Спілкування

До кращих народних традицій здорового способу життя належать гарні благородні вчинки, доброзичливість, щирість, милосердя, душевне ставлення людей одне до одного. Духовно здорові люди завжди допоможуть друзям розв'язувати важкі завдання, підставлять своє плече у скрутну хвилину оточуючим. Своєю поведінкою вони доводять істину, що завжди перемагає добро над злом, а правда — над кривдою.

Українці здавна були доброзичливими у спілкуванні між собою. Люди віталися й прощалися одне з одним побажанням здоров'я: «Здоровенькі були!», «Здрастуйте!», «Доброго здоров'ячка!», «На щастя, на здоров'я!», «Бувайте здорові!». Українські приказки і прислів'я свідчать про те, що народ завжди вважав здоров'я найголовнішою цінністю в житті.

Серед причин, які різко скорочують життя людини, особливо виділяємо негативні емоції. Ускладнення міжособистісних відносин унаслідок ускладнення способу життя, інтенсифікація праці часто дають грунт для виникнення стресових ситуацій.

Доброта, щирість, добрий гумор були здавна властиві нашому народові. Знову звертаємося до згадуваної книжки Д. І. Яворницького У козака «...вся його постать дихала мужністю, молодецтвом, заразливою веселістю й неповторним гумором», «Запорожець... був здоровий та вільний від хвороб, умирав більше на війні, ніж дома... У сто років тільки в силу вбирався», «Світлий бік характеру запорізьких козаків становили їхня добродушність, безкорисливість, щедрість, схильність до щирої дружби... За козацьким правилом гріхом вважали обдурити навіть чорта, якщо він потрапив січовикам у товариші...».

Обов’язково бажали здоров’я в колядках, щедрівках, веснянках, обрядових дійствах. Люди щодня, вітаючись між собою, зичили один одному доброго здоров’я та щастя. А щастя – це душевна рівновага людини та її гармонія з природою. Народні правила гарної поведінки вимагали при зустрічі родичів, друзів, знайомих обов’язково запитати один одного про здоров’я.

Спілкування рідною мовою робить людину не тільки здоровішою й талановитішою та щасливішою, а й виступає в ролі особливого каналу, через який кожен із нас черпає цілющу енергію рідної землі і рідного неба

Завдання:

1.Чи навчали вас батьки з повагою ставитися до старших за віком? Наведіть приклади.

2.Повість Михайла Стельмаха "Гуси-лебеді летять" – це своєрідний гімн дитинству, батькам, землякам і всім чесним, щирим, душевним людям (зачитати уривки)