Освітня програма Видинівського НВК імені І.М.Беци на 2020-2021 н.р.

«Схвалено»

на засіданні

педагогічної ради

протокол № 01

від 28.08. 2020р.

«Затверджую»

директор Видинівського НВК ім.І.Беци

________________ В. М. Беца

28.08 .2020 року

Освітня програма

Видинівського НВК ( ЗОШ І-ІІ ступенів-садок) ім.І.Беци

Снятинської районної ради

Івано-Франківської області

на 2020/2021 навчальний рік

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ

Освітня програма Видинівського НВК ( ЗОШ І-ІІ ступенів-садок) ім.І.Беци

Снятинської районної ради Івано-Франківської області (далі- Видинівського НВК) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» ст.ст.26,33, Закону України «Про загальну середню освіту» ст. 15, постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти», постанова Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти», наказу Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 405 «Про затвердження Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня».

Освітня програма передбачає:

- формування основ соціальної адаптації та життєвої компетентності дитини;

- виховання елементів природодоцільного світогляду, розвиток позитивного емоційно-ціннісного ставлення до довкілля;

- утвердження емоційно-ціннісного ставлення до практичної та духовної діяльності людини, розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей.

Освітня програма Видинівського НВК визначає:

- загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які натепер подані в рамках навчальних планів;

- очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм; пропонований зміст навчальних програм, які мають гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України»;

- рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

- вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією Типовою освітньою програмою.

Спрямованість освітньої програми направлена на

· формування в учнів сучасної наукової картини світу;

· виховання працьовитості, любові до природи;

· розвиток в учнів національної самосвідомості;

· формування людини та громадянина, яка прагне вдосконалювання та перетворення суспільства;

· інтеграцію особистості в систему світової та національної культури;

· рішення задач формування загальної культури особистості, адаптації особистості до життя в суспільстві;

· виховання громадянськості, поваги до прав і свобод людини, поваги до культурних традицій та особливостей інших народів в умовах багатонаціональної держави;

· створення основи для усвідомленого відповідального вибору та наступного освоєння професійних освітніх програм.

Головними завданнями ЗЗСО є :

· виховання громадянина України;

· здоров’я і безпека дітей;

· екологічна безпека і сталий розвиток;

· формування в учнів підприємливості та фінансової грамотності;

· формування особистості учня, розвиток його здібностей, обдарувань, наукового світогляду;

· виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, підготовка учнів до подальшої освіти і трудової діяльності;

· виховання в учнів громадянської відповідальності ; поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до своїх обов’язків людини і громадянина;

· виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;

· виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження, зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів.

Заклад загальної середньої освіти ( в дальнішому- ЗЗСО) несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:

- безпечні умови освітньої діяльності;

- дотримання державних стандартів освіти;

- дотримання договірних зобов’язань з іншими суб’єктами освітньої, виробничої, наукової діяльності, у тому числі зобов’язань за міжнародними угодами;

- дотримання фінансової дисципліни.

РОЗДІЛ 2. ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

У відповідності до чинного законодавства ЗЗСО здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм двох ступенів освіти:

I ступінь - початкова загальна освіта;

II ступінь – основна загальна освіта.

Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.

При навчально-виховному закладі функціонує дошкільний підрозділ, в якому наявна одна різновікова група вихованців.

Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти

Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).

Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року.

ЗЗСО надає можливість здобувати освіту особам з особливими освітніми потребами (індивідуальне навчання, інклюзивні класи).

Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України «Про освіту».

Реалізація процесу навчання в школі здійснюється в ході 5-денного робочого тижня на уроках тривалістю в 1-х класах - 35 хвилин, в 2-4 класах - 40 хвилин, в 5-9 – 45 хвилин.

Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 6 березня 2002 року за № 229/6517 (зі змінами).

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти" та від 21 лютого 2018 № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 1-4-х класів закладів загальної середньої освіти складає 2695 годин/навчальний рік: для 2-х класів – 875 годин/навчальний рік, для 3-х класів – 910 годин/навчальний рік, для 4-х класів – 910 годин/навчальний рік.

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5-9-х класів закладів загальної середньої освіти складає 5845 годин/навчальний рік: для 5-х класів – 1050 годин/навчальний рік, для 6-х класів – 1155 годин/навчальний рік, для 7-х класів – 1172,5 годин/навчальний рік, для 8-х класів – 1207,5 годин/навчальний рік, для 9-х класів – 1260 годин/навчальний рік.

