Палац графів Шенборнів

Замок Берегвар — романтична резиденція графів Шенборнів. Сьогодні вона використовується в якості санаторія. У парку перед палацом можна напитись мінеральної води.

Невеличке село Карпати неподалік Мукачева приваблює чи не легіони туристів. У цьому мальовничому куточку влаштовані санаторії, тут є романтичне місце під назвою Скеля Кохання, з якого відкривається захопливий краєвид гірських просторів. Але головна атракція — це санаторій “Карпати”. Не варто дивуватись: цей заклад для лікування і відпочинку розташований у стінах замку Берегвар.

Вежі та стіни Берегвару наче позичені з лицарського роману або казки про чаклунів та героїв. Тож не дивно, що за часів СРСР замок любили використовувати як декорацію для зйомок кіно. Тут знімалась казка “Снігова королева” і культовий фільм про розвідників “Сімнадцять миттєвостей весни”.

Колись романтичній палац слугував резиденцією та мисливським будинком для шляхетної родини графів Шенборнів. На санаторій він перетворися лише 1946 року, коли у цих краях не лишилось і натяку на аристократів. Казковий вигляд споруди — данина модному наприкінці XIX ст. стилю під назвою “неоромантизм”. Архітектори ніби дійсно прагнули відтворити в реальності казкові палаци, поєднуючи елементи готичної та романської архітектури.

Палац графів Шенборнів (замок Берегвар)

Будівля замку Берегвар має своєрідну родзинку: її побудовано за астрономічнім принципом. Це означає, що кожний елемент споруди не тільки виконує свою практичну функцію, але й має символічне значення. Так, кількість вікон становить 365 — за кількістю днів року. Ще одне віконце замуроване на випадок високосного року. Димоходів у палаці — 52, стільки ж, скільки у році тижнів. Входів 12 — за числом місяців, а кути замку прикрашають 4 вежі, що відповідають 4 порам року. Шпилі оздоблені флюгерами й курантами, а на одній з веж встановлено дзвін, що відбиває кожну годину. Споруда щедро декорована вітражами та барельєфами з символікою родини Шенборнів.

Місце для резиденції було обрано настільки вдало, що власникам не довелось вносити значних змін в ландшафті. Коло палацу за наказом графа був розбитий розкішний сад-дендрарій, який сьогодні перетворився на парк санаторію. В парку можна побачити велику кількість рідкісних рослин: італійські гліцинії, веймутові сосни, тиси і магнолії. Навесні зацвітає екзотична японська сакура, яку привіз до палацу граф Шенборн власною персоною. Англійський сад займає 19 га території, його прикрашають декілька скульптурних композицій, що зображують оленя та ведмедів. Під формулюванням “англійський сад” треба розуміти просторий парк з великою кількістю зелених газонів і стежок, що частково зберігає елементи дикої природи.

У глибині саду можна знайти Джерело Краси. Якщо вмитись у ньому, довго не будете старіти. Це не легенда, адже серед дерев причаївся бювет з цілющою мінеральною водою, насиченою корисними речовинами. Тому до Джерела Краси принадились не тільки туристи, але й аматори санаторного відпочинку, які приїздять до цих країв укріпити власне здоров’я.

У центрі саду викопане декоративне озеро — варто звернути увагу на його абрис. Як і архітектурна композиція замку, озеро має символічне значення — його обриси відтворюють мапу тогочасної Австро-Угорської імперії. Отже, першими власниками замку були палкі прихильники австрійської монархії. Але як вони опинились на Закарпатті і хто володів землею до них?

Палац Шенборнів (Берегвар)

Будуючи свою резиденцію, граф Шенборн поклопотався і про залізничне сполучення. Неподалік височіє старовинна будівля вокзалу, а від неї йде “стара графська дорога”. Залізниця — найзручніший спосіб дістатися замку. Треба лише сісти на електричку, яка довезе вас до станції “Карпати”. Будівля самої станції нагадує старовинний палац, тож помилитись зупинкою неможливо. На жаль, потрапити до санаторію старим графським шляхом буде складно — він перекритий. Вхід до замку знаходиться трохи збоку від брами, до якої веде стара дорога.

Залізничний вокзал, станція Карпати

Найлегше знайти дорогу власникам автівок: треба лише своєчасно помітити заклад і зупинитись поряд, прямуючи трасою Київ-Чоп. Санаторій розташований на відстані 10 км від Поляни.

Палац графів Шенборнів відкритий для відвідин з 9 ранку до 5 вечора. Звісно, роздивитись зсередини всю будову неможливо, адже вона використовується санаторієм. Але ніхто не завадить вам оглянути романтичну резиденцію ззовні, прогулятись парком та вмити обличчя у Джерелі Краси. Старовинні інтер’єри палацу Берегвар збереглися не повністю, але комини і сходи лишилися такими, якими вони були за часів графів Шенборнів. Для екскурсій відкрита бібліотека та камінний зал.