" Kompjuterski program predstavlja niz instrukcija,

čijim izvršavanjem kompjuter oponaša određeni proces. "

Elektronski kompjuter - Mašina za automatsko izvršavanje proračuna.

Za razliku od prvobitnih verzija elektronskih kompjutera kod kojih su sve operacije koje je kompjuter mogao da izvršava realizovane kroz jednostavna logička kola i malim kapacitetom memorije za pamćenja podataka, a samim time i ograničenom upotrebnom vrednošću, kompjuter je mogao da rešava samo one probleme za čije rešavanje su bile neophodne samo unapred ugrađene funkcije, današnji moderni kompjuteri sa svojom savremenom arhitekturom omogućavaju programabilnost. Programabilnost znači da elektronski kompjuter može da se upotrebi za rešavanje različitih raznorodnih problema na taj način što se za potrebe rešavanja određenog problema napiše kompjuterski program koji predstavlja niz instrukcija kompjuteru, čijim izvršavanjem kompjuter pronalazi rešenje posmatranog problema. Sobzirom da rešenje posmatranog problema može da se predstavi kao specifični proces, rešavanje takvog problema pomoću kompjutera se pretvara u simulaciju adekvatnog procesa na kompjuteru.

Proces (lat. processus) - Tok, put i način kojim nešto postaje ili biva, razvitak, postupak.

  • Postupak za rešavanje zadataka iz bilo koje naučne oblasti,

  • Način izrade određenog proizvoda u fabrici,

  • Nastajanje ili razvitak zvezda u galaksiji,

  • Tok prikupljanja, obrade i distribucije informacija,

  • Razmišljanje je takođe proces koji se odvija u našem mozgu, itd.

Naprosto, samo svojim prisustvom u Univerzumu utičemo na sve procese u njemu, i dokle god postojimo u tom istom Univerzumu, mi aktivno, svesno ili nesvesno učestvujemo u njima. Svaki proces može da se raščlani na konačan broj elementarnih ili osnovnih koraka. Svaki takav korak predstavlja zaokruženu, konačnu radnju. Kada se svi koraci tačno definišu i poređaju u pravilan redosled dobije se mogućnost da se taj proces oponaša, simulira. Skup svih koraka koji su tačno opisani i pravilno poređani, se još naziva i Algoritam.

Kompjuterski program

Oponašanje procesa može da se ostvari na mnogo načina, a jedan od njih je pomoću kompjutera i kompjuterskog programa. Svaki korak u okviru procesa koji se simulira, je na kompjuteru predstavljen u okviru kompjuterskog programa instrukcijom ili nizom naredbi. Instrukcija ili naredba ili rezervisana reč jeste reč koju kompjuter prepoznaje kao komandu i može da je izvrši. Skup svih reči koje kompjuter prihvata kao komande, sa svojstvenom semantikom i sintaksom predstavljaju Programski jezik.

Kompjuterski program se piše u okvirima nekog od programskih jezika.

Kompjuterski program predstavlja niz instrukcija čijim izvršavanjem kompjuter oponaša određeni proces.

Kompjuterski program nema praktičnu primenu bez kompjutera na kome bi se izvršavao.

Kompjuter nema praktičnu primenu bez kompjuterskog programa koji bi se izvršavao na njemu.

Svrha kompjuterskog programa u naučnom kontekstu je da se njegovim izvršavanjem na kompjuteru omogući da kompjuter simulira određeni proces kako bi isti mogao da se posmatra za potrebe istraživanja. Prilikom proučavanja većine procesa, zarad utvrđivanja određenih naučnih istina, neophodno je menjati određene polazne parametre koji se transformišu u toku izvršavanja samog procesa u izlazne parametre ili rezultate procesa. Kompjuter s kompjuterskim programom u tom smislu omogućava pokretanje i praćenje neograničenog broja simulacija posmatranog procesa, s različitim polaznim parametrima, tako da se dobijaju razni tačni rezultati koji se kasnije upoređuju radi sticanja novih naučnih saznanja. Na ovaj način je moguće potpuno bezbedno proučavati i one procese koji su izuzetno opasni po zdravlje ljudi. Moguće je i mnogo efikasnije, jeftinije i u kraćem vremenskom periodu, proučiti one procese za čije istraživanje je potrebno mnogo ljudskih i finasijskih resursa, kao i dug vremenski period proučavanja da bi se došlo do kvalitetnih saznanja. Takođe, svrha kompjuterskog programa je da nam omogući da kompjuter upotrebimo upravo za one poslove koji nama najviše odgovaraju. Na taj način kompjuterski program povećava upotrebnu vrednost kompjutera. Od početka razvoja kompjutera razvijeno je mnogo kvalitetnih kompjuterskih programa za različite namene, pročitajte o vrstama programa na sledećem linku ( ^ ). Kompjuter je u skladu s mogućnostima Programiranja kao naučne discipline, mašina koja može da oponaša izuzetno veliki broj procesa, tako da je njegova upotreba u praksi multidisciplinarna. Uz pomoć najsavremenijih kompjutera i adekvatnih programa mogu da se reše izuzetno kompleksni problemi u oblasti prirodnih nauka, simuliraju procesi koji se odvijaju daleko u svemiru , kontroliše i organizuje proizvodnja raznih proizvoda u fabrikama, prikuplja ogromna količina raznorodnih informacija radi analize po raznim kriterijumima, pa i oponaša ljudsko razmišljanje kompjuterskim programima koji su poznati pod terminom "Veštačka inteligencija".