Aktivity, Jubileá a iné

Why low - temperature detectorsCharkov.pps
UEF SAV.pps
UPJS (1).pps

Oslava v LHEP

Oslava v LHEP

Fotografie z laboratória

Laboratórium

Priložené fotografie dokumentujú moju výskumnú a pedagogickú činnosť. V súvislosti s mojimi dvomi prednáškami Supravodivosť a Supratekutosť, vyhotovil som dve experimentálne zariadenia, ktoré umožnili demonštrovať pre študentov vytváranie silných magnetických polí pomocou supravodivých magnetov a supratekutý stav 4He. Pre tento účel som použil sklenné kryostaty, ktoré umožňovali rýchle ochladenie magnetov, resp. odčerpanie 4He na teplotu pod 2.17 K, čo je teplota prechodu do supratekutého stavu. Sklenné kryostaty boli vybavené pozdĺžnou nepostriebrenou štrbinou pre priame pozorovanie hladiny hélia, prechodu hélia do supratekutého stavu a pre pozorovanie tzv. fontánového javu, pri ktorom z úzkej kapiláry jedným koncom ponorenej do hélia a zaplnenej medeným práškom vystrekuje supratekuté hélium, ak sa tento koniec zvonka osvieti stolnou lampou.

Ďalšie fotografie ukazujú hornú časť héliového kryostatu, v ktorom sme skúmali vlastnosti supravodivých granúl až do teploty 50 mK.

Neskôr sme pristúpili ku stavbe detektora ORPHEUS, ktorý bol umiestnený v našom podzemnom laboratóriu 35 metrov pod budovou Fyzikálneho ústavu. V podzemí sa nachádzali všetky chladiace i meracie systémy, potrebné pre prevádzku detektora ORPHEUS pri teplote 100 mK. Na jednotlivých fotografiách vidieť niektoré časti tohto detektora spolu s kryogénnymi a meracími zariadeniami.

Po nástupe nového vedenia katedry bol projekt ORPHEUS zastavený a začali sa stavať detektory s kvapalným argónom, ktoré využívajú ionizáciu atómov argónu elementárnymi časticami. Uvolnené elektróny môžu vo veľmi čistom argóne driftovať vzdialenosť až niekoľko metrov. Vhodnou geometrickou konfiguráciou elektród je možné zaregistrovať dráhu elementárnej častice. Pre tento typ detektorov sa používa označenie Time Projection Chamber (TPC). Na viacerých fotografiách je zobrazený prototyp TPC, ktorý je inštalovaný v Grosslabor a používa sa spolu s laserom pre štúdium ionizácie argónu. Vidieť sú taktiež čistiace filtre pre kvapalný argón. Zavŕšením tohto programu bude pripavovaná stavba dlhého argónového kryostatu (5m) s TPC a s kryogénnou vývevou pre udržiavanie vysokej čistoty argónu. Kryostat je umiestnený v 6 m hlbokej jame v Grosslabor, ako ukazujú priložené fotografie.