Мовою навчання Видинівського НВК є українська.

Відповідно до мов навчання у системі загальної середньої освіти НВК працює за навчальними планами класів з українською мовою навчання. Навчальні плани містять інваріантну складову, сформовану на державному рівні, обов'язкову для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від їх підпорядкування і форм власності, та варіативну, в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової.

З метою формування у дітей та молоді високоморальних якостей, патріотичної та громадянської свідомості ціннісних орієнтирів введено вивчення спецкурсу "Основи християнської етики" в 1-3, 5-9 класах по 1 годині. Викладання предмету передбачає виховання в учнів поваги до релігійних та світоглядних переконань інших людей; здатності до співжиття в українському суспільстві.

Беручи участь у різноманітних конкурсах, предметних олімпіадах різних рівнів, учні ліцею мають можливість спробувати себе в різних видах діяльності. Цьому сприяє і діяльність гуртків у ЗЗСО:

Освітня програма, реалізована у ЗЗСО, спрямована на:

  • формування в учнів сучасної наукової картини світу;

  • виховання працьовитості, любові до природи;

  • розвиток в учнів національної самосвідомості;

  • формування людини та громадянина, яка прагне вдосконалювання та перетворення суспільства;

  • інтеграцію особистості в систему світової та національної культури;

  • рішення задач формування загальної культури особистості, адаптації особистості до життя в суспільстві;

  • виховання громадянськості, поваги до прав і свобод людини, поваги до культурних традицій та особливостей населення регіону, України та інших народів в умовах багатонаціональної держави;

  • формування в учнів підприємливості та фінансової грамотності;

  • формування в учнів екологічної безпеки

  • формування громадянської відповідальності

  • формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.

Контроль і оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти

Контроль і оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти здійснюються на суб’єкт-суб’єктних засадах, що передбачає систематичне відстеження їхнього індивідуального розвитку у процесі навчання. За цих умов контрольно-оцінювальна діяльність набуває для здобувачів формувального характеру. Контроль спрямований на пошук ефективних шляхів поступу кожного здобувача у навчанні, а визначення особистих результатів здобувачів не передбачає порівняння із досягненнями інших і не підлягає статистичному обліку з боку адміністративних органів.

Упродовж навчання в початковій школі здобувачі освіти опановують способи самоконтролю, саморефлексії і самооцінювання, що сприяє вихованню відповідальності, розвитку інтересу, своєчасному виявленню прогалин у знаннях, уміннях, навичках та їх корекції.

Навчальні досягнення здобувачів освіти у 1-2 класі підлягають вербальному оцінюванню, у 3-4 – формувальному та підсумковому (бальному) оцінюванню.

Перевірка та/або оцінювання досягнення компетентностей учнів середньої школи, крім уроку, здійснюватиметься у формі заліку, співбесіди, контрольного навчально-практичного заняття. Співбесіда, як і залік, тільки у формі індивідуальної бесіди, проводиться з метою з'ясувати рівень досягнення компетентностей.

Формувальне оцінювання має на меті: підтримати навчальний розвиток дітей; вибудовувати індивідуальну траєкторію їхнього розвитку; діагностувати досягнення на кожному з етапів процесу навчання; вчасно виявляти проблеми й запобігати їх нашаруванню; аналізувати хід реалізації навчальної програми й ухвалювати рішення щодо корегування програми і методів навчання відповідно до індивідуальних потреб дитини; мотивувати прагнення здобути максимально можливі результати; виховувати ціннісні якості особистості, бажання навчатися, не боятися помилок, переконання у власних можливостях і здібностях.

Підсумкове оцінювання передбачає зіставлення навчальних досягнень здобувачів з конкретними очікуваними результатами навчання, визначеними освітньою програмою.

Здобувачі початкової освіти проходять державну підсумкову атестацію, яка здійснюється лише з метою моніторингу якості освітньої діяльності закладів освіти та (або) якості освіти.

З метою неперервного відстеження результатів початкової освіти, їх прогнозування та коригування проводитимуться моніторингові дослідження навчальних досягнень на шкільному рівнях, а також на рівні окремих класів. Аналіз результатів моніторингу дає можливість відстежувати стан реалізації цілей початкової освіти та вчасно приймати необхідні педагогічні рішення.

