Účastníci
Kapitola druhá - Účastníci:
4 DRUŽSTVA
4.1 Složení družstva
4.1.1 Pro utkání má být družstvo složeno nejvýše z dvanácti (12) hráčů, plus:
- skupiny trenérů: jeden trenér a maximálně dva asistenti trenéra,
- lékařské zabezpečení: jeden fyzioterapeut a jeden lékař.
Pouze tito členové družstva, zapsaní do zápisu o utkání, mohou oprávněně vstupovat do soutěžního / kontrolovaného prostoru a účastnit se oficiálního rozcvičení a utkání.
Ve světových a oficiálních soutěžích FIVB kategorie dospělých, může být zaznamenáno do zápisu o utkání až 14 hráčů, kteří mohou nastoupit do utkání. Trenér družstva určuje maximálně pět ostatních členů družstva (včetně sebe) na lavičce družstva, musí však být uvedeni v zápisu o utkání a registrováni na formuláři O-2(bis).
Ve světových a oficiálních soutěžích FIVB musí být lékař družstva a terapeut družstva součástí delegace a předem akreditováni u FIVB. Pokud však ve světových a oficiálních soutěžích FIVB, v kategorii dospělých, nejsou zahrnuti do ostatních členů družstva na lavičce družstva, musí sedět ve vymezeném prostoru uvnitř soutěžního/kontrolovaného prostoru a mohou zasáhnout pouze tehdy, jestliže jsou pozváni rozhodčími poskytnout hráčům první pomoc. Terapeut družstva (i když není na lavičce) může asistovat v průběhu rozcvičení až do začátku tzv. oficiální rozcvičky.
4.1.2 Jeden z hráčů, avšak ne libero, je kapitánem družstva, který musí být označen v zápisu o utkání
4.1.3 Pouze hráči zapsaní do zápisu o utkání mohou vstoupit do hřiště a hrát. Jakmile byl již zápis o utkání podepsán trenérem a kapitánem družstva, nelze zapsané hráče měnit.
4.2 Umístění družstva
4.2.1 Hráči, kteří nehrají, buď sedí na lavičce družstva, nebo jsou ve svém prostoru pro rozcvičení. Trenér a další členové družstva sedí na lavičce, ale mohou ji dočasně opustit. Lavičky pro družstva jsou umístěny vedle stolku zapisovatele, mimo volnou zónu.
4.2.2 Sedět na lavičce během utkání a účastnit se rozcvičení je povoleno pouze členům družstva.
4.2.3 Hráči, kteří nehrají, se bez míčů mohou rozcvičovat takto:
4.2.3.1 v průběhu hry: v prostorách pro rozcvičení
4.2.3.2 v průběhu oddechových a technických oddechových časů: ve volné zóně za svým polem
4.2.4 V průběhu přestávek mezi sety mohou hráči při rozcvičení ve volné zóně použít míče. V průběhu prodloužené přestávky mezi 2. a 3. setem (pokud se použije) mohou hráči také použít vlastní stranu hřiště.
4.3 Výstroj
Výstroj hráče se skládá z trička, trenýrek, ponožek (dresu) a sportovní obuvi.
4.3.1 Barva a provedení trička, trenýrek a ponožek celého družstva (týká se pouze hráčů) musí být jednotné (vyjma libera) a čisté.
4.3.2 Obuv musí být lehká a pružná s gumovou nebo kompozitní podrážkou bez podpatků. V FIVB, světových a oficiálních soutěžích je zakázáno nosit obuv, která je převážně černá s barvící podrážkou.
4.3.3 Trička hráčů musí být číslována od 1 do 18. V FIVB, světových a oficiálních soutěžích musí být dresy hráčů číslovány od 1 do 20.¨
4.3.3.1 Číslo musí být umístěno uprostřed přední i zadní strany trička. Barva a jasnost čísel musí být kontrastní k barvě a jasnosti trička.
4.3.3.2 Čísla musí být vysoká minimálně 15 cm na prsou a 20 cm na zádech. Páska tvořící číslo je minimálně 2 cm široká. Pro FIVB, světové a oficiální soutěže musí být číslo hráčů umístěno také na pravé nohavici trenýrek. Číslo musí být od 4 cm do 6 cm vysoké a páska tvořící číslo minimálně 1 cm široká. Trička a trenýrky musí být v souladu se standardy FIVB.
4.3.4 Kapitán družstva musí mít na svém tričku pásku 8 x 2 cm, která podtrhuje číslo na prsou
4.3.5 Je zakázáno nosit výstroj odlišné barvy od výstroje ostatních hráčů(vyjma liber) a bez oficiálního očíslování.
4.4 Změny ve výstroji
První rozhodčí může povolit jednomu nebo více hráčům:
4.4.1 hrát bos(í), Pro světové a oficiální soutěže FIVB je zakázáno hrát bos.
