MUSTRITE LOOMINE ADOBE ILLUSTRATORIGA

Mustritäide (Pattern Fill)

Mustri suuruse ja pöördenurga muutmine objekti sees

Mustris kasutatud värvigrupi loomine Swatches paneelile

Uue mustri loomine (Swatch pattern)

Mustri muutmine

Kujundite peegeldamine ja pööramine

Shape Builder Tool ja Live Paint Bucket

Mustri värvide muutmine (Recolor Artwork)

*Lisaks

KIRIKINDA mustri loomine

KIRIVÖÖ mustri loomine (Pattern Brush)

Adobe Illustrator on vektorgraafika loomiseks ja töötlemiseks mõeldud tasuline tarkvara. Õpiobjekti kirjutamise hetkel on selle viimaseks versiooniks CC 2019. Algselt Apple Macintoshile mõeldud Adobe Illustratori väljatöötamine algas 1985. aastal. Programm töötab nii MacOS kui ka Windowsi operatsioonisüsteemis. Failinimelaiendiks on .ai.

Mustritäide (Pattern Fill)

Mustritäide ehk Pattern Fill on eelsalvestatud muster ja neid saadakse Window>Swatches paneelilt.

Mustreid saab lisada kujundi sisule ja tekstile.

Mustri lisamiseks tuleb joonistada vektorkujutis, selekteerida ja klikata sobival mustril Swatches paneelilt.

Vaikimisi on Swatches paneelil ainult kaks mustrit. Ülejäänud eelsalvestatud mustrid leiab Swatches paneeli all servas vasakus nurgas oleva ikooni alt Swatch Libraries menu>Patterns. Mustrid on jaotatud teemade kaupa. Pärast sobiva mustri valikut lisatakse see kõigepealt Swatches paneelile ja siis selekteeritud kujundile.

NB! Mustritäidis ehk Pattern Fill on eelkõige kujundi sisu kaunistamiseks. Kuid mustrit saab lisada ka objekti äärejoonele. Joon peab olema piisavalt lai, et see näha oleks.

Mustri suuruse ja pöördenurga muutmine objekti sees

Programm täidab kujundi automaatselt mustriga, kujundi suurusest sõltumata. Mustri suuruse muutmiseks objekti sees on kaks võimalust:

1. Selekteerida objekt ja kasutada tööriistaribalt (Tools) vastavaid tööriistu Scale Tool (S) ja Rotate Tool (R). Topeltklikk vastaval tööriistal avab seadete akna, kus saab teha soovitud muudatused (kas siis pöördenurka sisestada või mustri tihedust muuta). Eemaldada Options: kastis linnuke Transform Objects eest (objekti suurust ei muudeta).

2. Selekteerida objekt ja kasutada Window>Transform paneeli seadeid. Kõigepealt tuleb paneeli menüüs panna linnuke Transform Pattern Only ette ja siis seadeid muuta (pöördenurka sisestada või mustri tihedust muuta). Jälgida, et laius (W) ja kõrgus (H) oleksid lingitud, st hoiab mustri küljesuhted lukus. X: ja Y: lahtris saab muuta mustri asukohta objekti sees, kasutades nooleklahve üles-alla klaviatuurilt.

Teised valikud: Transform Object Only – muudab objekti suurust ja muster jääb paika, Transform Both – suurendab/vähendab ja pöörab mustrit koos kujundiga.

Mustris kasutatud värvigrupi loomine Swatches paneelile

Selekteerida kujund, mis on täidetud mustriga ja klikata Swatches paneeli all servas kataloogi ikoonil New Color Group. Kataloogile saab nime lisada. See võimaldab samu värve kasutada kujunduses.


Uue mustri loomine (Swatch pattern)

Mustri tegemist tuleb alustada alusmustrist (vähim mustri kordus, mustri samm – rapoor), mida korratakse lõpmatult nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt mõlemas suunas.

Kui alusmuster on olemas, tuleb valida kõik mustri elemendid ja lohistada see Swatches paneelile või valida Swatches paneeli menüüst New Swatch... . Tekib uus Swatch muster, mis täidab kujundi piiramata pinnaga.

