Priroda i društvo

Četvrtak, 21. 5. 2020.

Dijete i zdravlje - izrada plakata

Ponedjeljak, 18. 5. 2020.

Dijete i zdravlje - izrada plakata

Učiteljica je dobila zanimljivu ideju i nada se da će učenici uživati u izrađivanju plakata! Ne znam jeste li ikada izrađivali plakat, zato ću vam pokušati baš sve objasniti. Vremena ćete imati dovoljno, ako ne i previše, a u četvrtak neću objavljivati ništo novo jer će PID u četvrtak biti posvećen također izradi plakata. Objavit ću eventualno dodatne upute ukoliko nakon ovih bude puno nejasnoća.

Dakle, posljednja 2 tjedna ponavljali smo sve što je vezano uz dijete i zdravlje. Tako smo ponovili dijelove tijela, sličnosti i razlike između djevojčica i dječaka, kako čuvamo zdravlje, kako se trebamo hraniti, koliko obroka unositi dnevno, što su zdravstvene ustanove i tko u njima radi. Mislim da vam je svima dovoljno jasno to gradivo da izradite jedan plakat. S obzirom da bi svo to gradivo bilo preopširno da svi pišete sve, odlučila sam vas podijeliti u 3 grupe. Svaka grupa radi plakat na jednu temu, a članovi grupe su odabrani putem slučajnog odabira u eDnevniku.

Kako napraviti plakat?
Plakat se inače radi na velikom papiru, ali, ako nemate doma jedan veliki papir, spojite dva ili više papira normalne veličine.

Kod plakata je bitno da je čitljiv i uredan. Znači, trebate uredno pisati dovoljno velika slova. Naslov se treba nalaziti na sredini gornje strane, a papir(e) okrenite kako god želite. Plakat treba i lijepo izgledati, što znači da bi ga bilo dobro ukrasiti i kojim crtežom.
Ne zaboravite i obojati crtež!

Plakati trebaju privući pozornost i ukratko objasniti sve ono najbitnije o vašoj temi. Što vi prvo vidite na, npr., stranici u udžbeniku? Tekst ili sliku? Primijetite li prvo naslov ili mala slova? Vjerujem da prvo vidite sliku i primijetite naslov - to je ono što svima nama privlači pažnju, zato je važno da crtež na vašem plakatu bude dovoljno velik da privuče pažnju. Oko crteža zatim u kratkim rečenicama pojasnite svoju temu.

Detaljnije upute za svaku grupu se nalaze ispod, pronađite u kojoj se grupi nalazite i pročitajte upute.

1. grupa - naslov plakata: DIJETE

Učenici: Lara, Bruno, Neva, Erin, Mia, Raul, Noa i Luka

Vi ćete napraviti plakat na temu "Dijete". Sve što prikažete na svom plakatu napravite rukama - crteže i rečenice. Nemojte zaboraviti obojati crteže!

Što je bilo najbitnije u temi „Dijete“? Spomenuli smo dijelove tijela, razlike između dječaka i djevojčica, djecu s invalidnošću i da se međusobno trebamo poštivati.

Što biste mogli nacrtati? Možete nacrtati dijelove tijela, možete nacrtati i cijelo tijelo pa određene dijelove tijela povezati s njihovim nazivima... Vi odaberite kako želite da vam plakat izgleda!

Možete si pomoći udžbenikom s ovim svim informacijama.
Imam i dodatni zadatak za vas - istražite pomoću interneta, a zatim prikažite na plakatu samo tri dijela tijela od ponuđenih: vjeđa, lopatica, nadlanica, zglob, kuk, podlaktica, taban, tjeme i zatiljak. Otkrijte gdje se oni nalaze, možete ih nacrtati ili na crtežu cijelog tijela prikazati gdje se na tijelu nalaze.

2. grupa - naslov plakata: ZDRAVLJE I PREHRANA

Učenici: Ivan, Lana, Nika R., Dorian, Nikol, Vanja, Elizabeta

Vi ćete napraviti plakat na temu „Zdravlje i prehrana“. Sve što prikažete na svom plakatu napravite rukama - crteže i rečenice. Nemojte zaboraviti obojati crteže!

