Виробниче навчання з професії

оператор з обробки інформації та програмного забезпечення ІІ категорії

Перелік професійних компетентностей

оператора з обробки інформації та програмного забезпечення ІІ категорії

Здійснювати підготовку персонального комп’ютера (ПК) до роботи під керівництвом оператора з обробки інформації та програмного забезпечення вищої кваліфікації або керівника підрозділу; встановлювати на материнську плату процесор, модулі пам’яті, системи охолодження та адаптери розширення. Підключати накопичувачі на жорстких магнітних дисках, пристроїв магнітних та оптичних дисків, пристрої для зчитування інформації з карток флеш-пам'яті та зовнішні накопичувачі на жорстких магнітних дисках; підключати блок живлення та джерела аварійного та резервного живлення до ПК.

Підключати периферійні пристрої до ПК; регулювати та усувати дефекти відображення інформації на екрані дисплея. Підключати мультимедійне обладнання до ПК керувати їх роботою; проводити обслуговування обладнання інформаційних систем відповідно до встановленого порядку.

Працюючи з англомовними джерелами, характеризувати складові системного блоку; читати схеми материнських плат. Використовувати англомовні джерела інформації для отримання даних, які є необхідними для виконання професійних завдань та прийняття професійних рішень. Застосовувати команди для встановлення англомовних операційних систем та прикладних програм; працювати з англомовними операційними системами та пакетами прикладних програм; налагоджувати операційні системи. Працюючи з англомовними джерелами, користуватися програмним забезпеченням у комп’ютерній мережі та програмами-браузерами; здійснювати пошук та розміщення інформації в мережі Інтернет; працювати з повідомленнями; зберігати інформацію на хмарних сервісах.

Інсталювати операційні системи під керівництвом оператора з обробки інформації та програмного забезпечення вищої кваліфікації або керівника підрозділу; здійснювати налагодження інтерфейсу в операційних системах; встановлювати та оновлювати драйвери пристроїв; працювати з об’єктами файлової системи; встановлювати оновлення для операційних систем; встановлювати, налагоджувати, забезпечувати роботу окремих компонентів та конфігурацій операційних систем. Виконувати операції з об’єктами; підтримувати установлене системне програмне забезпечення. Встановлювати сервісні програми; здійснювати тестування вузлів обладнання або окремих елементів ПК та периферійного обладнання; створювати, відновлювати файли з резервованих копій; здійснювати відновлення видалених та пошкоджених розділів та файлів; використовувати програми емуляції оптичних дисків; створювати завантажувальні диски з дистрибутивом ОС.

Використовувати завантажувальну дискету або флеш-накопичувач для відновлення завантажувальних файлів ОС. Інсталювати та використовувати програми для антивірусного захисту; здійснювати оновлення антивірусних баз. У межах своєї компетенції забезпечувати захист інформації на комп’ютерному обладнанні та у локальних мережах.

Встановлювати та налагоджувати прикладне програмне забезпечення; інсталювати та використовувати програми для архівування та розархівування інформації; відновлювати пошкоджені архіви.

Налаштовувати інтерфейс програми; відкривати, створювати, зберігати та закривати документ; встановлювати параметри сторінки та налаштовувати параметри документа; вводити, редагувати та форматувати текст; створювати документ, використовуючи злиття двох документів; створювати основну організаційно-розпорядчу документацію; роздруковувати документ.

Створювати електронні таблиці, заповнювати їх даними та здійснювати обчислення; форматувати електронні таблиці. Здійснювати розрахунки за допомогою функцій; будувати діаграми та графіки різних типів; сортувати дані та використовувати різні типи фільтрів; вміти здійснювати обчислення підсумків; використовувати консолідацію даних в електронних таблицях; створювати зведені таблиці та діаграми. Роздруковувати електронні таблиці.

Створювати власні презентації; здійснювати налагодження параметрів програми для створення мультимедійних презентацій. Додавати, форматувати та редагувати текст, малюнки, діаграми на слайдах; додавати аудіо- файли та відео до презентацій; озвучувати презентації; здійснювати демонстрацію та роздрукування презентації.

Налаштовувати інтерфейс програми оптичного розпізнавання тексту; здійснювати настройки сканування; сканувати текстові документи; сканувати малюнки; виконувати розпізнавання документів, що містять тексти, таблиці, графічні зображення; зберігати розпізнаний текст, графічні об’єкти та таблиці.

Налагоджувати інтерфейс програми перекладачів; здійснювати переклад та перевірку документа; користуватися електронними словниками; користуватися Оnline-перекладачами

Налаштовувати інтерфейс програми; здійснювати пошук та заміну тексту; створювати pdf-документи; здійснювати роздрукування pdf-документів; налаштовувати параметри друку pdf-документів; встановлювати захист від копіювання.

