Istraživanje: Energija i okoliš

Istraživanje: Energija i okoliš

Istraživanje ćemo provoditi do kraja travnja. Obavezno pratite Školu na Trećem, ako ne stignete uvijek možete pogledati snimku na HRTi ili YouTube. Za svaku aktivnost koju trebate napisati u bilježnicu stavit ćete naslov aktivnosti i ispod toga rješenje.

Primjer:

2. aktivnost: Izvor energije za rad

  • riješena tablica

Istraživanje ćete fotografirati i poslati kad ono završi jer ćemo ga takvog cjelovitog i ocijeniti. Vjerujem da vam izgleda jako puno, međutim to je uglavnom naše objašnjavanje i navođenje kroz istraživanje. Negdje ćete trebati nešto zapisati, negdje ćete samo odigrati neke igre. Bez brige, možete vi to! 🙂

  1. AKTIVNOST - Što je energija?

Draga djeco, pred nama je jedno zanimljivo istraživanje u kojem ćete trebati malu pomoć roditelja. Danas je učiteljica Đurđa već govorila o energiji. Razmislite kako biste vi objasnili nekome - što je to energija?

Pogledaj video u prilogu da bi ponovio što je energija, kakvi izvori energije postoje a zatim malo vježbaj uz:

U bilježnicu iz prirode i društva napiši naslov

ISTRAŽIVANJE: Energija i okoliš

2. AKTIVNOST - Izvor energije za rad

Istraži što je potrebno za rad pojedinih kućanskih uređaja u tvom domu. Nacrtaj tablicu kao u prilogu i popuni je prema primjeru. Ako se sjetiš nekih uređaja koje ja nisam spomenula, slobodno ih dodaš u tablicu.

Zaigraj i ponovi:

3. AKTIVNOST - Potrošnja energije 1

Nakon što ste već nešto naučili energiji, o kućanskim uređajima te kakvu energiju oni troše istražit ćete kako znamo koliko električne energije trošimo? Gdje to možemo pročitati?

Neka ti roditelji pokažu gdje se nalazi brojilo, pa pogledaj kako mjeri potrošnju električne energije.

Napravite pokus: isključite sve uređaje koje možete i pogledajte kako radi brojilo. Zatim uključite nekoliko uređaja pa ponovno pogledajte brojilo. Što ste uočili? Ima li razlike? Vidi li se potrošnja energije? Svoj zaključak zapiši u bilježnicu iz PiD. (Kad je uključeno više uređaja....)

Koliko kuna mjesečno treba izdvojiti za potrošenu električnu energiju? Što misliš, je li to puno ili malo? Zapiši svoje mišljenje u bilježnicu iz PiD.

4. AKTIVNOST - Potrošnja energije 2

Razumiješ li što znači velika potrošnja energije?

Pokušaj s ovim pokusom: u bilježnici iz PiD nacrtaj olovkom tri jednako velike žarulje. Zatim uzmi žutu bojicu (ne flomaster) i oboji ih u žuto.

Je li naporno? Zaključi - bojanje žarulja zahtijeva puno naše energije, a tako treba puno potrošiti električne energije da bi nam žarulje svijetlile. Treba li nam jednaka količina energije za bojanje jedne žarulje kao i za bojanje sve tri žarulje?


ODGOVORI U BILJEŽNICU: Hoće li jedna žarulja potrošiti jednaku količinu energije kao i tri žarulje? Hoće li potrošiti više ili manje nego tri?

5. AKTIVNOST - Potrošnja energije 3

Sigurno ste na nekim uređajima vidjeli ovakvu naljepnicu - oznaku. Ta naljepnica pokazuje koliko energije za svoj rad troši određeni uređaj: uređaj sa slovom A troši puno manje energije od uređaja sa slovom D.

Potraži na uređajima u svom domu ove naljepnice. U bilježnicu napiši uređaj i slovo sa naljepnice.(primjer: hladnjak A+)

6. AKTIVNOST - Rukovanje uređajima

7. AKTIVNOST - IGRAJMO SE!

Za večernje opuštanje ili pričanje priča, poigrajte se ovako!

Sve što vam je potrebno je:

  • tuljac od tolet papira, prozirna folija ili vrećica (za škrinju), gumica, razni gotovi ili izrezani oblici iz kartona (cvijeće, životinje, stvari...)

Na tuljac učvrsti prozirnu foliju, na foliju nalijepi razne oblike. Ugasi svjetla, a jedini izvor svjetlosti neka bude baterijska svjetiljka ili mobitel. Stavi svjetiljku u otvor i poigraj se sjenama. Izmisli priču.

8. AKTIVNOST - Zašto štedimo energiju

Razmisli: ZAŠTO JE VAŽNO ŠTEDJETI ENERGIJU? Zamoli roditelje da ti objasne!

  • tako čuvamo okoliš - to pozitivno utječe na naše zdravlje, a onda na ljepši i veseliji život

  • štednjom energije smanjujemo račune za plin, struju, vodu... - na taj način štedimo novac (za novi bicikl, džeparac, ljetovanje, igračku) a da se ničega nismo morali odreći - SAMO TREBAMO PAZITI KADA I KAKO POSTUPAMO SA ENERGIJOM

  • čuvamo izvore energije - ostavljanje "zaliha" za budućnost omogućuje dulje korištenje energije za nas i druge ljude oko nas

9. AKTIVNOST - Kako štedimo energiju

Pročitaj neke savjete za uštedu energije (slika ispod), a zatim izradi svoj podsjetnik kojim ćeš poučiti ukućane na koji način svi zajedno možete uštediti energiju.