Što je bilo najbitnije u temama „Zdravlje“ i „Prehrana“? Spomenuli smo kako čovjek čuva svoje zdravlje, higijenske navike,
spomenuli smo i kako je potrebno uzimati hranu i koliko obroka dnevno. Znamo i koje namirnice trebamo jesti redovito, koje umjereno, a koje katkad.

Što biste mogli nacrtati? Možete nacrtati piramidu pravilne prehrane (stavila sam jednu sliku na stranicu kad smo to radili, 16. 4.), možete nacrtati možda neki zdravi obrok, higijenske navike... Vi odaberite kako želite da vam plakat izgleda!

Pomozite si udžbenikom s ovim informacijama. Dodatni zadatak za vas - istražite pomoću interneta, a zatim na plakatu opišite samo jednu od sljedećih aktivnosti: kako pravilno prati zube, kako pravilno oprati ruke, zašto je tjelovježba dobra za zdravlje, koje namirnice sadrže puno masti ili koje namirnice sadrže puno šećera.

3. grupa - naslov plakata: ZDRAVSTVENE USTANOVE

Učenici: Nika Š., Gabriel, Eva, Adrian, Anđelo, Enea i David

Vi ćete napraviti plakat na temu „Zdravstvene ustanove“. Šve što prikažete na svom plakatu napravite rukama - crteže i rečenice. Nemojte zaboraviti obojati crteže!

Što je bilo najbitnije u temi „Zdravstvene ustanove“? Otkrili smo koje zdravstvene ustanove postoje, tko u njima radi i što svaki od tog zdravstvenog djelatnika radi. Znamo i što trebamo napraviti u slučaju nezgoda i iznenadnih bolesti, ali i tko prevozi unesrećene i teško bolesne do bolnice.

Što biste mogli nacrtati? Možete nacrtati jednu zdravstvenu ustanovu, možda jednog zdravstvenog djelatnika ili vozilo hitne pomoći... Vi odaberite kako želite da vam plakat izgleda!

Pomozite si udžbenikom s ovim informacijama. Dodatni zadatak za vas - pomoću interneta istražite koje sve zdravstvene ustanove postoje u gradu Rijeci i napravite popis ili istražite tko sve radi u dječjoj bolnici. Rezultat svog istraživanja prikažite na plakatu. Na plakatu napišite samo par (4-5) zdravstvenih ustanova ili djelatnika dječje bolnice, a na dodatan papir navedite i ostale. Molim roditelje da mi pri slikanju plakata uslikaju i taj dodatni papir, hvala.

Potrudite se oko izrade plakata, pitajte što god nije jasno jer ću vam plakate sljedeći tjedan i ocijeniti. Vjerujem da ću vidjeti puno lijepih i kreativnih plakata!

Četvrtak, 14. 5. 2020.

Dijete i zdravlje - ponavljanje

Ponovite što ste naučili o zdravstvenim ustanovama uz pomoć videa.

Što su zdravstvene ustanove? Kakve sve zdravstvene ustanove poznajemo? Tko radi u njima? Što radi doktor, što stomatolog, a što medicinska sestra i ljekarnik?

Volite li posjećivati doktora ili zubara? Kada ste zadnji put posjetili jednu od zdravstvenih ustanova?

Opišite mi taj posjet zdravstvenoj ustanovi u par rečenica. Koga ste posjetili, što je on/a napravio/napravila, kako ste se osjećali tijekom pregleda. Tko želi, može i nacrtati zdravstvenu ustanovu ili zdravstvenog djelatnika kojeg ste posjetili!

Ponedjeljak, 11. 5. 2020.

