Культура руху

Народні рухливі ігри належать до універсального засобу всебічного виховання молоді. В них яскраво відображено побут, праця, національні традиції народу, уявлення про сміливість, чесність, ви- нахідливість людини. В цих іграх має місце шанобливе ставлення до національної культури, вони створюють емоційну основу для розвитку патріотичних почуттів: любові та поваги до рідної землі, відданості Батьківщині.

Види народних рухливих ігор:

1. Сюжетні народні рухливі ігри. Більшість рухливих ігор цього виду колективні, дитина привчається в них погоджувати свої дії з діями інших гравців, стримувати свої примхи, бажання, діяти організовано, того вимагають правила.

2. Культові народні рухливі ігри. У більшості рухливих ігор цього виду використовуються різні форми культових і ритуальних дій: моління про врожай, різні заклинальні дії, звернення до сил природи, до духів добра і зла, забави, хороводи.

3. Сезонні народні рухливі ігри. Стикаючись із силами природи, кліматичними умовами, від яких залежав урожай, а від того й до- бробут кожного, люди за довгі століття виробили цілу систему свят, обрядів, звичаїв, пов’язаних із кож- ною порою року (зимовий, весня- ний, літній та осінній цикл ігор).

4. Природно-кліматичні народні рухливі ігри. Зміст цих ігор тісно повязаний з природними умовами та історичними особливостями розвитку того чи іншого регіону України. У степовій частині України переважно були поширені рухливі ігри з “широким полем ігрової діяльності”, а саме: метання палиці та м’яча, біг навздогін тощо. В гірських районах Галичини більше поширення отримали ігри на рівновагу, з перетягуванням, стрибками, метанням предметів в ціль (“забивання сокирки”, “перетяжка” та ін.).

Народна педагогіка вимагає, щоб батьки піклувалися про фізичний розвиток дитини, всіляко заохочували її до рухів. Чим більше дитина рухається, тим краще росте і розвивається.

Народні ігри мають оздоровче, освітнє, виховне значення.

Оздоровче: сприяють гармонійному росту організму дитини; формують правильну поставу; загартовують організм; підвищують працездатність; зміцнюють здоров’я.

Дійсний оздоровчий ефект має проведення народних ігор на свіжому повітрі незалежно від пори року. Це зміцнює мускулатуру, покращує діяльність дихальної, серцево-судинної системи, збільшує рухливість суглобів, міцність зв’язок, стимулює обмінні процеси, позитивно впливає на нервову систему, підвищує опірність організму до простудних захворювань.

Освітнє: формують рухові вміння та навички з бігу, стрибків, метання тощо; розвивають фізичні якості - швидкість, силу, спритність, гнучкість, витривалість; дають основи знань з фізичної культури і спорту, валеології, народознавства, історії рідного краю тощо.

Виховне: виховують моральні та вольові якості дітей; любов до рідного краю, звичаїв і традицій українського народу; любов до щоденних і систематичних занять фізичними вправами.

Завдання. Які дитячі ігри ви знаєте?

Підказка:

Переходимо до завдання №3 Особиста гігієна