Вшануємо подвиг тих, хто наближав перемогу над нацизмом

Ми пам’ятаємо, що за часи Другої світової війни агресора – нацистську Німеччину та її союзників – спільними зусиллями зупинили Об’єднані Нації, на боці яких воювало понад 6 млн. 351 тис. українців. Понад 2,5 мільйона з них були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами за свої військові подвиги. Не забуваємо: той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими.


Травневий день в кільці заграв

На сполох бив всіма громами,

І блискавка небесні брами

Розчахувала навкруги...

Чому ми маємо вШАНОВУВАТИ ПОДВИГ тих, хто боровся з нацизмом?

Це – гордість за український народ, значний внесок його представників у перемогу над нацистською Німеччиною та її союзниками.

Українці в лавах радянської армії

Вигнання нацистів з території України відбувалося з другої половини 1943 року до кінця жовтня 1944 року. Радянське командування чотирьох Українських фронтів здійснювало наступальні операції проти Вермахту, кидаючи в бій рядових солдатів і молодших офіцерів. Серед них - майже 3,7млн. чоловіків, мобілізованих на території України.

«Чорносвитники», «чорна піхота» – таку неофіційну назву отримали чоловіки і юнаки, мобілізовані польовими військовими комісаріатами влітку – восени 1943 року, після вигнання нацистів з Лівобережної України. У вересні – грудні 1943 року, коли йшла битва за Дніпро, вни йшли у бій без проходження відповідної військової підготовки, іноді неозброєними, не переодягненими у військову форму (звідси назва). За прорив «східного валу», побудованого нацистами вздовж правого берега Дніпра, сплатили своїми життями майже 250-270 тисяч «чорносвітників».

Букринський плацдарм,

з якого 1 листопада 1943 р. був нанесений відволікаючий удар по Вермахту заради полегшення наступу радянської 3-ї танкової армії на Київ

Зі спогадів Володимира Хільчевського про участь «чорносвітників» у боях на Букринському плацдармі в жовтні 1943 р.

«Пішли дощі. Дно окопів і траншей, нічим не захищених зверху, розкисло. Під ногами хлюпало, все промокло наскрізь, глинясте місиво доходило вище щиколоток, навіть плащ-палатки, що були лише в декого зі старих солдатів, уже не затримували води, одяг став важким, холодним. Особливо тяжко було пораненим. Вивезти вдень їх було неможливо – схили [Дніпра] добре прострілювались. І, чекаючи ночі, поранені лежали в багні в траншеях…»

Після вигнання нацистів і їхніх союзників з території України, Червона армія, в складі якої перебували й українці, здійснила низку наступальних операцій вже на території Європи. Серед них: Белградська (1944 рік), Будапештська (1944–1945 роки), Вісло-Одерська (1945 рік), Віденська (1945 рік), Берлінська (1945 рік), Празька (1945 рік).

ЄВГЕН БЕРЕЗНЯК

Учитель із Дніпропетровська (нині – Дніпро), який за часи Другої світової війни став радянським розвідником. У серпні 1944 році очолив групу «Голос», яка десантувалася в передмісті Кракова. Потрапив у руки гестапо, але зумів втекти та діяв у тилу нацистів 156 днів. Найвизначнішою перемогою «Голосу» стало отримання плану мінування нацистами Кракова. У цьому польському місті були заміновані історичний центр, промислові об’єкти. Але завдяки даним розвідників сапери своєчасно знищили закладену вибухівку і врятували Краків. За це Євген Березняк був нагороджений орденом Virtuti Militari.

ЄВДОКІЯ ЗАВАЛІЙ

У 1941 році залишила рідне місто Новий Буг на Миколаївщині разом із 96-м радянським кавалерійським корпусом, умовивши командира взяти з собою санітаркою. Була поранена під час переправи через Дніпро.

8 місяців видавала себе за парубка для того, щоб воювати у 6-й десантній бригаді. І тільки після поранення виявилося, що взводом розвідників командує дівчина.

У ході Будапештської наступальної операції радянського 3-го Українського фронту 1945 року Євдокія Завалій на чолі взводу за допомогою кисневих подушок пройшла через міську каналізацію та захопила бункер командування противника.

Українці в лавах Української повстанської армії

.Підпілля українського визвольного руху діяло на Західній Україні ще до Другої світової війни. Організація Українських Націоналістів (ОУН) вела боротьбу за незалежність України до 1939 р. проти Польщі, у 1939-1941 рр. – проти СРСР.