Dijete i zdravlje - ponavljanje

Vrijeme je da ponovimo sve što znamo o pravilnoj prehrani:

Pravilna je prehrana važna za zdravlje. Hranu je potrebno uzimati redovito i umjereno.
Hranu uzimamo raspoređeno u pet obroka dnevno - zajutrak, doručak, ručak, užina i večera. Obroci ne smiju biti preobilni.
U pravilnoj su prehrani zastupljene raznovrsne namirnice. Koje namirnice trebamo uzimati svaki dan, koje ponekad, a koje rijetko?
Ponovite pomoću interaktivne slike. Klikom na znak u boji otvara vam se potreban tekst.

Provjerite svoje znanje o pravilnoj prehrani pomoću igrice.

Za domaću zadaću osmislite dnevni jelovnik za svoju obitelj. Jelovnik mora sadržavati namirnice koje trebamo jesti svakodnevno, ali i bar jednu koju treba jesti umjereno. One namirnice koje bi trebali jesti samo katkad možete, ali i ne morate ubaciti u svoj jelovnik.

Pazite da vam jelovnik sadrži sve obroke koje trebamo uzimati tijekom dana.

Četvrtak, 7. 5. 2020.

Dijete i zdravlje - ponavljanje

U utorak smo ponavljali sve što znamo o tijelu i razlikama i sličnostima između djevojčica i dječaka. Danas ponavljamo sve što znamo o zdravlju. Pogledajte prezentaciju i interaktivnu sličicu, kliknite na više informacija i otkrijte još podataka o određenoj temi.

Mislite li da znate sve što trebate znati o zdravlju? Provjerite u kvizu! Ne morate se bojati, nije za ocjenu. :)
Kvizu pristupite putem poveznice: https://testmoz.com/q/3189322

Danas vam je jednostavna domaća zadaća - nastavite se i dalje dobro brinuti o svom zdravlju!

Utorak, 5. 5. 2020.

Dijete i zdravlje - ponavljanje

Većinu svibnja provest ćemo ponavljajući sve što smo naučili o našim tijelima, zdravlju, prehrani i zdravstvenim ustanovama.

Za početak, ponavljamo što ste naučili tijelu i razlikama i sličnostima između djevojčica i dječaka. Pripremila sam vam video:

Sviđa li vam se video? Jeste se prisjetili svega što ste naučili?

Za domaću zadaću napišite naslov Dijete, nacrtajte dijete i samo obojite:
plavom bojom - prostor gdje se nalaze glavni dijelovi tijela
crvenom bojom - prostor gdje se nalazi prednji dio trupa ispod prsa
zelenom bojom - prostor gdje se nalazi ono što nam raste na glavi
ljubičastom bojom - prostor gdje se nalazi dio tijela koji spaja glavu s trupom
narančastom bojom - prostor gdje se nalazi dio tijela po kojem se razlikuju djevojčice i dječaci

Četvrtak, 30. 4. 2020.

Međunarodni praznik rada

Zna li netko od vas koji je ovo cvijet? Što on predstavlja?

Spomenula sam vam da se sutra obilježava Međunarodni praznik rada.

Međunarodni praznik rada slavi se 1. svibnja. Mnogi ga nazivamo i Prvi maj, ali je službeni kraći naziv ovog praznika Praznik rada.
To je dan podsjećanja na borbu radnika za bolje uvjete rada i pravedniji odnos prema njima. Prije 131 godinu, radnici u Chicagu (Sjedinjene Američke Države) pokrenuli su štrajk kojim su tražili bolje uvjete rada. Štrajk, nažalost, nije dobro završio.
Mnogo je ljudi stradalo. Otada se svake godine 1. svibnja obilježava Praznik rada.

Ovaj cvijet na slici je crveni karanfil. Crveni karanfil postao je simbol Praznika rada.

*Za one koji žele znati više:

blagdan - dan posvećen vjerskom događaju (npr. Božić ili Uskrs)

praznik - dan kojim se obilježava događaj važan za zajednicu (npr. Dan planeta Zemlje ili Međunarodni praznik rada)

Međunarodni praznik rada je jedini praznik koji je neradni u Hrvatskoj.

