Program konferencji
4 listopada 2022
8:30 – 9:00 Rejestracja uczestników
9:00 –9:30
Powitanie i otwarcie konferencji
9:30 – 11:30
SESJA I (GLACJALNA)
Prowadzący: Andrzej Kostrzewski
9:30
Sukcesja i środowiska sedymentacji osadów plejstoceńskich w Osinkach koło Suwałk.
Wojciech Wysota, Marek Chabowski , Arkadiusz Krawiec, Edyta Kalińska, Piotr Weckwerth
9:45
Architektura facjalna i procesy sedymentacyjne megariplemarków powodzi lodowcowych w północno-wschodniej Polsce.
Piotr Weckwerth , Wojciech Wysota, Jan A. Piotrowski, Arkadiusz Krawiec, Marek Chabowski, Edyta Kalińska, Dhiraj Kumar
10:00
Warciańskie osady glacigeniczne jako źródło informacji o deglacjacji pogranicza wyżyn i nizin Polski.
Lucyna Wachecka-Kotkowska, Maria Górska-Zabielska
10:15
Zróżnicowanie litologiczne i wiek osadów kemowych w rejonie Suchedniowa (Wyżyna Kielecka).
Tomasz Kalicki, Paweł Przepióra, Michał Jabłoński, Marcin Frączek, Łukasz Podrzycki
10:30
Warunki powstawania ozów obszaru staroglacjalnego i ich odzwierciedlenie w cechach sedymentologicznych osadów.
Małgorzata Frydrych
10:45
Ślady dryfu gór lodowych (plough marks) - relikty glacilimnicznego środowiska sedymentacyjnego z początków historii Morza Bałtyckiego..
Szymon Uścinowicz , Leszek Łęczyński, Krzysztof Szamałek, Wojciech Jegliński, Urszula Pączek, Karol Zglinicki, Martyna Kochanowska
11:00
Cementacja kalcytowa w osadach glacifluwialnych następująca w środowisku subglacjalnym (na przykładzie Koczer, E Polska).
Barbara Woronko, Karolina Ulbin, Katarzyna Skolasińska, Joanna Mirosław-Grabowska, Małgorzata Pisarska-Jamroży, Martyna Górska, Karina Apolinarska
11:15
Dolomity detrytyczne w osadach czwartorzędowych Gór Świętokrzyskich - pochodzenie i wartość interpretacyjna.
Małgorzata Ludwikowska-Kędzia, Aldona Kubala-Kukuś
11:30 – 11:45 Przerwa kawowa
11:45– 13:45
SESJA II (FLUWIALNA)
Prowadzący Wacław Florek
11:45
Transformacja koryt rzecznych w Kotlinie Sandomierskiej w późnym glacjale i wczesnym holocenie.
Piotr Gębica
12:00
Osady fluwialne w podcięciach erozyjnych brzegów głównego koryta Wisły k. Kępy Polskiej vs. osady glifu krewasowego (powódź 2010) w Świniarach.
Grzegorz Wierzbicki, Marcin Górka, Piotr Ostrowski, Agnieszka Kałmykow-Piwińska,
Tomasz Falkowski
12:15
Struktury bioturbacyjne w aluwiach rzeki wyżynnej i nizinnej w południowej Polsce.
Paweł Mikuś
12:30
Miasto jako wydajny system dostawy sedymentu do transportu fluwialnego - na przykładzie Kielc.
Tadeusz Ciupa
12:45
Depozycja makroplastiku w osadach rzeki górskiej.
Maciej Liro
13:00
Ślady prehistorycznej i historycznej działalności metalurgicznej zachowane w aluwiach wybranych rzek świętokrzyskich.
Paweł Przepióra, Tomasz Kalicki , Karolina Fularczyk, Piotr Kusztal, Geoffrey Houbrechts
13:15 – 14:15 PRZEMÓWIENIA OKOLICZNOŚCIOWE
z okazji Jubileuszu Pani Profesor Elżbiety Mycielskiej–Dowgiałło
14:15– 15:00 Obiad, tort, lampka szampana
15:00 – 16:00
SESJA POSTEROWA
Zmiany sedymentacji u wylotu Mozgawki do Nidy jako wyraz transformacji środowiska.
Piotr Biesaga
Formy erozyjne jako źródło materiału w transporcie fluwialnym na przykładzie Ochotnicy (Gorce).
Agata Gołąb
Transport rumowiska wleczonego w zlewni zlodowaconej na przykładzie Lodowca Baranowskiego (Wyspa Króla Jerzego, Zachodnia Antarktyka)
Katarzyna Greń, Robert Bialik
Wielopłaszczyznowe badania teksturalne osadów piaszczystych wybrzeża południowego i wschodniego Bałtyku.
Joanna Martewicz
Wpływ osuwisk na zmianę położenia działów wodnych w Karpatach Zewnętrznych.
Anna Mitura
Model różnicowy jako źródło informacji o zmianach ukształtowania terenu na przykładzie osadów rzecznych Kotliny Żywieckiej.
Anna Mitura
Wpływ wałów przeciwpowodziowych na cechy teksturalne aluwiów rzeki nizinnej na przykładzie Wisły w okolicy Warszawy.
Martyna Poławska
Cechy osadów deluwialnych i proluwialnych na wybranych przykładach.
Ewa Smolska
Analiza mikroskalowa ziaren kwarcu serii osadów megapowodzi suwalskiej.
Mateusz Karol Suwiński
Indykatory antropopresji w osadach (wybrane metody badawcze).
Piotr Szwarczewski
Mikrowietrzenie mrozowe we współczesnej warstwie czynnej wieloletniej zmarzliny na przykładzie Równiny Kaffiøyra, NW Spitsbergen - w dobie dzisiejszych zmian klimatycznych.
Karolina Ulbin, Barbara Woronko, Ireneusz Sobota
Zapis działań człowieka w środowiskach sedymentacyjnych Brzozówki i Biebły (NE Polska).
Krzysztof Żurek, Tomasz Kalicki
16:00 – 17:30
SESJA III (kras, wietrzenie, wybrzeże)
Prowadzący: Wojciech Wysota
16:00
Rekonstrukcja rozwoju mierzejowo-wydmowego obszaru Bramy Świny na podstawie badań sedymentologicznych i morfologicznych.
Krystyna Osadczuk
16:15
Stadia genetyczne lessów interpretowane z map cieplnych wybranych sekwencji lessowo-glebowych strefy peryglacjalnej.
Przemysław Mroczek, Maria Łanczont
16:30
Późnoglacjalne fazy aktywności eolicznej w środkowej części Europejskiego Pasa Piaszczystego.
Paweł Zieliński, Piotr Moska, Robert J. Sokołowski, Zdzisław Jary, Jerzy Raczyk, Przemysław Mroczek, Agnieszka Szymak, Grzegorz Poręba, Michał Łopuch, Natalia Piotrowska, Jacek Skurzyński, Marcin Krawczyk, Anna Hrynowiecka, Konrad Tudyka
16:45
Powstawanie małych kraterów uderzeniowych na Ziemi: Przemieszczanie się osadu w obrębie proxymalnej edżekty małych kraterów uderzeniowych.
Anna Łosiak
17:00
Mikrowietrzenie i charakterystyki spektralne powierzchni skalnych na przedpolach Lodowca Hallstätter - wstępne wyniki badań.
Maciej Dąbski, Ireneusz Badura
17:15– 18:00 Dyskusja końcowa i zakończenie konferencji