Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Тема: Буду я природі вірним другом. Л.Костенко «Перекинута шпаківня». Урок читання у 2 класі
Мета: удосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання творів; формувати уміння аналізувати твори; збагачувати словниковий запас; розвивати оперативну пам'ять, артикуляційний апарат, творчу уяву і образне мислення, зв’язне мовлення дітей образними словами та висловами учнів; поглибити уявлення про ознаки весни; вчити дітей захоплюватися красою природи.
Виховувати спостережливість, бережне ставлення до природи.
Обладнання: телевізор, магнітофон, дидактичні матеріали: текст скоромовки, «Сонечко з промінцями» - план уроку, стенд «Бережи, охороняй природу – наш дім», дитячі малюнки, фільм «Весна. Приліт птахів», музичний супровід «Пори року. Весна» П.Чайковського.
Хід уроку
ІІ Мовна розминка
1. Артикуляційні вправи:
а) вправи на розвиток і контроль дихання
Вдих через ніс – видих через рот при звуках [р], [л], [т], [ж], [с].
Вдих на 1-5, затримка на 1-3, видих на 1-7.
Вдих (глибокий) на 1-2, затримка на 1, видих (на видиху повторити фразу «Весна прийшла, тепло знайшла! – кричать дівчатка й хлопчики»).
б) вимова складів: ва, ви, ві, ву, во
(пошепки), повільно, голосно, швидко.
в) вивчення скоромовки:
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак пісню:
- Ти не вмієш так, як я,
Так, як ти, не вмію я!
г) вправи на римування. Доповни чистомовку:
Ма-ма-ма – ой минула вже …(зима).
Оз-оз-оз – утіка від нас …(мороз).
На-на-на – надійшла уже …(весна).
Ки-ки-ки – дзюрчать…(струмки).
Ва-ва-ва – зеленіє …(трава).
Хи-хи-хи – прилітають …(птахи).
д) промовляння речень на великій швидкості, розвиток оперативної пам’яті
Українська народна пісня «Ой весна, весна…»
Ой весна, весна, –
Днем красна,
Що ти нам, весно, принесла?
Принесла я вам літечко,
Щоб родилося житечко,
Ще й озимая пшениця
І усякая пашниця,
Ще й чарівні квіточки,
Щоб квітчалися діточки.
- Ну ось ротик став слухняним, і ми продовжуємо урок.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
1. Вступ до теми.
Яка пора року у вас улюблена?
А у мене – весна. (Звучить музичний супровід «Пори року. Весна» П.Чайковського).
І Організація і психологічний настрій класу
За що ж можна любити весну? (Відповіді дітей. Використати виставку малюнків).
За те, що сонечко блищить, і природа оживає. Гаї розвиваються, садки зацвітають.
За те, що небо уже голубе і чисте.
За те, що увечері у гаю тьохкає соловейко.
За те, що кує зозуля на високій березі.
За те, що гуде бджілка над квітами.
За те, що мигтять білі метелики понад молодою травичкою.
А чи відразу до нас приходить весна? (Ні, весна приходить поступово. У березні природа пробуджується від зимового сну, а у квітні – одягає зелене вбрання, а у травні - квітує).
Які птахи прилітають до нас весною? (Граки, шпаки, жайворонки, ластівки, лелеки, солов’ї, зозулі, журавлі, гуси, качки).
От і загадка про це:
Перший я приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспівав я під вікном,
Звуть усі мене … (шпаком
А зараз ми переглянемо кінофільм «Весна. Приліт птахів», і ви повинні дати відповідь на такі питання:
З яких країв прилітають до нас весною шпаки? Чому їх називають провісниками весни?
Запрошую вас, любі діти, на черговий урок читання – своєрідну мандрівку сторінками рідної природи.
Сьогодні працюємо під девізом: «Буду я природі вірним другом!»
ІV Вивчення нового матеріалу
Опрацювання вірша Л.Костенко «Перекинута шпаківня».
1. Розвиток зв’язного мовлення.
- Розгляньте малюнок шпака.