Napišite u bilježnice današnji datum, naslov Međunarodni praznik rada i samo odgovore punim rečenicama na sljedeća pitanja:

1. Kada obilježavamo Praznik rada?

2. Čega se prisjećamo na Praznik rada?

3. Nacrtaj simbol Praznika rada!

Ponedjeljak, 27. 4. 2020.

Zdravstvene ustanove - ponavljanje

Prošli tjedan ste učili koje su to zdravstvene ustanove, tko tamo radi i zašto ih posjećujemo.

Ponovimo:

Zdravstvene ustanove su ambulante, domovi zdravlja, ljekarne i bolnice.
U njima rade zdravstveni djelatnici: liječnici, stomatolozi (zubari), medicinske sestre i medicinski tehničari, ljekarnici i drugo medicinsko osoblje.

Liječnici pregledavaju pacijente i po potrebi im propisuju lijekove.
Stomatolozi kontroliraju zdravlje zubi i liječe ih.
Ljekarnici izdaju lijekove i daju savjete o njihovoj primjeni.


Ljudi posjećuju zdravstvene ustanove kada žele kontrolirati svoje zdravlje ili kada su bolesni.
U slučaju nezgoda i iznenadnih bolesti potrebno je nazvati Centar 112, to je centar za sve žurne situacije na telefonski broj 112 ili službu hitne pomoći na broj telefona 194.
Vozilo hitne pomoći prevozi unesrećene i teško bolesne do bolnice.

Riješite kviz, ponovite sve što ste naučili o zdravlju!

Za domaću zadaću riješite zadatke u radnoj bilježnici na str. 85.

Četvrtak, 23. 4. 2020.

Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja. Na taj dan skreće se pozornost na važnost očuvanja okoliša i prirodnih bogatstava.

Važno je znati kako možemo očuvati okoliš, a vi ste o tome već učili.
Kako biste bili sigurni da ste dobro zapamtili načine čuvanja našeg doma Zemlje, pripremila sam vam jednu interaktivnu sliku.

Klikom na šarene naljepnice na njoj otvorit će vam se stranica s igricom, poigrajte se i ponovite ono što ste naučili. Uživajte!

Ponedjeljak, 20. 4. 2020.

Zdravstvene ustanove

Saznali ste kako očuvati svoje zdravlje, kako trebate održavati higijenske navike, prikladno se odijevati, pravilno se hraniti...
Saznali ste i kako se pravilno hraniti, odnosno koje namirnice trebate unositi više, a koje manje i kako se ponašati za stolom.

Što napraviti kada se svejedno razbolimo ili želimo kontrolirati svoje zdravlje, kome se obratiti? Znam da već svi vjerojatno znate, ali znate li kako se zovu ustanove gdje rade osobe koje nam mogu pomoći u takvoj situaciji? Pogledajte u videu!

Sve informacije iz videa možete pronaći u svojim udžbenicima na str. 64 i 65.

Za domaću zadaću u bilježnice napišite naslov Zdravstvene ustanove i odgovore punim rečenicama na 1., 2. i 3. pitanje u udžbeniku na stranici 65.

Subota, 18. 4. 2020.

Prehrana

Ponovite uz pomoć prezentacije što smo u četvrtak učili o prehrani. Ima i dodatak - upute za pravilno postavljanje pribora za jelo!
Sada možete roditeljima pomoći pri pripremanju stola za jelo.

prehrana-ong.pptx

Proučite Sunčanin dnevni jelovnik u radnoj bilježnici na str. 82 i riješite 3. zadatak!
Sviđa li vam se količina zelene boje u vašem jelovniku? Koja boja prevladava?

Četvrtak, 16. 4. 2020.

Prehrana

U vašim sastavcima Lončiću, kuhaj! sam imala prilike otkriti koja vam je najdraža hrana. Svašta sam pročitala, bilo je dosta nezdrave hrane, ali, iznenađujuće, bilo je i zdrave, bravo! Danas ćemo učiti o tome što je zdrava, a što nezdrava hrana i koliko bi često trebali određene namirnice jesti.

