UČENCI S POSEBNIMI POTREBAMI

Učencem z učnimi težavami nudimo na šoli podporo, spodbudo in pomoč po petstopenjskem hierarhičnem modelu, kot je opredeljen v Konceptu učne težave v osnovni šoli:

1.    Pomoč učitelja pri pouku (notranja individualizacija in diferenciacija) pri vseh predmetih in pri drugih oblikah organiziranega dela (dopolnilni pouk in podaljšano bivanje).

2.   Na učiteljevo pobudo ali pobudo staršev se v projekt pomoči vključi šolska svetovalna služba po pridobljenem soglasju staršev.

3.     Ob intenzivnejših učnih težavah se vzpostavi dodatna individualna in skupinska pomoč učencu (lahko jo  izvajajo specialni pedagogi, učitelji in svetovalni delavci) glede na potrebe učenca.

4.     Šola lahko zaprosi za dodatno strokovno mnenje in pomoč zunanje specializirane strokovne ustanove v soglasju s starši.

5.     Za učence, ki bodo imeli potrebo po večjih prilagoditvah intenzivnejši strokovni pomoči, bomo staršem predlagali postopek usmerjanja. V primeru usmeritve v izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo bo to za učenca pomenilo več prilagoditev in več dodatne strokovne pomoči.

 Učenci s posebnimi potrebami so učenci, ki potrebujejo prilagojeno izvajanje programov osnovne šole z dodatno strokovno pomočjo ali prilagojene programe osnovne šole oziroma posebni program vzgoje in izobraževanja. 

Ti učenci so glede na vrsto in stopnjo primanjkljaja, ovire oziroma motnje opredeljeni v zakonu, ki ureja usmerjanje otrok s posebnimi potrebami. Po Zakonu o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami so to otroci:

- z motnjami v duševnem razvoju,

- gluhi in naglušni otroci, 

- slepi in slabovidni otroci,

- otroci z govorno-jezikovnimi motnjami, 

- gibalno ovirani otroci,

- otroci s primanjkljaji na posameznih področjih učenja

- dolgotrajno bolni otroci

- otroci s čustvenimi in vedenjskimi motnjami.

Kaj je namen usmerjanja otrok s posebnimi potrebami?

Usmerjanje je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami, ki za uspešno vključevanje v proces vzgoje in izobraževanja, potrebujejo ustrezne programe vzgoje in izobraževanja, zagotovitev različnih prilagoditev in oblik pomoči.

 

DODATNA STROKOVNA POMOČ (DSP) za učence s posebnimi potrebami

Za učence, ki so z odločbo o usmeritvi usmerjeni v program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo načrtujemo individualizirane programe, v katerih posebej opredelimo prilagoditve vzgojno-izobraževalnega dela ter cilje za optimalno podporo otrokovega razvoja ter čim uspešnejše premagovanje primanjkljajev. 

Prilagajamo metode in oblike dela v procesu vzgoje in izobraževanja (prilagoditve časa in prostora, prilagoditve pri preverjanju in ocenjevanju znanja itd.). Za vsakega učenca je imenovana strokovna skupina, ki oblikuje in evalvira individualizirane programe.

 Ure dodatne strokovne pomoči za premagovanje primanjkljajev, ovir oz. motenj izvajajo mobilne zunanje sodelavke (logopedinja, psihologinja, specialna pedagoginja, socialna pedagoginja)  ter šolska pedagoginja Nina Škraban.

Dodatno strokovno pomoč v obliki učne pomoči izvajajo tudi nekateri učitelji. Strokovni delavci pri svojem delu izhajajo iz navodil za prilagojeno izvajanje pouka in koncepta učnih težav ter vodijo sprotne analize individualnih ur.

Z usmeritvijo v program vzgoje in izobraževanja s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo poleg PRILAGODITEV lahko otrok pridobi:

- učno pomoč

- pomoč za premagovanje primanjkljajev, ovir oziroma motenj

- svetovalno storitev.

S svetovalno storitvijo se zagotavlja podporno okolje za uspešnejše vključevanje otroka s posebnimi potrebami in je namenjena družini otroka, strokovnim delavcem in vrstnikom.