Характеристика віку

У цьому підлітковому віці взаємодія батьків з дітьми зводиться до контролюючого впливу батьків. Прояв ознак дозрівання в підлітків можна дорівняти до другого народження. Діти хочуть розстатися зі своїм минулим, бажаючи знайти своє «нову особу». А це може нести із собою розрив зі старими друзями, деякими вчителями й дорослими.

У цьому віці для підлітків важлива сильна емоційна підтримка з вашої сторони, а правильна модель поводження буде тим прикладом, що є основою для формування поводження вашої дитини.

Підлітки звичайно починають пробувати тютюн, алкоголь або наркотики в 7-8 класі. Будьте впевнені, що якщо ви обговорюєте в родині алкоголь і наркотики, то зосереджуєте увагу на їх швидкому, неприємному ефекті.

Інформація для старшокласника, що курить, про те, що в нього буде рак легенів і неприємності із серцем через кілька років, звичайно не досягає своєї мети й не має ніякого впливу на нього. З ним краще говорити про те, що в нього буде неприємний запах з рота, що зуби стануть темними і буде  пропалений одяг. А також, можливо, будуть труднощі в близькому спілкуванні з коханою дівчиною чи хлопцем, якщо їм неприємний запах тютюну.

 

Більша частина ваших зусиль у ці роки повинна бути спрямована на посилення у вашої дитини мотивації невживання алкоголю й інших наркотиків. От кілька порад:

 

 

До кінця 9 класу Ваша дитина повинна знати:

 

Пропоновані дії й вправи

1. Тренуйтеся з дитиною говорити «Ні». Вчіть дитини розбирати проблемні ситуації. Наприклад: дитина потрапила в будинок, де немає дорослих, а молоді люди п’ють пиво або курять. Визначите коло ситуацій, у яких вашій дитині можуть бути запропоновані алкоголь або наркотики, і змушуйте дитину попрактикуватися говорити «Ні». Проговорюйте різні ситуації доти, поки не будете впевнені, що дитина знає, як відмовитися від наркотику й алкоголю й обґрунтувати свою відмову.

Вправа №1: Навчання опору наркотикам й алкоголю

10 способів сказати «НІ»

1. Спасибі, я буду радий цим скористатися, як тільки мені це знадобиться.

2. Мої батьки мене вб’ють.

3. Якщо тренер довідається, він змусить бігти мене 20 кіл.

4. Востаннє, коли мама застала мене за палінням, мені не давали грошей 6 місяців.

5. НІ, спасибі, у мене й так вистачає неприємностей.

6. Ні, спасибі, у мене на це алергійна реакція.

7. Ти наді мною смієшся, мене не випускають із будинку, навіть якщо я стою поруч із людьми, що палять.

8. НІ, спасибі, я дочекаюся, коли мені це буде дозволено законом.

9. Коли мені знадобиться це, я дам тобі знати.

10. Зараз не можу, моя мама обнюхує мене, коли я приходжу додому.

11. Діти в цьому віці стурбовані тим, як їх сприймають інші. Ви можете допомогти дитині сформувати позитивне самосприйняття: завоювання почуття поваги й компетентності серед однолітків, бажання, мати гарний вигляд, почувати себе здоровим. У цей період важлива участь дитини в спортивній секції, що допомагає дитині добре виглядати у фізичному плані.

12. У свій вільний час обговорюйте з дитиною, що вона почуває, що для неї важливо зараз. У вашої дитини, можливо, є страхи із приводу виникаючої сексуальності, що відрізняє її від друзів. Тому що підлітковий вік – вік підготовки до інтимних відносин, у підлітків розвивається здатність любити й бути улюбленим.

13. Періодично переглядайте й обновляйте з дитиною домашні правила і її обов’язки по будинку. Обмежуйте її перебування біля телевізора й регулюйте «комендантську годину».

 

Вправа №2: Спробуйте разом з підлітком записати на папері ті правила, які діють у вашій родині зараз й обговорити їх за запропонованою схемою.

1. Чи є правила справедливими, а наслідки – відповідними? Підліткам потрібно знати, які наслідки чекають їх, якщо вони вирішать не дотримуватися правил. Наприклад: «Прийшов пізно – відповідай».

2. Чи потрібно ввести додаткову домашню роботу?

3. Чи варто змінити час приходу додому в «комендантській годині»? і т.д.

5. Пояснюйте, чого саме ви чекаєте від підлітка, щоб йому були зрозумілі ваші спонукальні причини. Інакше йому буде не ясно, звідки взялося це правило. Надзвичайно корисно послухати, що самі підлітки думають про правила й наслідки.

6. Говоріть з дитиною про поняття «дружба». І відзначайте те, що дійсні друзі не будуть пропонувати й змушувати робити те, що принесе шкоду їм, друзям, і родинам друзів.

7. Плануйте спільні (або «контрольовані») вечірки, для постановки акценту на антиалкогольних правилах. Запрошуйте друзів своєї дитини в гості пити чай або дивитися телевізор.