Alates versioonis CS6 saab luua mustrit ka menüüst Object>Pattern>Make.

Kõik mustrid luuakse Swatches paneelile. Mustrile võib lisada nime.

Niimoodi salvestades on mustrid seotud konkreetse dokumendiga. Kui aga soovida, et mustrid on kättesaadavad igas uues dokumendis, siis mustri salvestamiseks klikata Swatch Libraries Menu> Save Swatches… See avab koha salvestamiseks. Lisada nimi ja vajutada Save. Selliselt salvestatud mustrid leiab Symbol Libraries Menu> User Defined>…

NB! Mustrite loomisel ei saa kasutada mustrit mustris.

Mustri autor: Siim Tikk

LIHTSATE MUSTRITE LOOMINE (triibuline, ruuduline ja täpiline muster)

Lihtsa triibulise mustri loomiseks tuleb joonistada kaks kõrvuti asetsevat ristkülikut või ruutu.

Triibulise mustri korral võib teha kas ainult horisontaaljoontega mustri ja hiljem Window>Transform paneeli kasutades pöörata 90 kraadi vertikaal- või 45 kraadi all diagonaaljoontega mustriks või teha iga mustri jaoks eraldi mustri kordus.

Kui alusmuster on valmis, selekteerida ja lohistada see Swatches paneelile. Iga alusmuster lohistatakse eraldi Swatches paneelile. Seejärel joonistada sobiv kujund ja lisada muster kas sisu või äärejoone kaunistuseks.

Mustri suurus luuakse alusmustri ehk kordustüki suurusest. Mustri suuruse muutmiseks võib muuta alusmustri suurust ja värskendada vana mustrit (vt allpool Mustri muutmine) või muuta mustri suurust kujundi sees (vt ülalpool Mustri suuruse ja pöördenurga muutmine objekti sees).


Ruudulise mustri loomiseks vähim kordustükk on neli ruutu.


Täpilise mustri loomine – kui lohistada Swatches paneelile ruudust/ristkülikust erinev kujund (nt lihtne ring), siis luuakse kujundi taha Swatch mustri loomisel automaatselt läbipaistev taust, mis määrab/näitab, kust mustri kordus algab ja lõpeb (vaikimisi luuakse tegelikult ka värvilise ruudu/ristküliku tausta korral). Läbipaistva tausta suurus luuakse kujundi laiusest ja kõrgusest.

Et luua ringide vahele vahed, tuleb luua ringi taha ruudu või ristküliku kujund (läbipaistev või värviline) ja suurendada seda vastavalt soovile.

NB! Ringi/täpi asemel võib olla ükskõik mis kujund või kujundite grupp. Täpilise mustri loomise põhimõte jääb samaks.

KEERULISEMATE MUSTRITE LOOMINE

1. Alustada värvilisest ruudust (ruudu asemel võib olla ka ristkülik), mis saab olema alusmustri taustaks (hea, kui ruut või ristkülik on täisarvuline).

2. Lisa ring ja joonda keskpunkti suhtes (Window>Align).

3. Nüüd on vaja saada ringi koopiad nurkadesse. Selleks kasutada menüüst Object>Transform>Move. Move käsklusega kujundi liigutamisel või koopiate tegemisel tuleb arvestada, et paremale ja alla liikudes on arv positiivne ning vasakule ja üles on arv negatiivne. Esimese ringi koopia tegemine üles paremasse nurka on vaja liikuda pool ruudu/ristküliku laiust paremale (Horizontal: positiivne arv) ja pool ruudu kõrgust üles (Vertical: negatiivne arv) ja teha koopia (Copy).


NB! Adobe Illustratori numbrilised lahtrid saavad hakkama matemaatiliste tehetega: liitmine, lahutamine, korrutamine ja jagamine. Kui taust on suvalise mõõduga mitte täisarvuline, siis ringi liigutamiseks või koopia tegemiseks võib seadeteribalt kopeerida tausta ehk ruudu/ristküliku laiuse/kõrguse, kleepida see Move dialoogi aknasse ja jagada kahega.

