Ігор Алєксєєв

Коментарі від ПОТОК: 1- загальні - від Ihor Alekseev 24.09.2014 (спеціально для запиту ФРУ)

Не можна ставити правознавство за вибором, оскільки у населення вкрай низький рівень правової культури. Його треба викладати окремо й обов'язково для всіх (не виключаю, що у межах курсу із іншю назвою) та із серйозним ухилом у бік практичного правозахисту

[19:34:18] Ihor Alekseev: Профільні класи технолоґічного спрямування повинні бути зав'язані не лише на інформатику (і я не впевнений, що на неї у першу чергу), а на усі можливі види виробничої діяльності, доступні для розуміння великою кількістю школярів. Однозначно до них належать технолоґії, що входять до курсу трудового навчання. (металообробка, деревообробка, швацька справа, садівництво). Також з огляду на роль профілактики, велике значення профорієнтації для медиків, постійну наявність на ринку праці вакансій молодшого і середнього медичного персоналу, куди просочуються люди із не зовсим відповідною освітою - ВВАЖАЮ ДУЖЕ ВАЖЛИВИМ ВВЕСТИ МЕДИЧНИЙ ПРОФІЛЬ. Частина знань для цього викладалася у школі і раніше у курсах біолоґії, ОБЖ.

[19:38:27] Ihor Alekseev: У документі згадуються бази навчання. Комбінати, чи якось так. Мається на увазі, що це навчальні центри МОН. Але я пропоную дещо лібералізувати цей пункт, додавши туди можливість проходити хоча би частину навчання на підприємствах будь-якої форми власности із метою навчання в умовах, максимально наближених до трудових. Це дуже сприятиме особистісному розвитку дітей та самовизначенню їх, збільшить зайнятість населення. Існуючими практиками, наближеними до цього, є замовлення в СРСР школам на виготовлення чогось на уроках трудового навчання а такою працюючий донині на виробничих підприємствах ІНСТИТУТ УЧНІВСТВА.

Головними якостями особистости, що впливають на підходящість тії чи іншої професії, є психофізіолоґічні властивості, більшість із котрих є незмінними протягом життя, діаґностованими у ранньому віці та називаються ТЕМПЕРАМЕНТОМ. Іншим важливим (і часто неґативним) чинником є родинні установки. Тому концепція професійної орієнтації повинна включати дії за декілька років до народження дитини. На підставі цього, говорячи про концепцію професійної орієнтації у школі, ми наполягаємо на необхідності впровадити певні елементи професійної орієнтації в усіих класах - від першого до останнього і незалежно від профілю та рівня школи.

.У першому класі є згадка про різні професії, навчальний процес уже давно включає ознайомлення із ними. Діти розглядають наочні матеріали, грають та діляться, хто за професією їхні батьки. Приблизно у тому віці більшість дітей починає розуміти, що колись кимось працюватиме. У першому класі достатньо (і це дуже важливо) донести до дітей ідею, що різні професії різним людям підходять різною мірою, і що займатися треба тим, що подобається. Навчальний план повинен включати вимогу до класного керівника бесідувати на цю тему із учнями на класних годинах, спілкуватися із батьками на цю тему, до існуючих занять долучити викладення цієї ідеї. Які предмети зараз викладаються у 1му класі я не знаю, але має бути щось типу Я І СВІТ ДОВКОЛА МЕНЕ. Думка має повторюватися мінімум 4 рази на рік - на кожну чверть. Для дітей і для батьків. Тобто класний керівник повинен зробити мінімум 8 контактів із кожним клієнтом за рік.

[20:00:18] Ihor Alekseev: 2й клас особливий тим, що зазвичай у ньому діти вперше пишуть твір на тему "Ким я буду, коли виросту". Існуючу практику можна доповнити "уроком профорієнтації", який робиться перед написанням цього твору. Установки і знання, дані у школі класним керівником, батьками, (і можливо психолоґом) повинні мінімізувати кількість таких творів, котрі будуть фарсом і посміховиськом. Твори пишуться на окремих аркушах та підшиваються до ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОЇ СПРАВИ учня, котра заводиться саме тоді та зберігається у психолоґа або класного керівника. Робити це треба ближче до початку року. Протягом року проводити бесіди із учнями, і батьками залежно від того, що вони написали у творі. ОБОВ'ЯЗКОВО ПОВТОРИТИ У КІНЦІ 8го класу, тобто за рік до отримання базової середньої освіти. Імовірно було би чудово робити таке і щороку для дітей час швидко іде.