Щороку 14 жовтня ми відзначаємо річницю створення Української повстанської армії, створену прихильниками ОУН (б). Одним із перших боїв УПА з нацистами став розгром її вояками німецької комендатури в райцентрі Володимирець на Рівненщині 7 лютого 1943 року.

Вісім разів нападали на німецькі економічні об’єкти підрозділи УПА в березні 1943 рку.

У квітні 1943 року нацистська окупаційна адміністрація розпочала каральні акції проти Української повстанської армії за участю бронетехніки й літаків. У райони Острог, Шумськ і Кременець було перекинуто нацистську дивізію.

Однак каральні акції нацистів були малодієвими. У квітні 1943 року Українська повстанська армія здійснила вже 57 нападів на гітлерівські гарнізони, у травні — 70.

ВАСИЛЬ АНДРУСЯК

У липні 1943 року Василь Андрусяк одержав наказ утворити боївку УПА в Чорному лісі під Станіславом (нині - Івано-Франківськ). Першими акціями загону були напади на пост поліції в Городенці та на німецький гарнізон у Тисмениці.

На початку 1944 року хорунжий «Різун» (В.Андрусяк) очолив курінь «Скажені» (600 вояків). 6-16 липня 1944 року на горі Лопата відбулися запеклі бої між куренем та німецько-угорськими військами. Окупанти, які приїхали на 70 машинах, намагалися вибити повстанців із гір. Однак усі наступи ворогів були безрезультатними. Гітлерівці втратили, за різними даними, від 200 до 450 солдатів.

ГОРДІЙ ВРОТНОВСЬКИЙ

Син полковника Армії УНР К.Вротновського-Сивошапки з Сумщини.

У березні 1943 року створив боївку, що отаборилася біля с. Пересопниця Рівненської області та почала влаштовувати засідки на нацистських карателів. У травні 1943 року боївка перетворилася на сотню «Гордієнка». 15 липня 1943 р. сотня вирушила у великий рейд Житомирською областю. Кульмінацією рейду став бій між селами Устинівка та Шевченкове 29 липня 1943 р., де було вщент розбито роту курсантів школи жандармерії з м. Коростеня. Втрати ворога склали 82-83 осіб.

Восени 1943 р. Г. Вротновський, де став командиром боївки при штабі ВО «Башта». Боївка займалася здобуванням зброї, грошей, медичного і канцелярського приладдя. 4 квітня 1944 р. боївка потрапила в облаву гестапо. Гордія Вротновського було заарештовано та розстріляно.

Українці в лавах армій

Об'єднаних Націй

Українці боролися проти нацистської Німеччини та її союзників в арміях Польщі, Великої Британії, Канади та США, Франції та Чехословаччини, на фронтах Європи, Північної Африки та Південно-Східної Азії, на Тихому та Атлантичному океанах.

ПІТЕР ДМИТРУК

Народився в Канаді в родині українських емігрантів. У липні 1941 року пішов добровольцем до Королівських військово-повітряних сил. Для проходження служби його відправили до 405-ї ескадрильї, що базувалася у Великій Британії і здійснювала нічні бомбардування німецьких позицій в окупованій Європі.

12 березня 1943 року літак Дмитрука був збитий. Пітер врятувався на парашуті і приєднався до французького партизанського загону. 9 грудня 1943 року загін атакував німецький залізничний ешелон поблизу містечка Ле-Мартр-де-Вейр. Напад завершився успішно, але ворожі кулемети забрали життя Пітера Дмитрука. За іншою версією, у цей день він потрапив у полон і після допиту був розстріляний. Оскільки карателі з’ясували немісцеве походження загиблого, вони вирішили, що напад здійснено засланими диверсантами, і не стали мститися мешканцям французького містечка.

Пам'ятаємо! Пишаємося! Перемагаємо!

Онлайн-гра

Завдання: прочитайте матеріали сторінки сайту «Вшануємо подвиг тих, хто наближав перемогу над нацизмом» та співставте фотографію українського військового, підпільника та опис події, що з ним пов'язана.

Дивись ТУТ.

Упродовж вересня - жовтня 2020 року був проведений обласний конкурс пошуково-дослідницьких робот "Війна та перемога у пам'яті поколінь" (організатор - КПНЗ "Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді"). Ознайомитися з його підсумками можна тут.