Шотландия - креативност в клас

Акценти от образователна мобилност в Шотландия:

Тема на курса – Език и практическа методология – креативност в класната стая с фокус върху Шотландия.

Курсът се състоеше от седем участника от три различни държави – Германия, Полша и България. Предвид малкия брой на участниците, курсът беше много интензивен и наситен с много и различни интересни методи и дейности за преподаване. Допълнително преимущество беше, че всички участници бяха учители по английски език в начален етап. Изключително полезна беше и обмяната на опит с колегите, които работеха в училища за деца със специални образователни потребности и училища към детски болници.

В програмата на курса бяха включени три основни модула – история на Шотландия, туристическа обиколка на Дънфермлин, Единбург и Глазгоу с цел опознаване на историческите и културни забележителности и същинския практически курс – креативни методи на преподаване. В рамките на курса успяхме да разгледаме много и различни съвременни приложения и игри за начален етап – всичко бе придружено с практически занимания.

Част от практическите занимания и дейности от курса могат да бъдат видени на следващия линк

https://padlet.com/lemnorris/n3uxta9qgip

Материалите са качени на една от програмите, с които се запознахме по време на курса.

По време на престоя в Шотландия, посетих две училища и присъствах на провежданите учебни занятия.

- В сградите на училищата се влиза с карта – осигурява се по-голяма сигурност

- Сградите са много разчупени и в повечето случаи няма отделни стаи

- Децата учат в обособени отворени „учебни пространства“ – на един етаж може да има деца от различни години(класове) на обучение.

- Има предоставени много материали и децата не са винаги задължени да правят еднакви неща – имат възможност да избират от различни дейности

- Учителите не работят изцяло фронтално – насърчава се груповата и проектна работа

- Училищата разполагат с таблети, компютри, електрони книги и диктофони, които децата използват активно в часовете за работа по проекти

- „стаите“ (работните пространства) са подредени и има обособени кътове за различни дейност – децата имат индивидуални задължения и ги изпълняват всеки ден – организация на класа, записване на отсъстващи, записване на датата

- Едно от училищата обединява предучилищен етап, основен етап на образование, както и училище за деца със специални образователни потребности – изключително впечатление прави толерантността както на учителите, така и на учениците и учителите, особено при общо организирани дейности.

- За всяко нуждаещо се дете има ресурсен учител, който работи с детето и при необходимост го взима за допълнителна индивидуална работа извън класа. Тези учители работят с децата всеки ден и им помагат да се социализират както в рамките на училището, така и извън него.

- Децата могат да избират различни дейности, в които да вземат участие.

- Те нямат изпити на края на годината – всеки клас работи спрямо приетата преди няколко години Curriculum of excellency – цели, които трябва да бъдат постигнати в края на всяка учебна година – те са съобразени както със средните възможности на децата от съответната възраст, така и с индивидуалните такива.

В обобщение – образователната програма в Шотландия е насочена към цялостното развитие на ученика и успешната му реализация в реалния живот. В програмата са включени и много практически предмети, като компютърни умения, които децата използват и в заниманията си след учебно време.