[20:05:46] Ihor Alekseev: Третій же клас знаменний тим, що у ньому починається трудове навчання і воно може мати виробничий характер. Усі діти роблять однакові та стандартні поробки, до особистої справи мають долучатися їх оцінки за ці роботи, суб'єктивні думки учнів та класного керівника (психолоґа), які види робіт подобаються та легше даються. За наявності успіхів вище за середній, варто зберігати фото робіт, оскільки то може бути талант. З урахуванням сучасних інтернет- та соціальних технолоґій доносити можливість продавати свої вироби. Виготовляти поробки із максимальним практичним і ринковим змістом. Проводити у школі ярмарки та торгівельно-економічні ігри, у т.ч. де значення має чесність (маґазин самообслуговування - передусим). Проводити, мабуть, доцільно для всих учнів одразу двічі на рік - восени та навесні. Перший - комерційний, другий - благодійний.

[20:11:34] Ihor Alekseev: П'ятий клас особливий тим, що починається трудове навчання у майстерні. Курс повинен бути однаковим для хлопчиків та дівчаток. Варто забезпечити залучення тем із кулінарії та харчових технолоґій до роботи шкільної їдальні та проведення дитячих розважальних заходів, а виробництво по дереву, металу та ін. - комерціалізувати, в ідеалі, щоби дитина вчилася шукати споживача (покупця) сама. У п'ятому класі ще не ламається зазвичай психіка від пубертатних процесів і вже достатньо розуму у дитини, тому це оптимальний час для того, щоби починати давати психолоґічні тести (поки не можу сказати, які. Для Кеттела ще, мабуть, рано, але є й інші, професійні педаґоґи зметекують). До цього віку особова справа повинна містити інформацію про психофізіолоґічні характеристики та деякі особливості мислення та поведінки.

[20:13:26] Ihor Alekseev: ШОСТИЙ І СЬОМИЙ КЛАС ВАЖЛИВІ ТИМ, ЩО ДИТИНА ПОЧИНАЄ БРАТИ УЧАСТЬ У СУБОТНИКАХ. Добре, коли їх багато. Також тоді вивчають поглиблено РІДНИЙ КРАЙ із елементами соціально-економічної ґеоґрафії, коли я вчився - був експериментальний курс, який містив інформацію про різні професії. У Шостому-сьомому класі зазвичай доволі чітко ясно, який рівень загального розвитку у людини буде все життя, і якщо він дозволяє розуміти багато професій, дитина вже тоді їх може назагал розуміти. У цей час дитина сама повинна зрозуміти, де вона на осі ФІЗИК-ЛІРИК. Класний керівник і психолоі повинні виявити і задокументувати наявність родинних установок стосовно профорієнтації. Наскільки вони сильні, орієнтовані на самовизначення чи певний шлях, наскільки можуть бути корисні чи шкідливі для дитини. У ці роки повинна бути кожної чверті екскурсія на якесь підприємство (вони і раніше мають бути - із третього класу - раз чи двічі на рік. я забув написати)

Бажано, щоби у школі був садок і живий куточок - але я не знаю особливості роботи із цим і нормативну базу, гісторію цієї практики. Знаю лише, що це було у моїх знайомих,хто вчився у приватних школах, й у жодного, хто у дев'яності закінчував державну.

[20:29:17] Ihor Alekseev: ВОСЬМИЙ КЛАС - дуже відповідальний і складний. Він повинен бути основним для вибору професії та у кінці його дитина повинна чітко знати, на який профіль, або училище, або технікум, піде після 9го класу. Хто не знає - той вважається проблемним і за 9й клас треба зробити рішення, максимально добре, яке вдасться зробити. У 8му класі проходять усі, що існують профорієнтаційні тести (та власне так воно і є). Треба тільки проходити не один, а всі. Сайт ПРОФІ.ОРҐ.УА, поки не зламався, мав найліпшу з відомих мені методику.

