Warsztaty

Warsztaty - 18 listopada 2021 r.

Pierwszego dnia konferencji (18 listopada 2021 r.) odbędą się warsztaty metodologiczne. W tym roku proponujemy dwie sekcje.
Sekcję możesz wybrać korzystając z formularza rejestracyjnego.

Między San Junipero a VR CHAT - jak projektować badania w nowej wirtualnej rzeczywistości

Na przestrzeni ostatnich lat zauważamy dwa gigantyczne trendy, które zdają się napędzać się nawzajem z coraz większym impetem. Rozwój nowych technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz postępująca cyfryzacja społeczeństw wywołana pandemią COVID-19. Coraz większy nacisk kładziemy na pracę, zakupy i komunikowanie się za pośrednictwem Internetu. Dlatego też coraz ważniejsze staje się przygotowanie na tę nową rzeczywistość także z perspektywy badacza. Już teraz większość badań jakościowych (fokus grupy, wywiady pogłębione, testy konceptów) dzieje się za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub specjalnie zaprojektowanych, interaktywnych forów internetowych. Jednak te narzędzia to jedynie adaptacja do naszej nowej rzeczywistości, a nie realne „uciekanie do przodu” czyli projektowanie narzędzi badawczych z myślą o nadchodzącej przyszłości.

Celem naszego warsztatu będzie próba zaprojektowania i przeprowadzenia badań w zupełnie nowym, wirtualnym środowisku, jakie staje się marzeniem wielu technologicznych gigantów. Naszym poligonem doświadczalnym stanie się popularna gra VR Chat, która służy jako miejsce do spotkań, rozmów i zabaw setek tysięcy internautów z całego świata. Opierając się na naszych wcześniejszych doświadczeniach badawczych w wirtualnej rzeczywistości, pomożemy Wam zaprojektować kwestionariusz oraz przygotować się na różnego rodzaju przeciwności losu, jakie mogą Was spotkać w tym nietuzinkowym środowisku. Następnie zaprosimy Was bezpośrednio do tego świata, z wykorzystaniem headsetów VRowych, poprzez które będziecie w stanie spróbować swoich sił jako wirtualni badacze.

Całość warsztatu planowana jest na 4 godziny, w ramach których:

  • 1 godzinę poświęcimy na teorie oraz opis naszych wcześniejszych projektów

  • 1 godzinę poświecimy na praktykę i zabawę z wirtualną rzeczywistością

  • 1.5 godziny na zastanowienie się, w jaki sposób badać taką rzeczywistość

  • 1 godzinę poświęcimy na podsumowanie i zebranie wniosków z Waszych własnych doświadczeń i obserwacji.

Zapraszamy serdecznie!

Intymność danych. Refleksje z etnograficznego badania praktyk użytkowniczek i użytkowników smartfonów

W „społeczeństwie platform” smartfony są urządzeniami, na których ekranach spotykają się różne wymiary codzienności – od pracy po randkowanie. Telefony są plastycznymi, otwartymi na ingerencje użytkowniczek i użytkowników konstrukcjami, wokół których i z którymi budowane są zróżnicowane praktyki społeczne. To także materialne przedmioty, stanowiące element technicznej infrastruktury komunikacyjnej, ale też węzeł, wokół którego skupia się szereg procesów niematerialnych – od funkcjonowania oprogramowania, przez manifestowanie emocji, po nieczęsto poddawane potocznej refleksji działania wpisujące się w mechanizmy ekstrakcji danych, stanowiące podstawę kapitalizmu inwigilacji.


Jak badać to, co działa w sposób „automagiczny”, a równocześnie stanowi ważną część infrastruktury funkcjonowania jednostek i technologię siebie? Jak połączyć etnograficzne podejście skoncentrowane na uczestnictwie w tym, co zwykłe i zrytualizowane, z wiedzą o mechanizmach kontroli, którymi nasycone są telefony?



Warsztat poświęcony będzie próbom udzielenia odpowiedzi na te pytania w oparciu o doświadczenia z projektu badawczego Podążając za smartfonem, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki i realizowanego w Uniwersytecie SWPS przez Mirosława Filiciaka wspólnie z Magdaleną Czarnecką, Mateuszem Halawą i Zofią Rohozińską.

Warsztaty poprowadzą

dr hab. Mirosław Filiciak,
prof. Uniwersytetu SWPS

Poprowadzi warsztat:
Intymność danych.
Refleksje z etnograficznego badania praktyk użytkowniczek i użytkowników smartfonów

Nota biograficzna:

Kulturoznawca, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS.

Zajmuje się praktykami kulturowymi, teorią badań nad kulturą i archeologią mediów.

Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media”, „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”.

Autor książek „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015).

Michał Zajdel, Head of Media&Digital,
Kantar Polska

Nota biograficzna:

Ekonomista i socjolog, zajmuje się badaniem efektywności i optymalizacją kampanii reklamowych, tworzeniem nowych narzędzi i standardów badawczych, wdrażaniem międzynarodowych metodologii na rynek oraz digitalizacją i automatyzacją klasycznych badań.

Krzysztof Domeradzki, Media Domain Operational Lead, Kantar Polska

Nota biograficzna:

Media Domain Operational Lead, Kantar Polska; socjolog, specjalizuje się w analizie dyskursu internetowego, badaniach trendów i młodych pokoleń oraz badaniach reklamy. Zajmuje się również wdrażaniem i rozwojem nowych narzędzi digitalowych.

Tomasz Piotrowski, Digital Research Assistant,
Kantar Polska

Nota biograficzna:

Specjalizuje się w badaniach digitalowych i efektywności mediów.

Poprowadzą warsztat:
Między San Junipero a VR CHAT – jak projektować badania w nowej wirtualnej rzeczywistości