Działalność klubowa 2020-2024

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI POZNAŃSKIEGO KLUBU TPZO

W 2020 i 2021 ROKU

W okresie epidemii koronawirusa w Polsce w latach 2020-2021,  który w zdecydowany sposób zmienił nasze codzienne życie, co miało też istotny wpływ na działalność statutową naszego Klubu. Rozporządzenia rządowe  dot. epidemii ograniczały możliwość organizacji zgromadzeń publicznych. Stąd w ciągu tych dwu lat odbyły się tylko dwa spotkania plenarne. 

Pierwsze 03.10.2020 r. w Starej Prochowni Jeżyckiego Centrum Kultury na którym przedstawiono efekty organizacji przez Klub Poznański i Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie "Dnia Pamięci osób deportowanych do KL Dachau przed 80-ciu laty". Na zebraniu prezentowano rysunki obozowe Stanisława Walczaka - ostrzeszowianina, więźnia obozu Dachu i Gusen,  Przybliżono też sylwetkę  Marii Golusińskiej, która jest autorką słynnego zdjęcia więźniów prowadzonych 3 maja 1940 r. na dworzec w Ostrzeszowie i wywożonych do KL Dachau.

W drugiej części zebrania odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze z pięcioletniej kadencji Zarządu. Protokół  z zebrania w załączniku nr 1.

Drugie zebranie odbyło się 19 czerwca 2021 r. na którym prezes TPZO kol. Bohdan Ogrodowski przedstawił program jubileuszu 6o - lecia naszego Towarzystwa. Poinformował też o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela miasta Ostrzeszów prezesowi Poznańskiego Klubu TPZO kol. Markowi Makiele. Oficjalne uroczystości związane z ww okolicznościami miały miejsce 21 października 2021 r. w Ostrzeszowie. Rekapitulacja z zebrania znajduje się w załączniku nr 2 do niniejszego sprawozdania.

DZIEŃ PAMIĘCI DEPORTOWANYCH DO NIEMIECKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH MIESZKAŃCÓW ZIEMI OSTRZESZOWSKIEJ

Wspólnie z Muzeum Regionalnym oraz Związkiem Kombatantów RP w Ostrzeszowie zorganizowano "Dzień Pamięci", który zbiegał się z 80-tą rocznicą pierwszych aresztowań mieszkańców naszej ziemi i wywózce ich do KL Dachau. W programie było  spotkanie rodzin byłych więźniów obozów koncentracyjnych, na które przybyło 40 przedstawicieli rodzin oraz 10 gości, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów - Patryk Jędrowiak oraz Starosta Ostrzeszowski  - Lech Janicki  .

Spotkanie rodzin było pierwszym etapem projektu zbierania informacji, dokumentów, zdjęć, wspomnień dot. osób więzionych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, a byłych mieszkańców ziemi ostrzeszowskiej. Na początek akcji ograniczyliśmy się tylko do masowych deportacji z wiosny 1940 r., ale wystąpiło zainteresowanie z kręgu rodzin, których krewni i powinowaci byli aresztowani w późniejszym okresie i przebywali w różnych obozach. Tworząc bazę osób deportowanych do obozów koncentracyjnych będziemy uwzględniali również i tych więźniów. W chwili obecnej zamierzamy jednak skupić się nad losami tych więźniów, którzy w pierwszych transportach znaleźli się w obozie zagłady Dachau. Efektem spotkania rodzin ma  być opracowanie biogramów więźniów i wpisaniu ich do "Księgi Pamięci" KL Dachau.

PUBLIKACJE  O  TEMATYCE  REGIONALISTYCZNEJ

1. Roman Dziergwa                                  

-  artykuł w Ostrzeszowskiej Kulturze nr 14/2020 str.6-7 "Kolej żelazna Poznań- Kluczbork  (1875) i jej znaczenie polityczno-gospodarcze w systemie kolei pruskich. Powstanie i architektura wybranych obiektów dworcowych".  

-  artykuł w Ostrzeszowskiej Kulturze nr 17/2020  str. 7-8 "Expose do monografii      profesorskiej„

-   książka "Przerwany bieg po żelaznej drodze", wyd. prywatne 2020 r.