Проходити треба на комп'ютері, але для убогих шкіл передбачити паперовий варіант. У самому кінці року клас.кер., психолоґ, батьки та учень(иця) разом вивчають профорієнтаційну справу, бесідують та думають, що робити далі.

ДЕВ'ЯТИЙ КЛАС - ДОЛЕНОСНИЙ.

Рішуче потрібно присікати спроби вплинути на вибір учнів із міркувань вартости та простоти орґанізації начального процесу ("Половина буде фізиками, а половина - ліриками, бо РайВНО сказало поділити навпіл")

[20:48:08] Ihor Alekseev: Учні мають бути проінформованими про можливість волонтерити та працювати, в ідеалі мати досвід. Вміти писати резюме та після 9го класу надати його до "приймальної комісії" до класів певного профілю, або до технікумів, або до ПТУ. (технікуми є дуже неоптимальними закладами освіти, якщо не реалізують ступінчасту систему [вона мало поширена і найбільше притаманна харчовикам], але їх реформування - окрема тема і тут її можна опустити). ПТУ - є розсадниками усякої єрунди, бо там збирається багато бидла, це теж треба якось згладити, але я не знаю як. Імовірно взагалі ліквідувати їх, поставивши конкурувати із ними НВК. З огляду на прочитану мною проґраму - це можливо, якщо технолоґії будуть не тільки інформатикою. Тоді буде, як при Хрущові.

[20:48:31] Ihor Alekseev: Випадок, що під кінець дев'ятого класу у дитини ні до чого душа не лежить - має бути нонсенсом.

[20:52:43] Ihor Alekseev: САМЕ У ДЕВ'ЯТОМУ КЛАСІ ДО ПРОҐРАМИ З ЛІТЕРАТУРИ ВХОДЯТЬ ТВОРИ ВЕЛИКОГО УЧИТЕЛЯ, ПЕРЕДУСИМ "БАЙКИ ХАРКІВСЬКІ". Викладання Сковороди має бути максимально ідеолоґізованим у плані профорієнтації, діти повинні писати твір-роздум, обов'язково приносити гісторії успіху та неуспіху життя своїх знайомих (залежно від правильно та неправильно обраної професії).

[20:53:55] Ihor Alekseev: Але 10-11 класи, ПТУ і Технікуми - матимуть "важку фракцію" неправильно профорієнтованих дітей, для котрих мають бути передбачені максимально легка зміна вибору, допомога в особистісному розвитку в ім'я подолання стереотипів та тиску оточення (у т.ч. батьків), допомога у розумінні усих існуючих зараз професій з усима нюансами. Після закінчення школи або іншого закладу освіти, що дає свідоцтво про повну загальну середню освіту, дитина повинна точно знати, яка професія для неї найпідходящіша

[20:56:00] Ihor Alekseev: Але й у вищій школі повинні бути механізми поводження із тими, хто "помилився вдруге". Це виходить за межі даного питання і там ситуація не така і погана на даний момент, ми можемо про це надто не говорити.

Якийсь працівник у школі (клас.кер, директор або психолоґ) повинні моніторити, як склалося життя випускника після школи все життя. В принципі - це і так робиться, але вибірково та неформально. Але це має бути формалізовано і заточено на ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ ПРОВЕДЕНОЇ ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОЇ РОБОТИ. Ґрамоти, подяки, званя заслужених і т.д. - мають даватися працівникам освіти з урахуванням того, наскільки вони посприяли розвитку і соціальній адаптації учнів. Клас.кер, у котрого всі з вищою освітою і всі правильно профорієнтовані - медальку, а чиї діти "все життя мучасться у неспорідненостях" - тим репресії. Я раніше казав про цей механізм, менше про нього подумавши - "ПЕРСОНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ШКІЛЬНОГО ПСИХОЛОҐА ЗА ПРОФОРІЄНТАЦІЮ". Але лоґічніше буде її покласти на клас.кера, тим більше це, в принципі, відображено у стандартах освіти.

10-11 класи повинні залучати дітей максимально до трудової діяльності, громадської та волонтерської. Тоді ВНЗ самі швидко привчаться враховувавти це при вступі. Можна це сформулювати ще так, що має бути зруйнована монополія МАНу на надання особливого статусу видатним дітям.

.