Проектувати структуру реляційної бази даних; створювати та заповнювати таблиці баз даних; використовувати прості та розширені фільтри; створювати запити; використовувати групові операції в запитах; використовувати форми для введення та редагування даних; створювати головну кнопкову форму; послідовність створення та друку звітів; здійснювати імпорт та експорт таблиць; використовувати макроси для автоматизації виконання завдань та навігації; виконувати резервне копіювання даних; використовувати пароль бази даних для шифрування бази даних.

Створювати одношарове та багатошарове зображення; створювати та редагувати зображення; опрацьовувати фотозображення; здійснювати обробку малюнків за допомогою ефектів та фільтрів; створювати зображення з готового графічного матеріалу (композиція); додавати насиченість та яскравість; уводити та редагувати текст; створювати колажі, анімацію та рекламну продукцію; роздруковувати зображення; зберігати растрові зображення у форматах, які застосовують на веб-сторінках. Створювати графічні примітиви, елементи дизайну, логотип, візитівку та макет для рекламного буклету підприємства;

Здійснювати конвертацію файлів у інші формати; роздруковувати документ.

Здійснювати налаштування інтерфейсу програми, команди та меню; створювати та редагувати прості геометричні об'єкти. Застосовувати модифікатори; створювати прості 3D моделі та 3D-анімації. Налаштовувати інтерфейс програми анімації; створювати документи та налаштувати його властивості; створювати графічні об’єкти; імпортувати об’єкти, групувати, вирівнювати та трансформувати об’єкти; створювати анімаційний текст. Додавати до анімації мультимедійного вмісту; створювати створення елементів навігації. Елементи навігації; створювати рухомі анімаційні зображення, логотипи, банери та презентації. Здійснювати публікацію анімації.

Конвертувати файли та редагувати відеофрагменти; додавати титри та переходи; здійснювати запис голосового супроводу; виконувати монтаж відеофільму; створювати рекламний відеоролик; зберігати файли в різних відеоформатах.

Здійснювати розробку макету видання та його підготовку до публікації; створювати різноманітну поліграфічну продукцію засобами програми верстки; виконувати технологічні операцій з набору, правки і верстки книг, журналів, газет та рекламної продукції; роздруковувати поліграфічну продукцію.

Планувати схему топології мережі; встановлювати і налагоджувати обладнання для комп’ютерних мереж. Виконувати підключення та налаштування мережевих пристроїв. Здійснювати обтиснення мережевого кабелю. Налаштовувати мережеву операційну систем під керівництвом оператора з обробки інформації та програмного забезпечення вищої кваліфікації або керівника підрозділу. Працювати в локальних мережах з інформацією; налаштовувати бездротову мережу Wi-Fi в локальній мережі; підключати, встановлювати та оновлювати драйвери мережевих пристроїв, принтерів та БФП; налаштовувати програмне забезпечення для доступу до мережі Інтернет; здійснювати пошук комп'ютерів, каталогів і файлів у локальній мережі; виконувати оперативне планування роботи операційної системи для забезпечення її безпеки; створювати поштові скриньки; здійснювати діагностику роботи системи; обслуговувати мережеве обладнання.

Створювати та підтримувати веб-ресурси в автоматизованому режимі; спілкуватися на форумах та в чатах. Створювати та вести блоги. Проектувати структуру сайту та проектувати гіперпосилання; розміщувати елементи на сторінці; виконувати інформаційне наповнення веб-сторінок.

Створювати прості HTML-документи; створювати, формувати та форматувати HTML-документи; створювати та редагувати з HTML-документи, що містять гіперпосилання та списки; створювати таблиці, фрейми та форми в HTML-документі. Створювати та підключати стилі CSS. Додавати до HTML-документів зображення; розміщувати та відтворювати на веб-сторінках мультимедійні дані; форматувати аудіо- та відеофайли. Створювати веб-сторінки у візуальному редакторі за допомогою майстра або шаблону; розміщувати контент зображень.

Раціонально підбирати компанію, що надає, організовує і забезпечує доступ до мережі Інтернет. Готувати та розміщувати відповідні матеріали у мережі Інтернет; за завданням керівництва аналізувати якість окремих послуг компаній, які організовують і забезпечують доступ користувачів до мережі; розміщувати матеріали на веб-сайтах в мережі Інтернет; здійснювати просування сайту в пошукових системах і каталогах, а також рекламою в мережі Інтернет; періодично поповнювати сайт новою інформацією

Розрізняти мови програмування. Здійснювати переведення чисел з однієї системи числення в іншу; виконувати арифметичні операції над числами в різних форматах представлення; здійснювати окремі функції з програмування, адміністрування та діагностування мережі. Реалізовувати алгоритми з використанням типових операцій алгоритмування; будувати блок-схему програми. Використовувати у побудові алгоритму основні алгоритмічні структури; виконувати основні команди ЕОМ та відображати їх у вигляді структурних схем.