Hranu trebamo uzimati redovito i umjereno, raspoređenu u pet obroka na dan - to su zajutrak, doručak, ručak, užina i večera. Obroci nam ne smiju biti preobilni i trebaju sadržavati što više raznovrsnih namirnica. Kojih namirnica trebamo unositi više i češće, a kojih manje? Pogledajte piramidu pravilne prehrane.

Vrh piramide je njen najtanji dio, on sadrži namirnice koje bismo trebali najmanje unositi. Sredina su one namirnice koje trebamo umjereno jesti, a dno piramide je sva zdrava hrana koju bismo trebali unositi svakodnevno.

Voće, povrće, žitarice i proizvode od žitarica - jedi redovito.
Meso, ribu, jaja, mlijeko i mliječne proizvode - jedi umjereno.
Slatkiše, masti i ulja - jedi katkad.

Zašto je važno da se hranimo zdravo? Hrana je potrebna za rast, razvoj, ali i za održavanje zdravlja. Ljudi ne mogu obavljati svakidašnje aktivnosti ako se nepravilno hrane. Također, mnogi ljudi u svijetu nemaju dovoljno hrane i zbog toga su češće bolesni.

Za stolom se trebamo ponašati pristojno i pravilno se koristiti priborom za jelo. Što znači pristojno se ponašati za stolom?

Provjerite na slici ispod.

Za domaću zadaću riješite 81. i 84. str. u radnoj bilježnici.

Četvrtak, 9. 4. 2020.

Proljeće u zavičaju - ponavljanje

Proljeće se davno probudilo, ali sada tek osjećamo koliko toplo može biti. Klikom na sliku otvorite umnu mapu i ponovite što se sve događa u proljeće s prirodom.

Odigrajte proljetni memory!

Ponedjeljak, 6. 4. 2020.

Zdravlje - ponavljanje

Što ste naučili o zdravlju? Kako čuvamo svoje zdravlje?
Vidjela sam u vašim domaćim zadaćama da se vi zaista dobro brinete za svoje zdravlje, izvrsno!

Danas ponavljamo sve što smo o zdravlju i čuvanju zdravlja naučili na prošlom satu.

Kako bi čovjek očuvao svoje zdravlje i izbjegao bolest mora:

  1. održavati higijenske navike (pranje ruku, pranje zubiju, tuširanje, rezanje noktiju)

  2. prikladno se odijevati - odijevati čistu odjeću i obuću u skladu s vremenskim prilikama

  3. redovito odlaziti na liječničke preglede - time sprečavamo razvoj bolesti

  4. boraviti u prirodi - ali, za vrijeme širenja ovog zločestog virusa, pazite na razmak!

  5. baviti se tjelovježbom - pa to radite bar 3 puta tjedno uz Tjelesnu i zdravstvenu kulturu

  6. dovoljno se odmarati i spavati

Odigrajte igricu i provjerite koliko ste toga naučili!

Za domaću zadaću riješite zadatke u radnoj bilježnici na str. 80.

Četvrtak, 2. 4. 2020.

Zdravlje

Za početak ponovite što ste naučili na prošlom satu. Pomozite brodiću da dođe do otoka. Sretno!

Sigurno ste već čuli poslovicu Čistoća je pola zdravlja. Što to znači, kako nam čistoća pomaže da ostanemo zdravi? Kada je čovjek zdrav? Što je sve potrebno raditi kako bi čovjek bio zdrav? Pogledajte video:

Zašto je jako važno da dobro operemo ruke? Naučili smo za što koristimo ruke, za rad. To znači da rukama diramo jako puno stvari dok radimo s njima. Na stvarima se nalaze razne bakterije. Bakterije često uzrokuju bolesti. Kako bismo spriječili te bakterije da uđu u naše tijelo, potrebno je dobro oprati ruke.