Форми організації освітнього процесу

Основними формами організації освітнього процесу в ЗЗСО є різні типи уроку (формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок, екскурсії, уроки-семінари, конференції, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки, навчально-практичні заняття тощо.

Для засвоєння нового матеріалу використовуються лекції, конференції, екскурсії, навчально-практичні заняття.

Структура 2020-2021 навчального року

Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» 2020-2021 навчальний рік розпочати 1 вересня 2020 року Днем знань - і закінчити, включаючи проведення навчальної практики, підсумкового оцінювання і державної підсумкової атестації навчальних досягнень учнів не пізніше 1 липня 2021 року.

Структура 2020-2021 навчального року: I семестр - з 01.09.2020 р. по 31.12.2020 р. (17 робочих тижнів); II семестр - з 18.01.2021 р. по 28.05.2021 р. (18 робочих тижнів);

Канікули:

- осінні - з 24.10.2020 р. по 01.11.2020 р.

- зимові - з 01.01.2021 р. по 17.01.2021 р.

- весняні - з 20.03.2021 р. по 28.03.2021 р.

Терміни канікул, початку і завершення семестрів можуть змінюватися з урахуванням епідемічної ситуації.

Навчальну практику та навчальні екскурсії у 2020-2021 н.р. здійснити впродовж навчального року дистанційно (використання дослідницько-пошукових технологій).

З врахуванням місцевих особливостей та кліматичних умов, за погодженням з місцевими органами управління освітою можуть змінюватися структура навчального року та графік учнівських канікул.

При запровадження карантину, припиненні чи запровадженні освітнього процесу з поважних причин, кількість фактично проведених учителями уроків може бути меншою від попередньо запланованої. Навчальний заклад та вчителі обов’язково мають вжити заходів щодо освоєння змісту кожного навчального предмету у повному обсязі за рахунок ущільнення, самостійного опрацювання, засобів дистанційного навчання тощо.

РОЗДІЛ 3. ОПИС «МОДЕЛІ» ВИПУСКНИКА ШКОЛИ

Випускник Видинівського НВК - це духовно розвинена особистість з високими моральними якостями, підготовлена до повноцінної життєдіяльності, має ґрунтовні знання, соціально активна, творчо спрямована, здатна до самовизначення і самореалізації

Модель випускника

Видинівського НВК

Освітній процес у ЗЗСО спрямований на формування у випускника ключових компетентностей, необхідних для успішної життєдіяльності:

  • вільне володіння державною мовою;

  • здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;

  • математична компетентність;

  • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

  • інноваційність;

  • екологічна компетентність;

  • інформаційно-комунікаційна компетентність;

  • навчання впродовж життя;

  • громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;

  • культурна компетентність;

  • підприємливість та фінансова грамотність;

  • готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.

Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.

РОЗДІЛ 4. ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ЗЗСО

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати педагог у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

Для успішної реалізації цих завдань у ЗЗСО створені та функціонують: предметні методичні об’єднання. Функціонує психологічна та соціальна служба. Ефективному управлінню якості освітньої діяльності в НВК сприяють система ІСУО, програми МБД, КУРС Школа.

Управління ЗЗСО зосереджене на управлінні якістю освіти. А це означає співвідношення результатів роботи закладу з метою, яку педагогічний колектив поставив перед собою. ЗЗСО працює на засадах «педагогіки партнерства». Основні принципи цього підходу:

- повага до особистості;

- доброзичливість і позитивне ставлення;

- довіра у відносинах;

- діалог – взаємодія – взаємоповага;

- розподілене лідерство (проактивність, право вибору та відповідальність за нього, горизонтальність зв’язків);

- принципи соціального партнерства (рівність сторін, добровільність прийняття зобов’язань, обов’язковість виконання домовленостей).

ЗЗСО допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання в дитині сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.

Видинівський НВК працює над досягненням таких цілей та завдань:

· забезпечити засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної, загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;

· Вивчення і творче використання всіх нормативних програмно-методичних документів, досягнень і рекомендацій психолого-педагогічної науки;

· Створення умов для професійного зростання, самоосвіти, дослідницької і творчої діяльності педагогів та здійснення керівництва їх творчою діяльністю;

· Посилення мотивації педагогів на освоєння інноваційних педагогічних технологій навчання і виховання;

· Удосконалення та активізація роботи з обдарованими дітьми.

