O oddziale

Bydgoski Oddział PTB powołało do życia Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Warszawie, w dniu 12 czerwca 1952 roku. Pierwszym przewodniczącym Oddziału został mgr Andrzej Michalski, kierownik Ogrodu Botanicznego IHAR w Bydgoszczy. Potem kolejno funkcję tę piastowali: doc. dr hab. Zdzisław Szota, dr Franciszek Klimas, prof. dr hab. Eugeniusz R. Śpiewakowski, dr Maciej Korczyński i dr Ewa Krasicka-Korczyńska, dr Barbara Waldon-Rudzionek i dr hab. Anna K. Sawilska. Obecnie (drugą kadencję od 2022 roku) przewodniczącym Oddziału jest dr inż. Tomasz Stosik.

W latach 1952-1970 odbyło się ponad 130 posiedzeń naukowych, ze 135 referatami, których treścią były głównie wyniki prac badawczych członków Oddziału. Dotyczyły one florystyki w regionie kujawsko-pomorskim, ekologii, fizjologii, genetyki, cytologii, mikologii, fitopatologii i agrobotaniki. Przy Oddziale utworzono ponadto Komisję Popularyzacji Wiedzy Botanicznej.

Przez wszystkie lata działalności Oddział organizował spotkania naukowe, konferencje naukowe, warsztaty przyrodnicze i wycieczki geobotaniczne. Ostatnio w ciągu roku odbywają się średnio 4 spotkania naukowe oraz jedna wycieczka geobotaniczna. Członkowie PTB opiniują działania Lasów Państwowych i Wojewody w zakresie ochrony przyrody. Proponują do objęcia ochroną prawną najcenniejsze obiekty przyrodnicze regionu Kujaw i Pomorza. Przyczyniają się, wraz z członkami Oddziału Toruńskiego PTB, do planowania i tworzenia sieci obszarów chronionych w regionie. Organizują przyrodnicze trasy edukacyjne, np. Jeziora (1999), Folusz koło Szubina (2004), Kozielec (2010) i Dolina Śliwiczki i Prusiny (2014) Strona projektu.

W roku 1997 Bydgoski Oddział PTB był współorganizatorem, wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w Bydgoszczy i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, konferencji naukowej pod hasłem Ochrona gatunkowa na obszarach chronionych. Pokłosiem konferencji jest książka, pod redakcją E. Krasickiej-Korczyńskiej, o tym samym tytule.

W 2001 roku Oddział Bydgoski, wraz ze Stowarzyszeniem Ekologicznym w Barcinie i Starostwem Powiatowym w Żninie, zorganizował konferencję naukową pod hasłem Kultura, przyroda i krajobraz regionu Pałuk. Spotkanie to miało na celu zebranie informacji o regionie Pałuk, przedstawienie ich społeczności lokalnej, która miała poprzeć utworzenie Pałuckiego Parku Krajobrazowego. Wygłoszone referaty zostały opublikowane w książce o tym samym tytule (red. E. Krasicka-Korczyńska). Starania członków Oddziału Bydgoskiego PTB o utworzenie Pałuckiego parku Krajobrazowego ciągle trwają w nadziei, że społeczeństwo, coraz bardziej świadome korzyści z ochrony przyrody, poprze jego powołanie.

Kolejną konferencję zorganizowano w 2002 roku, wraz z Regionalnym Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej, działającym przy Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. Tematem spotkania była Flora miast. Teksty wystąpień naukowych zostały opublikowane w monografii o tym samym tytule (red. M. Korczyński). W roku 2011 pod egidą bydgoskiego i toruńskiego oddziału PTB rozpoczęto cykl krajowych konferencji naukowych. Do roku 2018 odbyło się jej siedem konferencji pod wspólnym hasłem "Szata roślinna łąk w okresie przemian".

Od 2003 roku Oddział prowadzi własną działalność wydawniczą. Z inicjatywy E. Krasickiej-Korczyńskiej wydano wówczas pierwszy tom czasopisma Flora i fauna Pomorza i Kujaw. W roku 2014 wydano monografię naukową pod redakcją Tomasza Stosika, Ewy Krasickiej-Korczyńskiej i Macieja Korczyńskiego pod tytułem Łąki w krajobrazie.

Oddział Bydgoski zorganizował 2 ogólnopolskie zjazdy Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Pierwszy z nich - 30. Zjazd PTB - odbył się w Bydgoszczy w roku 1957, uczestniczyło w nim około 350 osób. Drugi - 53. Zjazd PTB - zorganizowany był razem z Oddziałem Toruńskim PTB. Miał miejsce w 2004 roku, głównie w Toruniu, częściowo w Bydgoszczy. Przebiegał pod hasłem Przyroda Polski w europejskim dziedzictwie dóbr natury. Wzięło w nim udział około 600 uczestników. Z tej okazji wydano: Przyroda Polski w europejskim dziedzictwie dóbr Natury. Streszczenia referatów i plakatów (red. E. Jendrzejczak) oraz Wycieczki geobotaniczne - region kujawsko-pomorski (red. E. Krasicka-Korczyńska, M. Korczyński).

W przeszłości Oddział skupiał do 35 osób, rekrutujących się głównie z jednostek naukowych Bydgoszczy. W chwili obecnej (2022) w Oddziale skupionych jest 25 członków, którzy przeważnie są pracownikami naukowymi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Politechniki Bydgoskiej oraz Collegium Medicum UMK. Szczegóły historii Oddziału opisane są w rozdziale monografii wydanej z okazji 100-lecia PTB patrz zakładka WYDAWNICTWA.

© 2012-2022 PTB Bydgoszcz