Безпека в Інтернеті

БРАМА- ОНЛАЙН ВАРТА УКРАЇНИ

Чому БРАМА?

Брама - це ворота, які захищають від небезпеки та закривають  нас від негативного впливу.  В історії людства Брама виконувала найважливіші соціальні функції, одна з яких – оборонна, як захищені в’їзди в міста, фортеці, замки, садиби, на мости і шляхи. У середньовіччі Брама уособлювала все місто як захищену спільноту, що відображено в міській геральдиці багатьох українських міст, таких як: Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Рівне, Херсон та інших.

ПРОБЛЕМА

Війна відбувається не лише за територіальну цілісність, а й за інформаційний простір. Російська інформаційна експансія посилилась з початком повномасштабного вторгнення. Тобто, росіяни намагаються досягти власних національних інтересів методом беззбройного проникнення в інформаційну сферу.

Несвідоме споживання інформації та недостатній рівень інформаційної грамотності стали передумовами спільної для всіх українців проблеми – засилля ворожої пропаганди та фейків. Дезінформація в мережі негативно впливає на свідомість людей та хід війни в цілому, тому користувачі мережі Інтернет мають завжди бути обачними та вміти розпізнавати фейки, пропаганду та дезінформацію.

Щоденно, гортаючи стрічку у своїх соціальних мережах та месенджерах ми натикаємось на інформацію, яка на нашу думку є неправдивою або небезпечною. У свідомої людини виникає природнє бажання прибрати таку інформацію із медіа простору або заблокувати її поширення.  

УНІКАЛЬНІСТЬ

Ми перейшли від мрій до дій, та вирішуємо проблему кількісно та якісно. 

КІЛЬКІСНО зменшуємо медіаприсутність росіян. Ініціатив, які б вирішували проблему протистояння пропаганді, немає. В 2022 існували подібні проєкти в Telegram та Facebook, але, на жаль, припинили свою діяльність. Наша унікальність – це наявність бази ворожих ресурсів, можливість виявлення осередків пропаганди та їх блокування.

ЯКІСНО ми вчимо виявляти і недовіряти ворожому контенту. Ми не займаємось ДДОС атаками, або іншими діями які потребують спеціальних знань та навичок, або спеціалізованого програмного забезпечення.

Наразі є подібні ініціативи, але ми вважаємо за потрібне підсилити їх. Освітня частина проєкту спрямована, перш за все, на задоволення потреб учасників нашої спільноти та утримання їх мотивації на систематичне виконання дій з блокування. 

Для того, щоб бути частиною проєкту, користувачам достатньо мати мобільний телефон або компʼютер, та трохи часу, який користувач готовий приділити для важливої справи. 

РІШЕННЯ 

Для блокування того чи іншого джерела необхідно надсилати скарги і чим більше буде скарг, тим більша вирогідність того, що джерело буде заблоковано.

Саме із цією метою ми пропонуємо нашим користувачам стати частиною «BRAMA». https://t.me/+rPL5V0CMx0NlOTky

Діяльність проєкту Брама направлена на захист медіа простору  від російської пропаганди, блокування каналів поширення дезінформації, протиправного та забороненого контенту. Також, метою проєкту є покращення медіа-грамотності українців, зменшення впливу пропаганди на суспільство та популяризація безпечного поводження в мережі інтернет.

Що ми пропонуємо учасникам:

1. можливість повідомити про джерело неприйнятного контенту, для подальшого масового надсилання скарг спільнотою та подальшим блокуванням такого джерела;

2. допомогти заблокувати джерело неприйнятного контенту, шляхом долученості до масового надсилання скарг;

3. отримати поради щодо медіа та кіберграмотності;

4. бути поінформованим про небезпечні схеми шахрайств, які ширяться мережею;

5. бути обізнаним, щодо фейків, які просувають вороги у наш медіапростір.

Також, ми пропонуємо нашим учасникам розважальний контент, який дозволить трішки відволіктись від виконання завдань та порадіти разом із нами успіхам українських військових та недолугим вчинкам нашого спільного ворога. 

ДОСЯГНУТІ РЕЗУЛЬТАТИ

На сьогодні в рамках проєкту функціонує Телеграм бот, який накопичує лінкі на джерела що необхідно заблокувати, телеграм канал де публікуються лінки для блокування спільнотою, Вайбер спільнота, та сторінки в соціальних мережах Фейсбук та Інстаграм.

З початку діяльності нашого проєкту, користувачі надіслали понад 140 тис. лінків на джерела, які на думку користувачів необхідно заблокувати.