Пріоритетні напрямки роботи

Пріоритетними напрямками роботи ЗЗСО у 2019-2020 навчальному році є :

· Впровадження основних положень НУШ в початковій школі ;

· продовження роботи над впровадженням моделі закладу освіти як цілісної системи ;

· Створення організаційних умов для забезпечення безперервного вдосконалення фахової освіти і кваліфікації педагогічних працівників;

· Застосування нестандартних форм роботи з педагогами;

· Забезпечення соціального захисту дітей пільгових категорій та створення оптимальних умов для навчання обдарованих учнів;

· Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу;

· Забезпечення системного психолого-педагогічного супроводу всіх учасників освітнього процесу;

· Забезпечення ефективної взаємодії з батьківською громадськістю, розвитку учнівського самоврядування, широке залучення його до вирішення питань організації життєдіяльності школи;

· Зміцнення матеріально-технічної бази, покращення харчування та медичного обслуговування дітей.

РОЗДІЛ 5. НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ТА ЙОГО ОБҐРУНТУВАННЯ

Робочий навчальний план складено на виконання Закону України « Про загальну середню освіту», Національної доктрини розвитку освіти, з метою впровадження Державного стандарту початкової, базової та повної середньої освіти на основі Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів 11-тирічної школи та Типової освітньої програми для початкової школи за редакцією Р.Шияна.

Він охоплює інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від підпорядкуваня і форми власності, та варіативну складову, в якій передбачено додаткові години на предмети та курси за вибором, факультативи, індивідуальні та групові заняття.

Гранично допустиме навчальне навантаження учнів встановлено відповідно до вимог Закону України « Про загальну середню освіту». Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної освіти», години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Навчальний план на 2020-2021 н.р. складено:

1-3 класи –– за Типовою освітньою програмою для початкової школи за редакцією Р.Шияна ( додаток 1):

для 1-2 класів – Державного стандарту початкової освіти (2018), типових освітніх програм (наказ МОН від 08.10.2019 № 1272);

для 3 класу – Державного стандарту початкової освіти (2018), типових освітніх програм (наказ МОН від 08.10.2019 № 1273);

для 4 класу – Державного стандарту початкової загальної освіти (2011), типових освітніх програм (наказ МОН від 20.04.2018 № 407); 4 клас навчається за індивідуальною формою навчання ( додаток 2);

для 5-9 класів – «Типова освітня програма закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня», затверджена наказом МОН від 20.04.2018 № 405 ( додаток 3).

Варіативна складова:

Основи християнської етики ––за програмою « Християнська етика».–– Львів: Свічадо,2007 р.

Етика –– за програмою «Етика», 5,6 класи. –– Лист МОН від 23.12.2004 №1/11-6611, Наказ МОНУ від 07.06.2017 № 804;

Основи споживчих знань –– за програмою « Основи споживчих знань». Гільберг Т.В.–– Лист МОНУ від 28.12.2007 року №1.4/18-г-2099.

Варіативна складова навчальних планів для учнів 5-9 класів використовується на підсилення предметів інваріантної складової. У такому разі розподіл годин на вивчення тієї чи іншої теми навчальної програми здійснюється вчителем самостійно.

Додаток 1

1-3 класи

Додаток 2

4 клас

Додаток 3

5-9 класи

РОЗДІЛ 6 ПОКАЗНИКИ (ВИМІРНИКИ) РЕАЛІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ

Рівень досягнень учнів буде вивчатись: шляхом моніторингу знань, умінь і навичок з окремих предметів; проведення контрольних випробувань учнів; участі учнів школи у предметних олімпіадах різного рівня, Всеукраїнських інтелектуальних конкурсах та турнірах; шляхом складання та захисту наукових проектів; аналізу результатів участі учнів у ДПА .

РОЗДІЛ 7 ПРОГРАМНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ

Для виконання освітніх програм закладу освіти на 2019-2020 навчальний рік передбачено використання, затверджених Міністерством освіти і науки України, навчальних програм з усіх предметів інваріативної частини; курсів за вибором варіативної складової, що забезпечує інтеграцію загальноосвітніх (основних і додаткових) програм, у єдину освітню програму, що дозволяє одержати запланований результат освіти - "модель" випускника.