4. Teise ringi koopia tegemine üles vasakusse nurka on vaja liikuda ruudu laiuselt vasakule (Horizontal: negatiivne arv).

5. Kolmanda ja neljanda ringi jaoks tuleb esimest ja teist ringi korraga liigutada ruudu kõrguselt alla (Vertical: negatiivne arv).

6. Selleks, et tarkvara saaks aru, kus on mustri korduse piirid, tuleb teha tausta ruudust/ristkülikust koopia (Ctrl+C (Window) või Cmd+C (Mac) või menüüst Edit>Copy) ja kleepida taha (Ctrl+B (Window) või Cmd+B (Mac) või menüüst Edit>Paste in Back) ning võtta koopialt ära täite- ja äärevärv. Oluline on, et läbipaistev ruut/ristkülik oleks kõige tagumine objekt. Vajadusel kasuta objekti saatmiseks kõige taha Object>Arrange>Send to Back.

7. Edasi toimetada täpselt nii nagu eespool. Lohistades kogu alusmuster Swatches paneelile.

Täpi asemel võib olla ükskõik mis kujund või kujundite grupp. Keerulisema täpi mustri loomise põhimõte jääb samaks.

Enamus mutreid saab taandada täpi mustrite loogikale. (Vt Võrgusüsteemid)

NB! Mustri detaile võib paigutada nii, nagu soovid, kuid servad peavad üksteist peegeldama, et muster katkematult jätkuks.

Mustri muutmine

Loodud mustri või eelsalvestatud mustrite muutmiseks või uuendamiseks toimida järgmiselt:

1. Klikata mustril Swatches paneelil ja lohistada see töölehele (Artboard).

2. Avada kujundid grupist Shift+Ctrl+G (Window) või Shift+Cmd+G (Mac) või menüüst Object>Ungroup. Muuta selle värve või kujundeid või mida iganes, kasutades vastavaid tööriistu.

3. Jätkata muudatuste tegemist, kuni olete tulemusega rahul.

4. Uue mustri loomiseks tuleb see lohistada uuesti Swatches paneelile.

Vana mustri värskendamiseks uue redigeeritud versiooniga tuleb lohistamise ajal hoida all Alt-klahvi (Windows) või Option/Alt-klahvi (Mac) ja asetada vana mustri peale. Kui olemasoleva mustri ümber ilmub must äär, vabastada hiirenupp.

Selle tulemusel uuendatakse/värskendatakse kõikide kujundite mustrid, millele oli see muster rakendatud.

Kujundite peegeldamine ja pööramine

Motiivis leiab sageli kasutust kujundi peegeldamine ja pööramine.

KUJUNDITE PÖÖRAMINE OMA KESKPUNKTI SUHTES

Kujundit saab pöörata, kui selekteerida kujund ning liikuda hiirekursoriga nurgast natukene eemale. Shift-klahvi all hoides, pööratakse 45 kraadi kaupa.

Kujundi pööramiseks täpse nurga all esmalt selekteerida kujund ning valida menüüst Object>Transform>Rotate või klikata kujundi peal paremat hiireklahvi ning valida kiirmenüüst Transform>Rotate… Avanevas dialoogiaknas määrata sobiv pööramise kraad. Dialoogiaken avaneb ka siis, kui topeltklikk teha tööriistaribal tööriistal Rotate Tool (R).

KUJUNDITE PÖÖRAMINE ETTEANTUD TSENTRI SUHTES

Selekteerida kujund. Seejärel valida tööriistaribalt pööramise tööriist Rotate Tool (R). Alt-klahvi (Windows) või Option/Alt-klahvi (Mac) all hoides hiireklikiga panna paika pööramise tsenter. Avanevas dialoogiaknas määrata sobiv pööramise kraad. Kui soovite kujundist koopiat, siis valida Copy.

NB! Adobe Illustratori numbrilised lahtrid saavad hakkama matemaatiliste tehetega: liitmine, lahutamine, korrutamine ja jagamine.

Kui esimene koopia on tehtud, siis jäetakse kujund aktiivseks ja dubleerimisega Ctrl+D (Windows) või Cmd+D (Mac) korratakse viimast tegevust kuni kõik vajalikud kujundid on olemas.

