Теорія слова

§ 1. Хиба другої сигнальної системи.

Інформація присутня всюди! Лише людина маніпулює інформацією так, як нездатний жоден інший пристрій чи живий організм. Інформацією людина маніпулює засобом СЛОВА! Слово завжди відповідає якомусь об'єкту чи явищу. Але слово завжди ширше, глибше, більше, загальніше. Людина завжди додає до почутого свій досвід, своє бачення світу. Але воно різне. Людина, яка вимовила слово і та, що його почула не можуть мислити еквівалентно.

Щоб пояснити зв'язок слова з предметом чи явищем, опишу реакцією людини на запитання: "Що ви відчуваєте коли бачите ЛИМОН?" Коли звучить слово "лимон", у людини, яка добре пам'ятає смак лимона, спрацьовують рефлекси. Дехто навіть починає прицмокувати. Це працює друга сигнальна система. Але слово "лимон", хоч і викликає у всіх схожі рефлекси, сприймається кожною людиною по різному. Один бачить його жовтим, інший зеленим, дехто уявляє зі здертою шкіркою, а хтось надрізаним. Люди почули одне й те ж, а відчули кожен своє.

Отже спробую сформулювати перший закон теорії слова: повного порозуміння досягти неможливо!

Проте досвід людей, що проживають поряд, не може сильно відрізнятися. У наш час засоби масової інформації і культура взагалі формують певну людську інформаційну єдність. Пропоную короткі римовані вислови. Але те, що ви подумаєте залежить виключно від вашого світосприйняття, бачення, досвіду. Ось:

Вони одні на вихідні...

Чи таке:

Хліб та сало - цього мало...

Ви впевнені, що решта людей, читаючи це подумають саме те, що й Ви? Мені особисто здається, що підтекст, незважаючи на лаконічність, не викликає жодного сумніву. Людська фантазія миттєво домальовує повну картину обставин. Ось вам і могутній вплив соціуму на особистість. Суспільство навчило нас майже однаково мислити.

І все ж останні приклади аж ніяк не заперечують перший закон теорії слова. Наша одностайність ілюзорна. Насправді, попри очевидність "прихованого тексту", все одно кожен з нас зрозумів його по-своєму. В буденному житті, коли людина добирає слова щоб передати думки, ніколи не можна досягти повного розуміння сказаного. Напевно це тому, що всі люди різні і бачать, думають та чують все трішечки по іншому.

Отже: порозуміння, як ідеал до якого прагнуть люди - ілюзія! (це трішки інше формулювання першого закону). Пам'ятайте про це!!!