SP9HSQ-3    DIGI w Podłężu

 

Dzięki uprzejmości Pana Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Podłężu, na terenie jednostki wraz z kolegą Andrzejem SQ9MUP uruchomiliśmy digipeater APRS. Naszym celem było pokrycie zasięgiem systemu APRS części ulicy Igołomskiej (trasa 79 Kraków - Sandomierz), odcinka trasy A4 (Kraków - Tarnów) oraz zachodniej części Puszczy Niepołomickiej.

Link do mapy APRS: http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&lat=50.0137&lng=20.1642&timerange=3600&tail=3600

 

 

Maszt OSP Podłęże jest najwyższym dostępnym punktem w okolicy. Antena Diamond CP-22E została zamontowana na wysokości ok. 220 m n.p.m. przez Andrzeja SQ9MUP, który bezstresowo balansował na kratowicy mocując wykonany przez siebie wysięgnik w najbardziej dogodnym miejscu. Jego dziełem jest również hermetyczna skrzynka na elektronikę umieszczona u podstawy masztu.

 

 

Widok z poziomu anteny dawał nadzieję na dalekie zasięgi (kolejno kierunki zachód - Kraków; wschód - Tarnów, północ - trasa sandomierska):

 

 

Montaż anteny odbył się w dniu 09.05.2013 r.

Podczas okresu wakacyjnego Andrzej przygotował skrzynkę pod masztem a ja wykonałem elektronikę sterującą digipeaterem.

 

Zasilacz ZB-20 firmy Eldro, podarowany przez Józefa SQ8GFJ, został wyposażony w dobrej jakości akumulator SSB 10Ah. Zasilacz pracuje w trybie buforowym, tj. sam dysponuje prądem około 2A, którym ładuje akumulator do napięcia 14V i zasila zewnętrzne urządzenia o małym poborze prądu. Jednak w trakcie nadawania ramek, gdy pobierany przez urządzenia digi prąd wynosi ok. 3A, głównym żródłem zasilania staje się akumulator. Stąd na wykresie telemetrii można zaobserwować znaczne (13,2 -14,0V) skoki napięcia. Ciekawym zjawiskiem jest spadek napięcia zasilacza przy wzroście temperatury akumulatora. Prawdopodobnie jest to związane ze spadkiem sprawności akumulatora przy zbyt wysokich i niskich temperaturach (czekamy napierwszą zimę).

 

 

W zasilaczu zamontowałem przekaźnik do sygnalizacji przerwy w zasilaniu sieciowym (parametr AC w telemetrii) oraz termometr na obudowie akumulatora. Dodałem również solidny wyłącznik odłączający akumulator od zacisków zasilacza (oryginalnie na zaciskach ciągle było napięcie z akumulatora, co uniemożliwiało np. restart komputera po awaryjnym wyłączeniu ze względu na spadek zasilania poniżej 10V - do takiego napięcia nasz stary notebook NEC jeszcze funkcjonuje).

 

 

Na potrzeby digi powstał moduł telemetrii współpracujący z programem DIGI_NED, który postaram się szczegółowo opisać w późniejszym czasie. Link do aktualnej telemetrii: http://aprs.fi/telemetry/a/SP9HSQ-3

 

 

Wszystkie urządzenia w składzie:

- Baycom modem

- moduł telemetrii

- TRX Bosch KF-166 z kwarcami na 144.800 MHz ustawiony na 5 W mocy w.cz.

- słuchawka do monitorowania pakietów

- zasilacz

zostały solidnie przymocowane do metalowej płyty i w dniu 08.09.2013 r. uroczyście umieszczone w skrzynce pod masztem.

Komputer został przypięty smyczą antykradzieżową i zabezpieczony przed wypadnięciem ruką PCV.

 

 

Dławik obok wyprowadzenia kabla koncentrycznego ma zamontowaną rurkę z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Temperatura mierzona jest również wewnątrz skrzynki oraz na radiatorze TRX-a i akumulatorze. Monitorowane jest też otworzenie drzwi skrzynki.

Zauważyłem, że przy temperaturze zewnętrznej 25 C, temperatura wewnątrz obudowy wzrosła do 40 stopni C (pomimo wykonania otworów wentylacyjnych). Prawdopodobnie przed okresem letnim będzie konieczne założenie wentylatora z automatycznym sterowaniem.

 

Kabel antenowy TriLan 240 (w ilości około 15m) przed wejściem do skrzynki jest uziemiony. W tym celu została zdjęta opona kabla, mocno opleciony przewód uziemiający a miejsce połączenia odpowiednio zabezpieczone (izolacja + taśma samowulkanizująca + izolacja).

Dodatkowo w skrzynce przez radiem wpięty jest odgromnik gazowy Diamond, również uziemiony.

 

 

Digipeater APRS w Podłężu zaczął pracę w docelowym miejscu w dniu 08.09.2013 r. o godzinie 18.00.

Przez pierwszy tydzień usłyszał stację odległą o 99,9 km i był słyszany w odległości 180 km!. Na codzień poprawnie obsługuje stacje znajdujące się w zakładanym obszarze. Głównym odbiorcą ramek jest digi na Luboniu SR9NWC oraz przekaźniki krakowskie.

 

 

Link do aktualnych informacji: http://aprs.fi/info/a/SP9HSQ-3

 

I jeszcze zdjęcie twórców sukcesu (od lewej Mariusz SP9HSQ i Andrzej SQ9MUP)

 

 

oraz anteny w blasku zachodzącego słońca, wyławiającej z pośród zgiełku eteru pakiety odległych stacji APRS...

 

 

 

TEST ZASILANIA AWARYJNEGO

 

W dniu 18 września 2013 roku odbył się test wbudowanego akumulatora. Około godziny 7.45 zostało odłączone zasilanie sieciowe i digi zaczął pracę na akumulatorze. Energii wystarczyło na około 11 godzin, ostatnia ramka telemetrii pokazywała napięcie 9,3V. Po załączeniu zasilania sieciowego akumulator zaczął się ładować i osiągnął napięcie 14V po około 3 dobach.

Test pokazał, że przekaźnik APRS powinien pracować nieprzerwanie uwzględniając sporadyczne, nawet kilkugodzinne braki w dostawie energii.