4.4.2 vyměnit si mokrý(é) nebo poškozený(é) dres(y) v přestávce mezi sety nebo po vystřídání pod podmínkou, že barva, tvar a číslo nového(ých) dres(ů) jsou stejné,
4.4.3 v chladném počasí hrát v teplákových soupravách pod podmínkou, že jsou pro celé družstvo stejné barvy i tvaru (vyjma liber) a řádně očíslovány v souladu s pravidlem 4.3.3.
4.5 Zakázané předměty
4.5.1 Je zakázáno nosit předměty, které mohou způsobit zranění nebo přinést hráčům výhodu.
4.5.2 Hráči mohou na vlastní zodpovědnost nosit brýle nebo oční čočky.
4.5.3 Kompresní podpory (polstrované ochrany proti zranění) mohou být nošeny na ochranu nebo podporu.
Ve světových a oficiálních soutěžích FIVB kategorie dospělých, musí být toto vybavení stejné barvy jako odpovídající součást úboru.
5 VEDENÍ DRUŽSTVA
Jak kapitán, tak i trenér družstva jsou odpovědni za chování a kázeň členů svého družstva.
Libera nemohou být kapitánem družstva.
5.1 Kapitán
5.1.1 PŘED UTKÁNÍM kapitán družstva podepisuje zápis o utkání a zastupuje své družstvo při losování.
5.1.2 V PRUBĚHU UTKÁNÍ, je-li kapitán družstva na hřišti, je kapitánem ve hře. Není-li kapitán družstva na hřišti, trenér nebo sám kapitán družstva musí určit jiného hráče na hřišti, ale ne libera, který bude plnit funkci kapitána ve hře. Tento kapitán ve hře plní své povinnosti, dokud není vystřídán, dokud se nevrátí na hřiště kapitán družstva nebo do konce setu.
Je-li míč mimo hru , je pouze kapitán ve hře oprávněn hovořit s rozhodčími:
5.1.2.1 aby si vyžádal vysvětlení o použití a výkladu pravidel nebo tlumočil požadavky či dotazy členů svého družstva. Pokud kapitán ve hře s vysvětlením prvního rozhodčího nesouhlasí, může se rozhodnout protestovat proti takovému rozhodnutí a okamžitě prvního rozhodčího upozornit, že si vyhrazuje právo zaznamenat do zápisu na konci utkání oficiální protest,
5.1.2.2 aby si vyžádal povolení:
a) vyměnit celou výstroj nebo její část
b) ověřit postavení družstev
c) zkontrolovat podlahu, síť, míč apod.
5.1.2.3 aby si při absenci trenéra vyžádal oddechové časy a střídání
5.1.3 NA KONCI UTKÁNÍ kapitán družstva:
5.1.3.1 poděkuje rozhodčím a podepíše zápis o utkání, aby potvrdil výsledek,
5.1.3.2 jestliže v náležitý čas bylo učiněno oznámení prvnímu rozhodčímu, může potvrdit a zaznamenat oficiální protest proti použití nebo výkladu pravidel rozhodčími do zápisu o utkání
5.2 Trenér
5.2.1 V průběhu utkání řídí trenér hru svého družstva z místa vně hřiště. Určuje hráče základní sestavy, jejich náhradníky a vyžaduje oddechové časy. S těmito žádostmi se obrací na druhého rozhodčího.
5.2.2 PŘED UTKÁNÍM trenér zapíše nebo zkontroluje jména a čísla svých hráčů v zápisu o utkání a potom jej podepíše
5.2.3 V PRUBĚHU UTKÁNÍ trenér:
5.2.3.1 před každým setem předá zapisovateli nebo druhému rozhodčímu náležitě vyplněný(é) a podepsaný(é) záznam(y) postavení základní sestavy;
5.2.3.2 sedí na lavičce svého družstva nejblíže k zapisovateli, ale může ji opustit;
5.2.3.3 žádá oddechové časy a střídání;
5.2.3.4 on, jakož i další členové družstva, smí dávat pokyny hráčům na hřišti. Trenér může dávat pokyny, i když stojí nebo chodí ve volné zóně před lavičkou svého družstva v rozmezí od prodloužení útočné čáry až k prostoru pro rozcvičení, aniž by rušil nebo zdržoval utkání.
V FIVB, světových a oficiálních soutěžích je trenérovi zakázáno vykonávat jeho/její činnost za trenérskou čarou.
5.3 Asistent trenéra
5.3.1 Asistent trenéra sedí na lavičce družstva, ale nemá žádné právo zasahovat do utkání.
5.3.2 Pokud musí trenér opustit své družstvo z jakéhokoliv důvodu včetně sankcí, může asistent trenéra, na základě žádosti kapitána ve hře a se souhlasem prvního rozhodčího, převzít jeho funkce po dobu absence.