KUJUNDI PEEGELDAMINE OMA KESKPUNKTI SUHTES

Kujundi peegelpilti viimiseks esmalt selekteerida kujund ning valida menüüst Object>Transform>Reflect või klikata kujundi peal paremat hiireklahvi ning valida kiirmenüüst Transform>Reflect… Avanevas dialoogiaknas teha soovitud valikud.

KUJUNDI PEEGELDAMINE ETTEANTUD TSENTRI SUHTES

Selekteerida kujund. Seejärel valida tööriistaribalt peegeldamise tööriist Reflect Tool (O) (asub tööriista Rotate Tool (R) all). Alt-klahvi (Windows) või Option/Alt-klahvi (Mac) all hoides hiireklikiga panna paika peegeldamise tsenter. Avanevas dialoogiaknas teha soovitud valikud.

Pildi 1 allikas: https://i.pinimg.com/originals/78/c6/f6/78c6f6fb990580b124df1deab8ff109b.jpg. Pildi 2 allikas: https://cms-assets.tutsplus.com/uploads/users/1129/posts/26426/image/folk-art-pattern-sketches.

Shape Builder Tool ja Live Paint Bucket

SHAPE BUILDER TOOL (SHIFT+M)

Shape Builder Tool võimaldab mugavalt ja kiirelt kujundeid kombineerida, et luua keerukamaid vektorobjekte. Kujundeid saab liita, aga ka ühe kujundi teisest lahutada.

Shape Builder Tool'i korrektseks tööks peavad jooned vähemalt puudutama või kujundid kattuma.

1. Selekteerida kõik kujundid ja tööriistaribalt valida Shape Builder Tool või kasutada kiirklahvikombinatsiooni Shift+M.

2. Kui kursoriga liigutada erinevate kujundiosade kohal tõuseb sektsioon esile muutudes täpiliseks.

3. Kujundite piirkondade ühendamiseks klikata ja lohistada hiirt üle kõigi piirkondade, mida soovid liita. NB! Kursoril kuvatakse plussmärki [+].

Kujundi piirkondade või joonte eemaldamiseks hoida all Alt- klahvi (Window) või Option/Alt-klahvi (Mac) ja klikata piirkonnal või joone osal, mida soovid eemaldada. NB! Kursoril kuvatakse miinusmärki [-].

Shape Builder Tool võimaldab ka värve lisada.

LIVE PAINT BUCKET (K)

Live Paint Bucket võimaldab täitevärvi lisada piiratud alale, sõltumata sellest, kas ala on piiratud ühe jooone või joonte segmentidega.

1. Selekteerida kõik jooned ning muuta kujund värvitavaks valides menüüst Object>Live Paint>Make. Ümber kujundi tekib tärnidega kast. See võimaldab nüüd Live Paint Bucket (K) tööriista abil alasid värvida.

2. Tööriistaribal klikata ja hoida all Shape Builder Tool ja valida selle alt Live Paint Bucket.

3. Kui kursoriga liigutada erinevate kujundiosade kohal tõuseb sektsioon punasega esile.

4. Valida Swatches paneelilt värv ja värvida erinevad osad.

Selliselt värvitud kujundite puhul on jooned ja pinnad eraldi käsitletavad. Selleks, et saada ligi joontele ja loodud pindadele, tuleb kujund selekteerida ja valida peale värvimist Object>Expand.... ning avada grupist detailid.

Kui joonistamisel on jäänud joonte segmentide vahele väikesed avad, võib tekkida probleem värvimisel. Kui vahe(d) pole suured, siis selekteerida kujund ning valida menüüst Object>Live Paint>Cap Options. Avanevas dialoogiaknas saab määrata vahede kauguse, mida värvimisel arvestatakse.

Mustri värvide muutmine (Recolor Artwork)

Kui on vaja kiiresti leida olemasolevale värvikombinatsioonile alternatiive või mõnda värvi muuta, on Adobe Illustratoris mugav töövahend „Recolor artwork“.

Täispikka õppematerjali saad lugeda siit.

