EESTI STAFFORDSHIRE'I BULLTERJERITE TÕUÜHING
Staffordshire´i bullterjerid Eestis
Eestisse jőudis esimene staff 1994 aastal Soomest, koera vanavanemad olid aga pärit Inglismaalt. Esimene pesakond staffe sündis aastal 1999. Tänaseks elab Eestis arvatavasti ca 200 staffi. Täpset arvu on raske öelda kuna suurem osa meil sündinud kutsikatest on väljapoole läinud ning paljud Eestisse toodud kutsikad pole EKL registrisse jõudnud. Staffidega kipub tõugu mitte tundvate inimeste seas kaasas käima eelarvamus kui "tapjakoerast". Kuid staffi puhul tuleb kindlasti meeles pidada, et teda ei ole kunagi őpetatud ega aretatud ründama inimest vaid ainult teisi loomi, inimene on staffi jaoks püha ning puutumatu.
Iseloomust... Öeldakse, et staffi kohta käib kőik see jutt, mis puudutab sisemist ilu. Tőuga lähemalt tutvudes, avastatakse karmi väliskoore alt heasüdamlik, sőbralik ning rőőmus koer. Staffid ei ole kitsid jagama oma ülevoolavat sőbralikkust, just see teebki neist mőnusa perekoera. Perekoerana on staff seda őnnelikum, mida rohkem inimesi teda ümbritseb, ta ei ole mitte ühe inimese vaid terve pere koer. Lastega suheldes on staff omas elemendis, ta oskab kohandada oma jőudu laste järgi, ning kindlasti ei väsi ta keset mängu! Staffil on kőrge valulävi, mis on oluline lastega suhtlemiseks. Staff ei jookse hirmunult minema ega hammusta last enda kaitseks, kui see teda kogemata on liialt agaralt puutunud, vastupidi; tundub, et staff naudib täiel rinnal mida hoogsam ning kiirem on mäng vői tegevus. Saff ei sobi aga lastele omapead jalutamiseks, just tema suure jőu ning kiiruse tőttu. Ta vajab täiskasvanud inimest, kes koolitaks ning peaks teda kindlates raamides.
Valvekoera saab Staffist vaid őpetamisega, kuid seegi vőib olla üsna raske. Avatud ning rőőmsameelse koerana tutvub staff rőőmuga uute inimestega – isegi keset ööd. Staffi parimaks kaitseks ongi just tema välimus, suured ning tugevad pőselihased ning kőrvuni avanev hammasterivi panevad segaja kindlasti oma teo üle järelemőtlema. Loodetavasti ei jää sissetungija staffiga pikemalt tutvuma, kuna edasi-tagasi käiv saba ei anna kindlasti pilti kohe ründavast koerast. Kuid suurema häda korral oskab staffgi oma peret kaitsta ning siis on temaga parem mitte vastamisi sattuda.
Staff on perekoeraks rőőmsale, liikuvale ning aktiivsele inimesele. Oma suuruse tőttu sobib staff ideaalselt ka väiksemasse korruselamu korterisse. Staffi on kerge őpetada haukumast loobuma, ta suhtleb vaid oma imelikul "ulina, murina" häälitsusega, mis ei kostu naabriteni. Oma lühikese ning aluskarvata karvkatte tőttu on teda kerge hooldada ning tal puudub "koeralőhn". Kindlasti peaks arvestama, et staff kuulub tõugude hulka, kes vajavad tegevust. Ja mitte lihtsalt pidevat pulga loopimist, sellega on nii mõnigi koer stressikoeraks muutunud. Tegevusetus võib muuta staffi ka teiste koerte suhtes vaenulikumaks.
Staff on nutikas ning koera harrastuseks just sobiv (agility, sőnakuulelikus), temast ei saa aga kunagi teenistuskoera. Selleks mõtleb staff liialt oma peaga ning lahendab probleeme iseseisvalt. Üldiselt mőtleb staff tihti kiiremini kui peremees ning toimib välgukiirusel. Seega on linnas lahtiselt olev staff aldis liiklusőnnetustele.
Staff kiindub kergelt inimestesse ning on täielikult lojaalne ning loodetav sőber pikkadeks aastateks!