Pročitaj tekst Zvonimira Baloga Priča o augmentativetini.
Uvećanica ili augmentativ je imenica koje označuje nešto uvećano.
Umanjenica ili deminutiv je imenica koja označuje nešto umanjeno.
PRIČA U AUGMENTATIVETINI
Zvonimir Balog
Dok bijah mala ljudetina, odnosno djeturina, provodio sam životurinu u jednoj kućetini tri sa tri metrurine. Živio sam zajedno s mamurinom, taturinom, djedurinom, baburinom i malom sestrurinom.
Oko naše male kućetine letjele su sitne pticetine, rojile se pčelurine i neprekidno su preko stazurine crne i žute mravurine vukle neke mrvurine. S druge strane kućetine oko poljske zahodetine letjele su gadne muhetine, zelenoplave nasrtljive zunzaretine.
Kad bi pala noćurina na neburini se pojavila mjesečurina u društvu bezbrojnih zvjezdurina. Širio sam očurine, napinjao vijuetine na mozgurini da bi dokučio te silne tajnetine i zagontkurine. Napinjao sam ušne školjketine, slušao kako zuje komaretine, kako krekeću žaburine čekajući da naiđu sanjurine.
Gdjekad su zarzale konjetine, zamukale kravetine, zablejale kozetine, zaroktale svinjetine, zalajale pseturine, zakvocale kokošurine i ništa nije bilo od spavurine. Od nespavanja bila mi sjeglavetina teška kao bundevetina. Još bi mi došla u glavurinu mišljurina na jednu malu djevojčurinu, kojoj je tako šumorila kosetina kao da pada kišetina, dočekao bih jutretinu širom otvorenih očetina.
ptičurine - velike ptice
Razmisli i usmeno odgovori.
Kakvim se imenicama služio pisac?
Danas ćemo ponoviti što smo naučili o umanjenicama i uvećanicama.
Imenice koje imaju ije kod umanjenica i uvećanica postaje je.
Primjer.
Pazi na pisanje č i ć u umanjenicama i uvećanicama.
Primjer.
Provjeri svoje poznavanje umanjenica i uvećanica.
Prepiši drugi odlomak (dio teksta koji je odvojen) iz teksta tako da uvećanice preoblikuješ u umanjenice.
Nastavi započeto u žutom okviru. Podebljano prepiši bojom.
5.5.2020.
Umanjenice i uvećanice
(ponavljanje)
Oko naše male kućice letjele su... (ti nastavi dalje)
Fotografiju uratka pošalji učiteljici na Viber/e-mail. :)