Станом на січень 2024 року учасниками спільноти заблоковано понад 26 тисяч джерел поширення неприйнятного контенту. Як видно із статистики – роботи ще дуже багато і ми потребуємо допомоги нових небайдужих і активних учасників.

ЯКЩО ТИ НЕ МОЖЕШ ДОНАТИТИ СВОЇМИ СИЛАМИ АБО ФІНАНСАМИ, 

ТО МИ МОЖЕШ ДОНАТИТИ СВІЙ ЧАС!


Платіжна безпека: основні поради від Кіберполіції

Не розголошуйте всі реквізити платіжної картки та контролюйте рух коштів на рахунку Банк по телефону може запитати перші 6 та останні 4 цифри платіжної картки. Для отримання платежу на картку достатньо повідомити лише16-значний номер картки.

Перераховуйте необхідну суму з основної картки на віртуальну перед здійсненням покупки. Віртуальну картку також можливо додати і до гаманців Apple Pay, Google Pay. Не переходьте за посиланнями від незнайомців! Шахраї розсилають шкідливі посилання в месенджери, смс, e-mail для зараження пристроїв вірусом, викрадення персональних даних, секретних карткових реквізитів, для переходу на фішингові або інші шахрайські ресурси.

Отримали посилання від друга – не поспішайте на нього клікати. Шахраї могли отримати доступ до акаунта друга. Спершу зателефонуйте другу та запитайте, чи справді посилання від нього.

Не вводьте реквізитів платіжних карток на незнайомих та підозрілих сайтах

Звертайте увагу на протокол сайту http – це ненадійний протокол, це означає, що сайтом користуватися не можна https – потрібно продовжити перевірку сайту Також рекомендується додатково перевірити посилання сумнівних сайтів:

Схема шахрайства може бути абсолютно новою або добре прихованою. Тому, крім перевірки сайту на сайті Кіберполіції в розділі "Стоп фрауд" та сервісі Асоціації "ЄМА" CheckMyLink, проводьте також власну перевірку. Якщо ви випадково розкрили дані платіжної картки на підозрілому сайті, негайно телефонуйте до банку за номером, зазначеним на звороті картки. Якщо ви стали жертвою шахраїв, напишіть заяву до Кіберполіції за цим посиланням або повідомте про ваш випадок за номером телефону – 0 800 505 170. Захистіть свої акаунти двічі

1. Створіть складний пароль до електронної пошти, соціальних мереж та інтернетбанкінгу. Складний пароль може містити:

2. Установіть багатофакторну автентифікацію.

Багатофакторна автентифікація – це, коли для входу до акаунта, крім логіна та пароля, потрібно ввести код підтвердження, що приходить на смартфон, електронну скриньку або у відповідний додаток. Налаштування багатофакторної автентифікації на прикладі інстаграму за посиланням.

Надійно зберігайте та не розголошуйте свій пін-код! Змінюйте пін-код до картки:

Національна поліція України попереджає про шахрайства.docx

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо використання месенджерів: як убезпечити свої дані

Технічна безпека в умовах воєнного стану — це особистий обов'язок кожного. В той момент, коли військові захищають нас на воєнному фронті, захист особистих даних кожен з нас повинен забезпечити самостійно.

Витоки даних відбуваються постійно, і не всі розуміють важливість конфіденційності. Багато витоків даних відбувається через програми обміну повідомленнями, оскільки багато з них мають уразливі місця.

Ми зібрали кілька найефективніших порад щодо безпеки, які допоможуть захистити ваш месенджер.

Налаштуйте «конфіденційність», щоб контролювати, хто може бачити вашу фотографію профілю і хто може додавати вас до груп;

В розділі «Приватність і безпека» або «Конфіденційність» змініть налаштування, як вказано нижче:

• Довжина пароля повинна складатися з семи або більше символів. Чим довший пароль, тим він надійніший.

Використовуйте цифри, літери та спеціальні символи. Цс робить пароль складним і його важко зламати.

3. Захистіть себе під час використання мссенжерів

мікрофону, тому якщо ви не використовуєте ці функції постійно, їх краще відключати.

Використовуйте месенджер, який зашифрований і не зберігає дані на своїх серверах.

Бажано, щоб помер телефону для месенджера не збігався з тим, до якою прив'язана ваша банківська картка.

Не покладайтеся на політики конфіденційності месенджерів.

Постулат, який працює в епоху оплайн: «Якщо ви не хочете, щоб щось стало публічним, не пересилайте цю інформацію навіть приватними повідомленнями».