2.  Karol Górski

-  artykuł w Ostrzeszowskiej Kulturze nr 19/2021 str.6-8  "I nigdy już nie wrócili"  81. rocznica śmierci w Katyniu por. Cezarego Wizy - wspólnego bohatera Pobiedzisk i Ostrzeszowa.

3.  Marek Makieła   

- artykuł w Ostrzeszowskiej Kulturze nr 14/2020 str.13-15  "Krąg rodzinny Antoniego Serbeńskego"                                                                                     - artykuł w Ostrzeszowskiej Kulturze nr 15/2020 str.4-5 "Franciszek Szczepański - nauczyciel, wychowawca, społecznik",
- artykuł w Ostrzeszowskiej Kulturze nr 19/2021 str.4-6 "Droga życiowa Johanna Pola"
- artykuły w czasopiśmie GENS z 2020 i 2021 roku "Wężykowie  osińscy z ziemi  ostrzeszowskiej" - cz, VI i VII  

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

08.03.2021 odeszła z naszego grona Izabela Mrugasiewicz - bibliotekarka najstarszej książnicy poznańskiej Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI POZNAŃSKIEGO KLUBU TPZO
W 2023 r.

   W dniu 5 stycznia 2023 r. odbyło się zebranie zarządu Klubu w którym uczestniczyli: Marian Bacik, Gabriela Braciszewska, Marek Makieła,  Maria Moś i Grzegorz Pałka. Głównym punktem  zebrania była rezygnacja Marka Makieły z funkcji  Prezesa Zarządu. Swoją rezygnację uzasadniał przede wszystkim długoletnią pracą na tym stanowisku (począwszy od dnia 03.02.2001 r.), brakiem  nowych koncepcji i inicjatyw, które mogłyby przyciągnąć nowych członków, a do tego systematyczny spadek ilości starych członków Klubu z przyczyn obiektywnych i brak młodszych chętnych do kontynuowania idei regionalistycznej w Poznaniu.  W  konsekwencji spadku frekwencyjności na spotkaniach są braki finansowe na pokrycie kosztów organizacji spotkań, które z roku na rok są coraz wyższe. Po dyskusji  nad ww wnioskiem członkowie zarządu nie przyjęli rezygnacji Marka Makieły  z pełnienia funkcji prezesa, ale ten ostatni oświadczył, że  kierowanie Klubem zakończy  w roku 2024, kiedy to mija kadencja zarządu i on sam nie będzie kandydował do nowego zarządu. 

I. Spotkania plenarne w 2023 r.

1. Pod auspicjami Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w dniu 15 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie byłych mieszkańców  południowo-wschodniej Wielkopolski  obecnie zamieszkałych w Poznaniu, zwołane na okoliczność publikacji książki o ciekawym człowieku, którego losy życiowe przez 35 lat były związane z Wielkopolską południowo-wschodnią. Autorką książki o swoim dziadku jest polonistka profesor Ewa Kraskowska, która przedstawiła w książce niezwykłe dzieje swojego dziadka, urodzonego w mandżurskiej wsi Chińczyka, który po wielu perypetiach trafił do Krakowa i został katolickim księdzem. W latach 1945-1961 ks. Józef  Kaingba był proboszczem we wsi Morawin w pow. ostrzeszowskim, a później, w latach 1961-1979, w parafii Siemianice w pow. kępińskim. Od 1979 r. aż do śmierci w 1988 r. był rezydentem w parafii św. Jadwigi Śląskiej na Osiedlu Kwiatowym w Poznaniu. Prezentacja książki miała miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie na początku spotkania mogliśmy zapoznać się z historią biblioteki od jej powstania aż po dzień dzisiejszy, a także zobaczyć krótki film o bibliotece. Vice dyrektor biblioteki, pani Bożena Oborska, zaprosiła nas na zwiedzanie biblioteki w czasie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbędzie się w maju br.
W spotkaniu wzięło udział 30 osób, w tym prezes TPZO z Ostrzeszowa Krystyna Rajska oraz kierowniczka Muzeum Regionalnego z Ostrzeszowa Mirosława Rzepecka.

