку відвідати сторінки сайту :

Тоді Ви зможете відповісти на питання: https://learningapps.org/watch?v=pucz2rvsa21