Рекомендуємо дотримуватись основних правил кібергігієни, опублікованих на сайті CERT-UA (https://cert.gov.ua/recommendation/31), зокрема налаштуванням двофакторної аутентифікації на всіх облікових записах.

Під час проведення аудіо- та відеоконфереіщій слід дотримуватись наступних заходів безпеки: 

підготувати середовище для роботи та переконатись, що в полі зору вебкамери не має жодних конфіденційних даних;

увімкнути функцію шифрування аудіо- та відеозв’язку; не поширювати посилання на конференції у відкритому доступі та встановити пароль для входу, який необхідно змінювати для кожної нової сесії; контролювати підключення учасників;

під час спільного використання екрану поширювати лише необхідні дані; налаштувати безпечну передачу файлів, для чутливих даних додатково налаштувати шифрування та парольний захист.

При використанні особистих електронних пристроїв для підключення до відкритих каналів зв’язку, рекомендуємо здійснити наступні налаштування: заборонити автоматичне встановлення додатків з невідомих джерел; обмежити доступ додатків до функціоналу пристрою, в якому немає потреби;

відключити функцію автоматичного підключення до незахищених точок доступу.

Корисно: якщо ви хочете повідомній якусь важливу інформацію, наприклад, код від під’їзд}', то краще запишіть це аудіоповідомленням. Так ви убезпечите себе від того, що інформацію отримають сторонні особи, адже здебільшого, коли зламують чати, шахраї мають доступ до текстових повідомлень. 



Вітаємо, шановні освітяни!

Майже половина дітей (44,8%) не поділились неприємною ситуацією, що з ними трапилась в інтернеті, згідно з дослідженням, що провели в Україні серед 4700 дітей, віком 6-17 років. Громадська організація #stop_sexтинг представила оновлений освітній портал для дітей та підлітків, що допоможе ознайомитися з темою онлайн-ризиків та в ігровому форматі дізнатися, як себе захистити. Крім того, на порталі описано алгоритм дій для дитини, що стикнулася з проблемами в інтернеті та надані контакти для допомоги.

На сайті https://stop-sexting.in.ua (обрати “Підліток”) діти та підлітки можуть знайти відповіді на найпопулярніші питання про безпеку в інтернеті, наприклад, що робити, якщо дитину просять надіслати відверті фото чи відео, що робити, якщо дитину шантажують, як видалити небажане фото з інтернету та багато інших.

Для більшої інтерактивності на порталі представлено короткометражний фільм про безпеку в інтернеті “Онлайн - секрети Open Kids”, у якому взяла участь поп-група Open Kids та мультфільм “Хаппі та її суперсила” для молодших відвідувачів сайту. 

Крім того, за кнопкою “Грати” діти та підлітки можуть завантажити першу у світі віртуальну реальність про безпеку дітей в інтернеті “(Не)дитячі онлайн-стосунки”. У квесті вони можуть крок за кроком відтворити історію про небезпечну ситуацію в інтернеті. Під час подорожі у віртуальний світ дитина опиниться у кімнаті підлітка, який постраждав від спілкування в інтернеті, зможе дослідити його досвід та спільно із ним прийняти рішення про подальші дії, що можуть вплинути на все життя.

Контакти допомоги для дитини:

Шановні освітяни, ми дуже дякуємо вам за підтримку ГО #stop_sexтинг та будемо раді, якщо ви зможете поділитися посиланням на сайт для дітей https://stop-sexting.in.ua/ серед батьків та дітей у шкільних чатах, месенджерах та соцмережах!

Також на сайті для дорослих ви завжди можете знайти цікаві уроки для дітей різних вікових категорій та провести їх із дітьми: https://stop-sexting.in.ua/adult/uroky/ 

Про проєкт #stop_sexтинг:

#stop_sexтинг - найбільша в Україні громадська організація про захист дітей в інтернеті. Отримала премію Глобального договору ООН та загалом навчила більше ніж 800 000 дітей та батьків.  В межах інформаційної кампанії торкнулася мільйонів українських родин, а також створила першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті.

НАШІ КОНТАКТИ: E-mail: stopsexting.ua@gmail.com   Сайт: https://stop-sexting.in.ua

Проект MRIYA (https://mriya.social/) –це ініціатива з протидії російським окупантам в медіа-просторі, блокуванню ресурсів шахраїв та ресурсів, за допомогою яких здійснюється збут наркотичних речовин.

На сьогодні, це найбільша спільнота, яка успішно блокує та протидіє російській агресії в Інтернеті.