Iscrtaj dlan na papiru (traži ukućana koji ima najveći dlan). U sredinu napiši KAKO ŠTEDIM ENERGIJU ili VAŽNO JE ŠTEDJETI ENERGIJU. Na svaki prst ispiši jedan način na koji možeš uštedjeti energiju. Razmisli što TI možeš napraviti. Dlan priloži istraživanju u bilježnicu.

10. AKTIVNOST - Razvrstavanje otpada

U bilježnicu nacrtaj spremnike za razvrstavanje otpada te napiši što se u njih odlaže -STAKLO, PAPIR, ... U tome si možeš pomoći sa animiranim filmom Gospodin Otpadić ili fotografijom u prilogu.

Istraži čemu služi crveni spremnik i napiši u bilježnicu.

11. AKTIVNOST - Igraj se i uči!

Pažljivo promotri ove kratke filmove te pokušaj upamtiti zašto je važno razvrstavati otpad, kako ga razvrstavamo i kako neke stvari možemo ponovno upotrijebiti.

Odvajanje otpada

Smanjimo nastanak otpada od hrane

Ponovna uporaba

I djeca gospodare otpadom

Kam se koje smeče meče - Papir

Kam se koje smeče meče - Staklo


IGRAJ SE I UČI:

12. AKTIVNOST - Dan planeta Zemlje (LK)

U prvom dijelu ove aktivnosti poslušaj pjesmu i prepiši poruku namijenjenu svima nama (jedna rečenica koju izgovara na kraju pjesme). (12. AKTIVNOST - Dan planeta Zemlje;PORUKA: .....) Lijepa Naša Hrvatska

Ova aktivnost bit će nam vezana uz likovnu kulturu. Raditi možeš u bilježnicu iz prirode i društva - na NOVU PRAZNU stranicu, ili još bolje - na jedan prazan papir. Nacrtati ćeš Zemlju i jednu polovicu oslikati kako želiš da ona izgleda koristeći boje🌈. Drugu polovici oslikat ćeš kako ne želiš da izgleda i tu ćeš koristiti - sivu i crnu (pomoć ti mogu biti radovi u prilogu). Iznad ćeš napisati svoju poruku Zemlji za njezin dan ili poruku ljudima o važnosti zaštite okoliša. Pazi da popuniš cijeli list papira/bilježnice što urednije. Uživaj u izradi 🎨

13. AKTIVNOST - Večer bez struje

U jednom od narednih dana organizirajte u obitelji Večer bez struje.

Ugasite sva svjetla i upalite svijeće. Zabaviti se možete različitim aktivnostima za koje nije potrebna električna energija.

  • večerajte uz svijeće

  • igrajte jezične igre (Kaladont: crkva - vatra - razdoblje - ljeto....; Lanac: vrt - tvor-rijeka-avion....)

  • pričajte ili smišljajte priče (Priča u lancu: prvi izgovori rečenicu, drugi nastavlja priču sa svojom rečenicom...ili, da bude teže mora ponoviti rečenicu i dodati novu)

  • BUM - umjesto nekog broja u nizu treba izgovoriti BUM!

  • smislite i vi neke igre

ZADATAK: Sutradan u nekoliko rečenica napiši kako ste proveli večer bez struje. (Što ste sve igrali, kako si se osjećao...)

14. AKTIVNOST - EKO LISTA

Organiziraj malo natjecanje u svojoj obitelji. Za sebe i svoje ukućane izradi podsjetnik za štednju energije. Napravi ga na papiru i stavi na mjesto gdje ga svi mogu vidjeti. Provjeravajte tko od vas svakodnevno na bilo koji način štedi energiju. Pokraj svake rečenice podsjetnika, stavljaj + ili - .

Kontrolirajte svakoga dana štedite li energiju. U okvir stavite + ili -. Odredite kroz koliko ćete dana provoditi natjecanje i proglasite pobjednika.

Ispiši u bilježnicu barem tri primjera kako se u vašoj obitelji štedi energija ili čuva okoliš.

VAŽNO!

Poštovani roditelji,

novi zadaci zadani su u istraživanju. U rješavanju zadataka - aktivnosti, imate vremena do kraja mjeseca. Pomognite djeci, ali nemojte raditi umjesto njih.

Molimo roditelje da ne šalju istraživanje dio po dio jer će se izgubiti među zadaćama

a to nikako ne želimo.

Iz istraživanja, djeca će dobiti tri ocjene - iz prirode i društva, hrvatskog jezika i likovne kulture.

Ocjenu će dobiti prema unaprijed određenim kriterijima (pogledajte Rubrika za vrednovanje istraživačkog rada). Suzdržite se od pisanja i crtanja umjesto djeteta, time ćete mu samo naštetiti.

SAMOVREDNOVANJE

Pomoću ove tablice moći ćeš vrednovati svoj rad, svoje istraživanje.

SAMOPR I RUBRIKE

Rubrika za vrednovanje istraživačkog rada

Pomoću rubrika iz priloga vrednovat ćemo vaša istraživanja. Radite strpljivo i polako kako vam nešto ne bi promaklo.

💡Vaša istraživanja ćete poslati učiteljicama kad dođe vrijeme za to. 💡