- Хто може описати зовнішність птаха?
(Шпак – невеликий перелітній співочий птах з коротким хвостом, прямим дзьобом і великими крилами).
Чому його називають другом лісу?
Як називаються дерев’яні будиночки, в яких живуть шпаки? Звідки вони з’являються на деревах?
2. Фізкультхвилинка «Школярики - молодці».
Школярики – молодці
Роблять всі шпаківні.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки, чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки.
3. Робота над заголовком.
- Прочитайте назву вірша. Чому шпаківня може бути перекинута?
4. Виразне читання вірша вчителем
- Яка біда трапилася зі шпаченятами?
5. Робота над подоланням регресій. Словникова робота
На дошці записані слова та словосполучення, важкі для розуміння і вимови:
а) Чорногривий, борсаються, шпаченята, півторадні, безпорадні.
б) Вітер чорногривий – сильний вітер;
денцем догори – дном угору;
порушили вітри – зруйнували вітри.
6. Мовчазне читання вірша
7. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
Чому пташенята такі безпорадні?
Хто перекинув шпаківню?
Чому поетеса вітер назвала «чорногривим»?
Хто не міг зарадити біді?
Прочитайте прохання шпаченят. Які почуття виникають у вас після цих слів?
Хто був причиною такої біди?
Які слова передають щире співчуття поетеси птахам?
8. Виразне читання вірша учнями.
Читаючи, передайте голосом жаль і співчуття, страх пташенят і обурення за погану роботу.
V Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилинка – цікавинка. Гра «Знавці природи»
- Що цікавого прочитали про птахів?
(Робота виконувалася за рівнями)
І рівень Знайти завдання з логічним навантаженням, яке можна використати на інших уроках.
Наприклад:
Летіли шпаки. Вирішили відпочити. Бачать – дерева. Сіли на них – по одному шпаку на дерево, й одному шпакові не вистачило дерева. Тоді шпаки сіли по двоє на кожне дерево, й одне зосталося вільним, скільки ж було всього шпаків і скільки дерев?
ІІ рівень Знайти інші вірші про шпаків.
Наприклад:
Прилетіли шпаки,
дорогі співаки,
прилетіли весну зустрічати,
У шпаківнях нових
скоро будуть у них
жовтороті малі шпаченята.
Грицько Бойко
ІІІ рівень Знайти додаткову інформацію про родину шпакових
Шпаки оселяються в парках і садах, особливо охоче поблизу лісових річок, а також у населених пунктах у шпаківнях.
Зимують на півдні України (Кримська, Херсонська, Миколаївська, Одеська, Запорізька обл.).
Крім чорних з металічним фіолетовим або зеленуватим блиском шпаків, на території України мешкають рожеві шпаки. На голові у них «чубчик» із зачесаних назад пір’їн. Це гніздовий птах степової зони.
2. Робота в групах. Розв’язування ситуацій морального змісту
- Як ви вчините, коли…
1 група. На вулиці всихає деревце?
2 група. Дівчинка зірвала всі розквітлі кульбабки і сплела вінок.
3 група. Тітонька продає проліски.
(Діти висловлюють свої думки, доводять їх. Обираються найбільш вдалі способи розв’язання ситуацій).
VІ Підсумок уроку
Чому вчить нас вірш Ліни Костенко?
Коли на уроці ви раділи, хвилювалися?
Чи виникало у вас почуття обурення? Коли саме?
Пам’ятайте: де б ви не були – у лісі чи полі, у гаю чи парку, - не ображайте нікого, не лякайте, гілочок не ламайте, пташок не чіпайте, а навпаки, йдіть в природу з добром.
За всю турботу і щиру ласку
Природа віддячить тобі не раз.
Тож не поруш чарівну казку,
Нехай усіх вона радує нас.
VІІ Домашнє завдання (диференційоване)
1 група Навчитись виразно читати вірш.
2 група Навчитись виразно читати вірш, намалювати малюнок.
3 група Навчитись виразно читати вірш, скласти свої запитання до тексту.