Екосистема «МРІЯ» створена для об’єднання проектів, які розроблені у синергії Кіберполіції України та волонтерів, зокрема: Бот «StopRussia | MRIYA» https://t.me/stopdrugsbot. Приймає інформацію про фейкові ресурси, котрі перевіряються нашими модераторами та відправляються на блокування в Телеграм-канал. Зібрано найбільшу кількість антиукраїнських ресурсів та профілів – більше 90 тис.

У розділі «Надіслати скаргу на ресурс» - кожен може долучитися до блокування ресурсів окупанта. Вам буде надано випадкове посилання, а також текст скарги, які постійно змінюються.

Канал «StopRussia | MRIYA» https://t.me/+wXRpHruz8do1MThі. Спільнота небайдужих українців, котрі блокують та протидіють російській агресії в Інтернеті. Канал - це головна інструкція та засіб комунікації з підписниками щодо блокування, а також платформа, де щоденно та систематично надаються онлайн-завдання для підписників, актуальні новини та свіжа інформація, у тому числі навчальні матеріали по кібергігієні. Загалом заблоковано понад 22 тисячі ворожих ресурсів.

Сервіс StopFraudMriya (https://t.me/StopFraudMriya_bot)  – сервіс для перевірки інформації за номером телефону, банківської картки або банківського рахунку. Виявляємо та знищуємо шахрайські схеми і руйнуємо плани зловмисників!

Сервіс «Scamfari» https://scamfari.com  - сервіс, за допомогою, якого користувачі мають можливість перевірити листи, повідомлення та інші електронні повідомлення на наявність ознак шахрайства.

Корисні ресурси до теми "Безпека в Інтернеті"

Громадська організація “МІНЗМІН” працює над втіленням ініціатив у сфері громадянської освіти та онлайн безпеки для дітей, молоді та дорослих.

Для популяризації безпечного використання Інтернетом організація спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством освіти та науки розробила наступні освітні матеріали:

- Відео-курс для батьків - https://cutt.ly/nE5XzbG


Корисним також буде відеокурс про приватність та безпеку для дітей, батьків та вчителів:

Приватність у Telegram – https://cutt.ly/WRreig8

Як встановити двофакторну аутентифікацію в Телеграм? – https://bit.ly/3jDS7jh

Що я маю знати про безпеку мого акаунту в Телеграмі? – https://bit.ly/3nwswKl

Як налаштувати приватність в Телеграмі? – https://bit.ly/3mjaqMq

Приватність у Tiktok – https://cutt.ly/XRrexPA

Що про мене знає ТікТок? – https://bit.ly/3GqIT3U

Як встановити двоетапну перевірку в ТікТок? – https://bit.ly/3pGZPx2

Як налаштувати приватність акаунту в TikTok? – https://bit.ly/3pIPm4k

Приватність та безпека в Instagram? – https://cutt.ly/JRrw71W

Як обмежити хейт спіч в Instagram? – https://bit.ly/3Es1AT7

Як налаштувати приватність коментарів в Instagram? – https://bit.ly/3BiKrcw

Як налаштувати приватність розповідей в Instagram та приховати свій мережевий статус? – https://bit.ly/3CklEG8

Як встановити двофакторну аутентифікацію в Instagram? – https://bit.ly/2ZAGUJx

Як налаштувати приватність дописів в Instagram? – https://bit.ly/3BeJAti

Як дізнатися, які дані про вас має Instagram? – https://bit.ly/2XTL6DA

Як контролювати те, хто може надсилати вам повідомлення? – https://bit.ly/3BiGG6L

Як налаштувати приватність акаунту в Instagram? – https://bit.ly/3BhHqsN

Приватність у Facebook https://cutt.ly/DRregP0

Як встановити двофакторну аутентифікацію у Фейсбук? – https://bit.ly/3bfOQ5d

Як дізнатися, яку інформацію про мене збирає Фейсбук? – https://bit.ly/3ElEehU

Як контролювати, хто мене може знайти у Фейсбук? – https://bit.ly/3nBP38v

Як налаштувати реакції на публікації та приховати мій мережевий статус? – https://bit.ly/3CoRZvI

Як налаштувати, хто може бачити мої дописи у Фейсбук? – https://bit.ly/3Cn0B5N

Як обмежити дані, які про мене збирає Фейсбук? – https://bit.ly/3nAUW5T

Відео-уроки розроблені Міністерством цифрової трансформації України 

та Міністерством освіти та науки:

Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»https://osvita.diia.gov.ua/courses/se...