*KIRIKINDA mustri loomine

1. Leida sobiv kirikinnas (või mitu) ja kombineerida oma muster.

2. Määrata mustris kirjakord (mustri osa, mis hakkab korduma).

3. Ruudustiku loomine. Joonistada ruut ja luua ruudu sisse võrgustik Object>Path>Split Into Grid.... Määrata võrdne arv ridu (Rows) ja veerge (Columns). Gutter (kahe veeru või rea vahe) väärtus lisada 0.

4. Selekteerida võrgustik ning eemaldada täite- ja äärejoone värv.

5. Valida tööriistaribalt tööriist Live Paint Bucket (K) ja värvida vajalikud ruudud täitevärviga (musta ja valgega). Üleliigsed ruudud kustuvad, kui ruudustik selekteerida ja valida peale värvimist Object>Expand....

4. Kui mustri kordus on olemas, lohistada see Swatches paneelile. Vajadusel muuta enne mustri loomist mustri kirjakordus väiksemaks.

Soovi korral saab mustrit täiendada või lisada värve.


*KIRIVÖÖ mustri loomine (Pattern Brush)

1. Leida sobiv kirivöö ja määrata mustri kordus.

2. Joonistada ruut.

3. Luua ruudu sisse võrgustik Object>Path>Split Into Grid... . Luua pikema külje järgi ruudustik. Määrata võrdne arv ridu (Rows) ja veerge (Columns). Gutter (kahe veeru või rea vahe) väärtus lisada 0.

4. Selekteerida võrgustik ning eemaldada täite- ja äärejoone värv.

5. Valida tööriistaribalt tööriist Live Paint Bucket (K) ja värvida vajalikud ruudud. Üleliigsed ruudud jäävad ilma värvita. Värvita ruudud kustuvad, kui ruudustik selekteerida ja valida peale värvimist Object>Expand....

6. Luua valmis mustri kordusest musterpintsel Window>Brushes paneelile.

Mustripintslid (Pattern brush) lasevad defineerida kuni 5 erinevat mustriosa üheks pintsliks ja asetab need siis piki joonistatud vektorit. Mustripintslid võimaldavad määrata, millise vektorkujutisega pintsel algab ja lõppeb, mis on vahepeal ja kuidas on defineeritud sise- ja välisnurk.

Selekteerida mustri kordus ja lohistada Brushes paneelile või valida Brushes paneeli menüüst New Brush... . Avanevas dialoogiaknast valida Pattern Brush.

Pintslid on (ääre)joone kaunistused. Pintslite kasutamiseks on kaks võimalust:

  • pintslite lisamine olemasolevale vektorjoonele. Selekteerida vektorjoon ning valida sobiv pintsel Brushes paneelilt.

  • valida enne Brushes paneelilt sobiv pintsel ja siis vabakäeliselt joonistada kasutades tööriista Paintbrush Tool (B).

7. Täiendada musterpintslit luues kirivööle ka otsad. Teha vahetükist 2 koopiat mõlema otsa jaoks. Võtta täitevärv läbipaistvaks ja värvida Live Paint Bucket (K) tööriista abil vajalikud ruudud. Kui mustri osasid on rohkem kui üks, siis tuleb iga mustriosa lohistada eraldi Swatches paneelile.

Topeltklikk loodud kirivöö pintslil võimaldab pintslit täiendada või muuta seadeid.

Uue mustripintsli loomisel valida pintslite paneeli menüüst New Brush. Avanevas dialoogiaknas Pattern Brush. Mustripintsli seadete aknas määrata iga mustriosa õigesse aknasse. Iga akna all on väike spikker. Akna kõrval on rippmenüü, mille alt tuleb valida loetelust õige mustriosa.

Brush Library salvestatud pintslitele pääseb ligi igast failist. Salvestamiseks klikata Brushes paneeli menüüs Save Brush Library… Nimetada pintsel. Salvestatud pintslid paigutatakse jaotusse User Defined.

8. Muutes musterpintsli värve kasutades Recolor Artwork 'i tekib automaatselt uute värvidega pintsel Brushes paneelile.