Філософські майстер-класи

Центр досліджень

традиції Львівсько-варшавської школи

Перша серія майтер-класів

11-14.02.2021 ОНЛАЙН

Семінари продовжують традицію львівських філософських семінарів Казимира Твардовського, засновника Львівсько-варшавської філософської школи. Вони орієнтовані насамперед на молодих адептів філософії (аспірантів, студентів та старшокласників).

Казимир Твардовський все своє життя присвятив не тільки практикуванню філософії, але і її викладанню. У Львівському університеті він організував ідеальні умови наукової роботи для своїх студентів: читальню, де кожен мав окреме місце для навчання, та чудово оснащену бібліотеку. Однак, перш за все він підтримував своїх учнів систематичними вказівками та компетентними порадами, поступово виводячи їх на рівень самостійного та творчого осмислення філософських проблем. Найважливішими постулатами, яким повинні були відповідати наукові роботи, що виходили зі школи Твардовського, були постулат про максимальну ясність висловлювання та постулат про ретельне обґрунтування висловлених поглядів. Не дивно, що він виховав цілу групу видатних філософів, які разом з ним створили інтелектуальну формацію під назвою «Львівсько-варшавська школа». До Школи, серед інших належали такі видатні вчені як Казимир Айдукевич, Леопольд Блауштайн, Маріан Боровський, Тадеуш Чежовський, Ізидора Домбська, Марія Кокошинська, Тадеуш Котарбінський, Станіслав Леснєвський, Ян Лукасевич, Гелена Слонєвська, Владислав Вітвіцький і Степан Балей.

Метою майстер-класів є популяризація наукового етосу Львівсько-варшавської школи, а також підтримка моделі викладання філософії, заснованої на відносинах вчителя та учня, характерних для школи Твардовського та традицій, що сягають античних та середньовічних філософських дискусій та полемік. Майстер-класи складатимуться з двох частин: вступних лекцій та семінарів. У лекційній частині передбачені лекції визнаних дослідників традиції Школи Твардовського, пов’язані з історією Школи, найважливішими досягненнями її членів та методами, що застосовувалися Твардовським та його учнями у філософських дослідженнях. Семінарська частина складатиметься з доповідей студентів старших курсів та аспірантів, підготованих під опікою викладачів, керівників філософських семінарів, магістерських робіт та кандидатських дисертацій.

Твардовський та його студенти високо цінували філософські дискусії і конструктивну полеміку. Найкращою перевіркою якості своїх філософських ідей вони вважали критику цих ідей іншими філософами. Дискусії проводились у Школі в межах філософських семінарів та студентського філософського гуртка у Львівському університеті, а також у межах засідань заснованого Твардовським Польського філософського товариства у Львові. Базуючись на цих традиціях, філософські майстер-класи повинні стати форумом, на якому молоді студенти та симпатики філософії можуть представити результати своєї наукової роботи. Дискусії після виступів повинні супроводжуватися атмосферою предметної та доброзичливої ​​критики.

Майстер-класи відбудуться 11-14 лютого 2021 року, тобто в період, на який припадає річниця смерті Казимира Твардовського. У лютому 1939 року, через рік після смерті вчителя, учні Твардовського організували меморіальну зустріч. Наступні зустрічі не відбулися через початок війни, але в повоєнні роки учні Твардовського надсилали в цей день один одному листівки, щоб таким чином вшанувати річницю смерті великого філософа. У свою чергу, у 1989-2018 роках у Львові було проведено тридцять Філософських читань, які також відбувались у лютому і мали на меті вшанування пам’яті про Казимира Твардовського.

Філософські майстер-класи, організовані Центром досліджень традиції Львівсько-варшавської школи у співпраці з Львівським філософським товариством ім. Казимира Твардовського, покликані продовжити обидві вищезгдані традиції. Перша серія майстер-класів буде проводитись онлайн, а мовами доповідей будуть англійська, польська та українська.

Заявки на участь (активну або пасивну) у майстер-класах слід надсилати за допомогою форми у вкладці "Заявки" до 20 січня 2021 року. Пасивна участь полягає у прослуховуванні запланованих лекцій та стеженні за перебігом семінарів. Заявлені виступи активних учасників повинні бути підготовлені під наглядом викладачів або наукових керівників, а їх тематика має бути пов'язаною з традицією Львівсько-варшавської школи у широкому розумінні.

Увага! Термін прийому заявок на пасивну участь у майтер-класах продовжено до 8 лютого!