Українська мова 2 клас

Тип уроку: узагальнюючий

Тема: узагальнюючий за розділом «Речення»

Мета: узагальнювати і систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання та інтонацією, уміння знаходити головні слова в реченні; установлювати зв’язки між словами в реченні за допомогою питань,  поширювати речення; розвивати зв’зне мовлення, мислення, швидкість реакції під час відповідей на запитання, уміння логічно будувати свої думки, наводити переконливу аргументацію, визначати проблему, яку необхідно розв’язати; формувати навички роботи в групі,в парі, самостійно; поглибити уявлення про ознаки осені; вчити дітей захоплюватися красою природи. 

Виховувати спостережливість, любов до природи, почуття доброти.

Обладнання: плакат «Речення»; таблиця «Речення»; пейзаж «Осінь»; дидактичні матеріали: дитячі малюнки, різнокольорові листки – картки (для індивідуальної роботи), ребус, вірш і загадка про осінь, CD диск «Голоси лісу», мікрофон.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Емоційний настрій уроку.

Девіз уроку: Щоб робота в нас кипіла, Працювати будемо Швидко, дружно, вміло!

- Всі готові до уроку?

- Так.

Чудова є ідея в мене:

Я пропоную вам, малята,

Сьогодні в лісі побувати!

Згодні? (Так!)

- Отже, діти, побуваємо в осінньому лісі.

Звучить фонограма «Голоси лісу»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку

- Сьогодні ми узагальнюємо і закріплюємо наші знання з теми «Речення».

- Щоб про речення все знати – починаєм працювати!

- А допомагатиме нам у цьому красуня – природа.

Загадка про осінь

Коли вона загляне в сад,

Наллється соком виноград,

І пізні яблука ранет

Солодкі стануть, наче мед.

Як помандрує по гаях

З чарівним пензлем  у руках,-

Все розмалює на путі,

Берізки стануть золоті!

І ми її уклінно просим:

- Заходь у гості, щедра….(Осінь)

- А що осінь нам подарувала?

Це ж осінній листочок!

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- Лети , листочку, за вітром і покажи нам перше завдання!

1. Зупинка «Каліграфічна хвилинка»

Робота в зошитах:

вввв (граматичний візерунок)

Вв   во  ва  ви  ві  ве  восени

се           і          ро             ба         тий

/        \     /   \      /      \         /      \    /

Во          ни       го          бець         га

- Складіть прислів’я, запишіть. Поясніть, чому так кажуть:

Восени і горобець багатий.

- Лети, листочку, далі!

2. Зупинка «Словникова»

а)- А чи пам’ятаєте ви осінні місяці!Назвіть їх.

- Розгляньте ребус, вміщений у підручнику на с. 75 (Вправа 155)

- Яке ж слово зашифроване в ньому?

- Хто здогадався, чому таку назву має останній місяць осені?

- Запишіть каліграфічно назви осінніх місяців. Зверніть увагу  на правильну вимову слова «листопад».

Вересень  жовтень  листопад

б)  Самостійна робота. Вправа 156,с. 75

- Спишіть речення про листопад

А листопад – той жалю не має,

з дерев останнє листя зриває.

- Лети, листочку, далі, розкажи, що нас чекає попереду!

3. Зупинка «Асоціативна» (побудова «Асоціативного куща» до слова «Речення»)

- Лети, листочку!

4. Зупинка «Відпочинок на галявині»

Фізкультхвилинка (імітація рухів)

Раз, два – дерева,

Три, чотири – вийшли звірі,

П’ять, шість – пада лист.

Сім, вісім – птахи в лісі,

Дев’ять, десять – це сунички

підвели червоні личка.

ІV. Узагальнення і систематизації набутих знань

- Лети, листочку, покажи наступне завдання!

1. Зупинка «Дружба». Робота в парі.

- Які рядки можна назвати реченням? Доведіть.

Осінь

1. Стоїть золота осінь

2. Грає кольорами ліс восени

3. У його гущавині ще

4. Земля ще п’є роса

5. Дерева ловлять промені сонця

6. Тихо опадає листя з дерев

- Записати речення. Які почуття викликає цей текст? Які речення за метою висловлювання записали? (Розповідні)

- Лети, листочку, далі!

2. Зупинка «Складаночка»

- Осінній вітерець розсипав слова.

- Зберіть їх, і складіть речення за схемою (речення надруковані на

картках у вигляді листочків)

Сірими, вкрилося, небо, хмарами

1-ша група ____ ____ ____ ____ . (Небо вкрилося  сірими хмарами.)

2-га група  ____ ____ ____ ____ ? (Небо вкрилося  сірими хмарами?)

3-тя група  ____ ____ ____ ____ ! (Небо вкрилося  сірими хмарами!)

(Взаємоперевірка зошитів)

- Лети, листочку!

3. Зупинка «Гра на баяні»

1) Прочитайте речення, назвіть основні слова, поширте речення, розтягніть баян.

Яблука достигли.

Осінні яблука нарешті достигли в нашому саду

2) Зберіть баян

Падають прощальні з явора листки.

Падають листки.

- Лети, листочку, далі!

Фізкультхвилинка (імітація рухів)

Травичка низенька - низенька, дерева високі - високі.

Вітер дерева колише,гойдає, то направо, то наліво нахиляє.

Птахи летять, відлітають.

А дітки  тихенько за парти сідають.

4. Зупинка - творчий відпочинок «Розбудіть казку»

Осінній листочок

Був холодний осінній день. На дереві гойдалися останні жовті листочки . Подув холодний вітер, і листочок відірвався. Він кружляв над землею, і був схожий на золотого метелика.

На шкільному подвір’ї бавилися діти. Вони бачили, як падає листочок…

- А що було далі? (Учні складають продовження казки)

- Лети, лити, листочку!

5. Зупинка за вимогою (виконання диференційованих завдань по групах)

Кожному з дітей пропонують три листочки з різнорівневими завданнями. Діти обирають для себе завдання за власним бажанням.

  

V. Підсумок уроку. Рефлексія

Щоб помилок уникати,

Треба пильність розвивати!

Уважним бути, не зітхати,

А правильно відповідати.

Зберіть усі знання і сили,

Згадайте все, що ви учили.

Учні відповідають на питання підручника с.85 (1 завдання)

Гра «Мікрофон»

- Що таке речення?

- З чого складається речення?

- Якими бувають речення?

- Як пишуться слова в реченнях?

- У кінці якого речення ставиться крапка?

- У кінці якого речення ставиться знак питання?

Учитель. На уроці гарно працювали,

Мову свою розвивали.

Дякую вам за співпрацю.

Ось і уроку кінець!

Хто працював, той молодець!