Често задавани въпроси

Въпроси при кандидатстване

Кой може да участва в конкурсите за финансиране на проекти за научна дейност?

В конкурсите за финансиране на проекти за научна дейност могат да участват отделни преподаватели на основен трудов договор или на трудов договор за допълнителен труд при друг работодател по чл. 111 от Кодекса на труда, изследователи, докторанти, постдокторанти, студенти, служители от ИУ-Варна, както и екипи от членове на академичния състав от институтите, центровете и лабораториите към ИУ-Варна (чл.4 ал.1 от Правилника).

Кой може да бъде ръководител на научноизследователски екип?

Ръководител на научноизследователския екип е преподавател от ИУ-Варна, който притежава образователната и научна степен „доктор“ и доказана научна компетентност и опит, съответстващи на целите на проекта или заема академичната длъжност доцент или професор (чл.4 ал.2 от Правилника). 

В научноизследователските екипи могат да ли да се включват участници от други университети?

В научноизследователските екипи по ал. 1 могат да се привличат преподаватели, изследователи и докторанти от други научни организации и университети, с които се сключват граждански договори. Възнагражденията по тези договори се изплащат от бюджета на съответния проект (чл.4 ал.4 от Правилника).

Колко проекта може да ръководи един ръководител?

За всяка текуща конкурсна сесия един ръководител може да ръководи САМО един проект в направленията фундаментални научни изследвания (ФНИ) и приложни научни изследвания (ПНИ) (чл.4 ал.7 от Правилника).

В колко проекта може да участва един преподавател / изследовател?

Членовете на научни екипи не могат да участват в повече от два проекта за фундаментални научни изследвания (ФНИ) и приложни научни изследвания (ПНИ) в един и същ период на изпълнение според сключените договори (чл.4 ал.8 от Правилника).

В кои случаи преподавател не може да бъде ръководител на проект?

Ръководител на проект, който не е изпълнен и/или е оценен от Централната конкурсна комисия като незадоволително изпълнен, не може да ръководи, да рецензира и/или да участва в научни проекти в същото направление за следващите 3 години, считано от датата на решението за оценяване на Централната конкурсна комисия (чл.4 ал.9 от Правилника).

Какъв е срокът за представяне на проектните предложения? 

Срокът за представяне на проектните предложения е до един месец от датата на обявяването на конкурса (чл.5 ал.4 от Правилника).

Въпроси при администриране и изпълнение

Задължително ли е монографията краен резултат от проекта да е със същото заглавие като самия проект?

Не, проектите финансират провеждането на изследването, а крайният продукт опубличава резултатите от самото изследване, и като такъв може да се различава от първоначалната формулировка. Заявеният краен резултат може да бъде и определен брой публикации, които не могат да са с идентични заглавия, представлявайки различен научен продукт.

Задължително ли е всички членове на екипа по проекта да са автори в публикуваната монография?

Не. Членовете на екипа може да включват и лица, които извършват работа от административен характер, и не участват с научен принос към бъдещия  научен продукт. В монографията автори могат да бъдат и лица извън екипа по проекта. Решенията за авторството на научните публикации, произлезли от проекта, са по преценка на самите участници.

Как става промяна на състава на екипа?

Промяна може да се инициира целогодишно от ръководителя на проекта чрез заявяване на това пред ЦКК (фомуляр е наличен в eLearn). Членове могат да се добавят до достигане на максималния брой участници, определен за всяко направление. Членове могат да се заменят, но в този случай е необходимо предложеният член да покрие точките, които проектът е получил заради отпадащия член.

Изпращането на заявка за участие в конкурсната сесия води ли до възникване на ангажимент за подаване на проектно предложение?

Не. След изпращането на заявката за участие получавате достъп до ресурсите на "Конкурсна сесия 2024" в платформата eLearn, от където ще получите по-подробна информация за изготвянето и подаването на проектното предложение. Това не води до възникване на задължение за подаване на проектно предложение. 

При кандидатстване за ФНИ, ПНИ или МНП, възможно ли е един участник да бъде бонифициран едновременно като млад учен и като хабилитиран преподавател/лице с научна степен?

Не. Избира се само един от двата показателя. 

Може ли при кандидатстване за проект по ФНИ2 да се посочи като краен резултат три статии, индексирани в Scopus и/или Web of Science плюс монография на английски език?

Да, може. Заявеният краен резултат може да надхвърля посочения в указанията минимум. В този случай финалната оценка на проекта ще бъде върху така заявения краен резултат. 

Как се бонифицира осигуреното съфинансиране от външни партньори, когато същото не фигурира като критерий в скалите за оценка?

Включва се към заявения краен резултат и ще бъде взето под внимание при оценката на проекта.

Какъв е срокът за издаване на сборника с доклади при организиране на научен форум?

Ако научният форум се проведе в рамките на календарната година на утвърждаване на проекта, срокът за издаване на сборника с доклади съвпада с крайния срок на договора. Ако научният форум се проведе във втората календарна година на проекта, срокът за издаване на сборника с доклади е не по-късно от 3 месеца след изтичане на срока на договора. В този случай сборникът трябва да е финализиран.

Какви са сроковете за отчитане на извършените разходи и дейности към края на годината?

Първичните документи за извършени разходи следва да бъдат верифицирани в срок не по-късно от 30 ноември, а отчетите (финансов и научен) се представят в отдел НИДД до 10 декември.