Звіт

6 грудня 2017 року в 131 групі викладачем Кириченко І.Л. було проведене відкрите заняття з методики навчання інформатики на тему: «Методика формування логічного мислення молодших школярів на уроках інформатики».

Проблема формування і розвитку логічного мислення молодших школярів є одним із основних завдань школи і стає сьогодні все більш актуальним. Роль інформатики в розвитку логічного мислення винятково велика. Оскільки це найбільш практична наука з усіх досліджуваних у школі. У ній високий рівень абстракції та найбільш природним способом викладу знань є спосіб сходження від абстрактного до

конкретного.

Заняття мало за мету дослідити способи розвитку логічного мислення учнів на уроках інформатики. Одним із них є розв’язування логічних вправ та задач, які можна використовувати як «розумову зарядку» на початку уроку чи на етапі закріплення вивченого матеріалу.

Відкрите заняття проходило як засідання творчої лабораторії, у якій працювали 4 творчі групи – Психологи, Методисти, Інформатики, Вчителі. Завдання, які виконувала кожна

група, були заздалегідь опубліковані на сайті-портфоліо викладача. Заняття проходило за планом і творчі групи одна за одною презентували результати своєї роботи. На початку заняття було проведено інтерактивну вправу «Очікування». Свої сподівання від заняття студенти публікували на інтерактивній дошці Padlet. Девіз «Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і творчо працювати», закликав усіх студентів до активної співпраці протягом усього заняття.

Під час виступу Психологів було розкрито суть поняття «логічного мислення», його особливості та значення для навчальної діяльності молодших школярів, аргументовано необхідність систематичного використання логічних завдань на уроках інформатики, адже це один із способів розвитку логіки учнів. У підсумку, використовуючи метод критичного мислення, студенти склали сенкан «Логічне мислення», поділилися думками щодо способів розвитку власного логічного мислення. Група Методистів проаналізувала основні засоби навчання – підручники та зошити, показала достатню кількість різних прикладів логічних завдань та продемонструвала методику роботу над ними. Активна та спільна робота над загадками, головоломками, пазлами, ребусами, анаграмами, задачами, кросвордами, пошуком відмінностей, закономірностей, «хмарою слів», сприяла розвитку власного логічного мислення студентів. Також студенти ознайомилися із виставкою методичних посібників, які допоможуть їм у підготовці до пробних уроків.

Завдяки майстер-класу, який провела творча група Інформатиків, студенти дізналися про корисні, загальнодоступні сервіси мережі, які можна використовувати, готуючись до проведення пробних уроків та в майбутній професійній діяльності, визначили переваги та недоліки їх використання вчителем.

Щоб студенти змогли застосувати знання на практиці, група Вчителів провела ділову гру «Фрагмент уроку інформатики у 2 класі». Під час гри студенти вирішували поставлені завдання щодо визначення етапів уроку, використаних методів, практичних завдань, які сприяли розвитку логічного мислення учнів.

Заняття мало тісний зв’язок з іншими предметами та дисциплінами: інформатикою, психологією, математикою, літературою.

Для підбиття підсумку заняття було використано методичний прийом «Валіза», коли студенти, обравши одну із валіз, могли взяти із собою в дорогу знання, уміння, думки, ідеї, емоції, способи діяльності.

Закінчилося заняття закликом викладача ніколи не зупинятися на досягнутому, до постійної роботи над собою, розвитком власного мислення, в тому числі й логічного.