Zespoł teatralno- muzyczny ABC

   Ewa

Krysia

Karolina

Marta

Zespoł teatralno- muzyczny ABC

Został założony dla dzieci z głębszym upośledzeniem umysłowym, który powstał we wrześniu 2004 roku. Grupę tą stanowi 25 dzieci z różnymi dysfunkcjami mowy, ruchu oraz zaburzeniami psychicznymi.

Od początku istnienia, do pracy w Zespole angażujemy również uczniów z lekką niepełnosprawnością umysłową. Wspólnie z koleżankami opracowujemy programy artystyczne w oparciu o znane utwory muzyczne i autorskie teksty jednej z koleżanek. Tworząc ścieżkę dźwiękową, w programie komputerowym Audacity, wykorzystujemy wybrane utwory oraz dodatkowe efekty dźwiękowe. W programach tych łączymy słowo, ruch i muzykę tworząc niezapomniane opowieści.

Celem działalności naszego Zespołu jest aktywne włączanie uczniów z głębszą niepełnosprawnością w życie szkoły, rozwijanie indywidualnych możliwości uczniów, podnoszenie własnej wartości oraz zmianę wizerunku osoby niepełnosprawnej w środowisku.

Uczniowie Zespołu ABC w ciągu 5 lat istnienia wielokrotnie mieli okazję zaprezentować swoje programy, początkowo były to uroczystości szkolne – apele świąteczne, uroczyste apele z okazji Dnia Matki, Dnia Babci:

§ Apel Bożonarodzeniowy – program „Po co komu święta”(2006) „Przekażmy sobie znak pokoju”(2007), „Dzisiaj biją dzwony”(2008)

§ Apel na uroczyste zakończenie roku szkolnego – pożegnanie klas III gimnazjum – „Z kroniki zespołu ABC”(2008)

§ Dzień Komisji Edukacji Narodowej – „Szkoła marzeń”(2008)

§ Dzień Babci – „Zaproszenie do cyrku”(2007) „Podróż w świat bajek’(2008), „Opowieść świąteczna”(2009)

§ Dzień Matki – „Bajki dla mamy”(2007), „Wspomnień czas”(2008)

Dzięki systematycznej pracy umiejętności dzieci rozwijały się, a Zespół prezentował swoje programy szerszej publiczności:

§ Wojewódzki Konkurs Recytatorski- program „Miasteczko Bajeczek”( 2007), „Wehikuł czasu”(2008), „O miłości w pewnym mieście”(2009)

§ Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Szczawnie – Zdroju - program „Miasteczko Bajeczek” ( 2007), „Wehikuł czasu”(2008), „O miłości w pewnym mieście”(2009)

§ Konfrontacje Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych w Strzegomiu – „Miasteczko Bajeczek”(2008), „Opowieść o klaunie” (2009)

§ VI Przegląd Zespołów Teatralnych w Świebodzicach – „Miasteczko Bajeczek”(2008)

§ I Przegląd Zespołów Teatralnych „Sudeckie perły” – „Miasteczko Bajeczek”(2008)

§ Olimpiada specjalna – „Wehikuł czasu” (2008)

§ Prezentacje Wokalno Muzyczne „Marzenia” we Wrocławiu – 

„Opowieść o klaunie”(2009)

§ Dzień Rodziny w Samorządowym Przedszkolu Integracyjnym nr 17 

w Wałbrzychu – „Wehikuł czasu”(2008), „Opowieść o klaunie”(2009)

§ Kolacje wigilijne Koła Emerytów i Rencistów w Wałbrzychu – „Po co komu święta” (2007), „Dzisiaj biją dzwony” (2009)

Poprzez udział dzieci w zajęciach Zespołu wzbogacamy stale proces edukacyjny uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Już po roku systematycznej pracy zauważyłyśmy duże zmiany w zakresie umiejętności naśladowania, koordynacji wzrokowo- ruchowej. Polepszyła się pamięć, uwaga i wyobraźnia dzieci, a tym samym wzrósł poziom czynności poznawczych. Uczniowie łatwiej przyswajają nowe wiadomości. U wielu osób rozwinęła się mowa. U niektórych rozwinęły się zdolności aktorskie. Wzrosła również ich aktywność, dzieci przestały być bierne i zewnątrz sterowne, potrafią czynnie zorganizować sobie czas.

Poprzez występy naszego zespołu możemy zaspokajać potrzebę sukcesu, która jest tak ważna dla każdego człowieka, a tak trudna do zaspokojenia dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Udział w konkursach i przeglądach rozwinął w nich samodzielność, potrafią pomóc mniej sprawnemu koledze, odnaleźć się w nowym miejscu. Są otwarci w kontaktach z ludźmi, łatwo nawiązują nowe znajomości. W nowych miejscach jesteśmy spostrzegani jako grzeczna, wesoła i szczęśliwa grupa.

Poprzez reprezentowanie szkoły na przeglądach artystycznych i podczas ważnych uroczystości o wymiarze międzyszkolnym, regionalnym, a nawet wojewódzkim realizujemy zadania szkoły w zakresie promowania jej w środowisku lokalnym. Uczniowie są bardzo dumni, że mogą być przedstawicielami naszej szkoły i starają się zaprezentować ją najlepiej jak potrafią. Na prezentacjach pojawiają się punktualnie, zawsze czyści i ubrani zgodnie z naszą sugestią.

Duży udział w ogólnym wyglądzie Zespołu mają również rodzice, którzy chętnie z nami współpracują widząc efekty naszej pracy. Dzieci często sprawiały im duże problemy, a ich zachowanie pozostawiało wiele do życzenia. Teraz są dumni, aktywnie z nami współpracują, okazują nam wsparcie i wdzięczność.

Udział naszego Zespołu w różnych uroczystościach jest szansą na szeroko pojmowaną integrację ze środowiskiem lokalnym i kształtowanie prawidłowego wizerunku osób z upośledzeniem umysłowym. Naszym celem jest również ukazanie możliwości i osiągnięć naszych uczniów. Radość i pozytywne reakcje jakie wśród widowni wywołują nasze przedstawienia są dowodem na realizację naszych celów. Ich gra budzi sympatię, podobnie jak ich otwartość w kontaktach z innymi, jest to więc baza do przełamywania barier i stereotypów na temat osób upośledzonych. Oni swoją postawą zaprzeczają ogólnemu wizerunkowi takiej osoby, pokazują jak bardzo są normalni, godni sympatii i szacunku.

Uzyskane efekty w pracy rewalidacyjno-wychowawczej z dziećmi, ich radość oraz korzyści w środowisku lokalnym stanowią dla mnie i moich koleżanek motywację do kontynuowania pracy w Zespole ABC oraz stałego ulepszania i wzbogacania naszych oddziaływań wobec członków zespołu.