Popularyzacja BOTANIKI

Nowe stanowisko podejźrzona marunowego i p. księżycowego w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie stanowią ostoję wielu cennych gatunków, wśród których istotną grupę stanowią paprotniki. Szczególnie narażone na wyginięcie są taksony tworzące mało liczne, zajmujące niewielki areał populacje. W wielu przypadkach nawet niewielkie zmiany właściwości siedliska prowadzą do ich zaniku.

Przykładem takich roślin są gatunki z rodzaju Botrychium (rodzina nasięźrzałowate Ophioglossaceae), wymagające czynnej ochrony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną z dnia 9 lipca 2004 roku. Większość z nich zamieszczono także w załączniku 1 do Konwencji Berneńskiej i na Światowej Czerwonej Liście IUCN (IUCN 2010), co jest wskaźnikiem wartości botanicznej obszarów, na których występują.

Z terenu Borów Tucholskich od dawna znane są lokalizacje podejźrzona marunowego, pojedynczego i rutolistnego. Nie wszystkie jednak stanowiska dotrwa-ły do dzisiaj. Obecnie spotyka się tu podejźrzona księżycowego, marunowego i rutolistnego (Zając i Zając 2001). Prowadzone w 2010 roku prace florystyczne doprowadziły do odkrycia kolejnych nieznanych wcześniej populacji Botrychium lunaria i Botrychium matricariifolium. Z uwagi na wysoką wartość przyrodniczą obu gatunków zasadne jest zaprezentowanie ich nowego stanowiska w Borach Tucholskich wraz z charakterystyką populacji i towarzyszącej roślinności.

Oba gatunki są trudne do odnalezienia – po pierwsze z racji niewielkich rozmiarów, jakie osiągają. Po drugie dlatego, że w niesprzyjających warunkach, w konkretnym sezonie, w ogóle nie wytwarzają nadziemnej - asymilującej części.

Stanowisko, którego dotyczy niniejszy artykuł, stwierdzono na poboczu drogi powiatowej około 9 km na wschód od miejscowości Śliwice. W podziale stosowanym w atlasie ATPOL stanowisko zlokalizowane jest w kwadracie CB 68 (rys. 1).

Czytaj więcej: Chrońmy Przyrodę Ojczystą 67 (4): 351–354, 2011

Rys. 1.

Botrychium lunaria (fot. T. Stosik)

Botrychium matricariifolium (fot. T. Stosik)

Główny Urząd Statystyczny

infografiki z okazji 100-lecia istnienia PTB


Fascynujący Dzień Roślin 2021

18.05.2021

http://www.plantday.com.pl/idea.php

Podobnie jak w latach poprzednich celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma równie ważne znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, takich jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Rośliny sa również niezwykle istotne dla zachowania środowiska.