Danas imate dvije zadaće iz Prirode i društva:

  1. zadaća: zapišite u svoje bilježnice današnji datum, naslov Zdravlje te odgovorite punim rečenicama
    na 1. i 4. pitanje u udžbeniku na str. 61.

  2. zadaća: čuvajte svoje zdravlje! Održavajte higijenske navike, redovito vježbajte, ali nemojte zaboraviti
    dovoljno se naspavati i odmoriti!

Ponedjeljak, 30. 3. 2020.

Dijete

Razmislite, koje sve razlike postoje između djevojčica i dječaka? Danas ćete uz pomoć prezentacije i udžbenika saznati koje sličnosti i razlike postoje između djevojčica i dječaka, što su glavni dijelovi tijela i što se sve nalazi na njima.

Za domaću zadaću riješite radnu bilježnicu str. 78 i 79.

Četvrtak, 26. 3. 2020.

Proljeće u zavičaju

Prouči prezentaciju u kojoj je opisano proljeće u zavičaju, što nam sve proljeće donosi, kako se to priroda budi, što se događa s biljkama, životinjama, ljudima..

proljece.pptx

Za domaću zadaću u pisanke napišite današnji datum, naslov Proljeće u zavičaju i odgovore punim rečenicama na sljedeća pitanja:

  1. Kakvo je vrijeme u proljeće?

  2. Što se događa s biljkama?

  3. Što životinje rade u proljeće?

  4. Što ljudi rade nakon otapanja snijega?

  5. Nabroji 3 vjesnika proljeća!

Ponedjeljak, 23. 3. 2020.

Mjesec i godina

Otvorite udžbenike na str. 52. i 53.

Pronađite na kalendaru svoj rođendan i današnji datum.


Važno je da naučite:

Godina je vremensko razdoblje koje je podijeljeno na 12 mjeseci. Svaki mjesec ima svoje ime.

Svaki mjesec ima određen broj dana, a popis svih mjeseci, tjedana i dana u jednoj godini zove se kalendar.

Datum ili nadnevak čine redni broj dana u mjesecu, redni broj mjeseca ili njegov puni naziv i godina.


Današnji datum (nadnevak) je 23. 3. 2020. Možemo ga zapisati ili izgovoriti i kao 23. ožujka 2020.

Kako ćete na lakši način zapamtiti koji mjesec ima 30, odnosno 28/29 dana, a koji mjesec ima 31 dan? Pogledajte svoje dlanove!

Znate li kako su mjeseci dobili imena koja imaju?

mjeseci.pptx

U bilježnice zapišite datum, naslov i ono što je važno da naučite. Riječi koje su podebljane slobodno zapišite s nekom bojicom.

Za domaću zadaću riješite u radnoj bilježnici na str. 72 prvi zadatak, a na str. 73 treći zadatak. Onaj tko može, želi, ili jednostavno ima viška vremena može riješiti i 2. zadatak.

Četvrtak, 19. 3. 2020.

Ura (ponavljanje)

Ponovimo:

Ura (sat) je sprava kojom mjerimo vrijeme. Postoji ura s kazaljkama i digitalna ura.

Brojčanik čine upisani brojevi i označene crtice, s njega čitamo vrijeme.

Velika kazaljka pokazuje minute, mala kazaljka pokazuje sate, a neke ure imaju i treću, najtanju kazaljku, koja pokazuje sekunde.

Razmislite:
Koliko sati prođe kada mala kazaljka obiđe cijeli krug?
Koliko minuta prođe kada velika kazaljka obiđe cijeli krug?


Pogledajte video, u njemu je objašnjeno kako mjerimo minute.

Nakon što ste ponovili kako mjerimo vrijeme, odigrajte igricu kako biste i uvježbali naučeno.

Ako vam se svidjela ova igrica, možete odigrati još jednu koju vam je učiteljica Marina pripremila na sljedećoj poveznici:
https://sites.google.com/site/produzeniboravakbrajda/ponavljanje-i-uvje%C5%BEbavanje-gradiva/2-razred

Za domaću zadaću riješite str. 71. u radnoj bilježnici.