2. Na drugim spotkaniu plenarnym Klubu w dniu 18 listopada 2023 r. przybliżyliśmy zasłużonego dla społeczności Ostrzeszowa z przełomu XIX i XX wieku kupca, społecznika, pierwszego burmistrza Ostrzeszowa po zakończeniu I wojny światowej, honorowego obywatela miasta Jana Dirskę. Sylwetkę pradziadka i jego rodzinę zaprezentowała nasza koleżanka, prawnuczka Jana  - mecenas Maria Moś.     Wcześniej, w sierpniu b.r. Maria Moś miała prelekcję na ten temat w Ostrzeszowie w lokalu w którym mieszkał przez wiele lat jej pradziadek Jan Dirska.
W drugim punkcie programu omówiliśmy kwestie organizacyjne Klubu w związku z kończącą się w roku przyszłym kadencją obecnego zarządu oraz 50-leciem działalności klubowej.
Na koniec spotkania koledzy Karol Górski i Lech Szajdak zaprezentowali swoje najnowsze książki i zaprosili na ich prezentację w najbliższych miesiącach.

II Księga pamięci b. więźniów KL Dachau

23 marca 2023 r. przypadała smutna, 90-ta rocznica założenia KL Dachau. W tym obozie przebywała w czasie II wojny światowej liczna grupa ostrzeszowian. Od kilkunastu lat prowadzona jest w Miejscu Pamięci b. Obozu Koncentracyjnego Dachau "Księga pamięci byłych więźniów" tego obozu i opracowywane są ich biogramy. W tym roku zgłoszono do niej życiorysy dwóch osób z Ostrzeszowa: Wacława Foglera i Teodora Makieły. W uroczystości wprowadzenia biogramów tych więźniów w Dachau wziął udział Marek Makieła.

W kwietniu 2023 r., na zebraniu TPZO w Ostrzeszowie, Marek Makieła podzielił się z uczestnikami zebrania refleksjami z tej uroczystości.

III Publikacje członków Klubu w 2023 r.

Kolega Karol Górski zaś wydał książkę "Moje Pobiedziska - impresje z dalszej i bliższej przeszłości". W książce znalazło się kilka impresji związanych z regionem ostrzeszowskim.

Sympatyk Klubu Lech Wojciech Szajdak, syn ostrzeszowskiego poety z kręgu autentystów Czenika - Stefana Szajdaka, wydał  książkę - Grupa Poetycka "Wołyń" - geneza, przedstawiciele, wiersze.

W Ostrzeszowskiej Kulturze nr 27/2023 na str. 5-8 Lech Wojciech Szajdak opublikował artykuł: Związki Stanisława Czernika z Grupą Poetycką "Wołyń"  

Pod koniec 2023 r. ukazał się IX tom Ostrzeszowskiej Kroniki Regionalnej  w której Marek Makieła opublikował artykuł  p.t. Donosicielstwo jako forma "obywatelskiej postawy" Anonima spod Ostrzeszowa str. 97-101oraz w  Ostrzeszowskiej Kulturze nr 29 "Księga Pamięci byłych więźniów KL Dachau" str. 3-8

IV. Sprawy członkowskie

Liczba aktywnych członków Klubu stopniała do 10-12 osób. Gdyby nie zapraszani na nasze spotkania znajomi z Ostrowa i Kępna, a mieszkający obecnie w Poznaniu,  to liczba uczestników takich spotkań plenarnych byłaby symboliczna. Ostateczne decyzje co do kontynuowania działalności Klubu w następnych latach zostaną podjęte ma początku roku 2024 na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Klubu, kiedy to kończy się kadencja obecnego zarządu.

V. Kwestie finansowe Klubu

Klub nie zbiera regularnych składek członkowskich, a przyjmuje tylko datki  od swoich członków i sympatyków wg ich uznania. Wydatki klubowe sprowadzają się głównie do kosztów wynajmu sal na zebrania plenarne, drobnych upominków dla prelegentów, baru kawowego na zebraniach itp.

VI Z żałobnej karty

09.12.2023 zmarł  ś.p. Zygmunt Wierusz, absolwent Gimnazjum Ks. Salezjanów w Ostrzeszowie, harcerz ostrzeszowskiej drużyny im. Kazimierza Pułaskiego "Granatowej Czwórki" z lat 40-tych XX w., członek założyciel Poznańskiego Klubu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, v-ce prezes Klubu w latach 2001-2009