Українська мова 2 клас
Тип уроку: узагальнюючий
Тема: узагальнюючий за розділом «Речення»
Мета: узагальнювати і систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання та інтонацією, уміння знаходити головні слова в реченні; установлювати зв’язки між словами в реченні за допомогою питань, поширювати речення; розвивати зв’зне мовлення, мислення, швидкість реакції під час відповідей на запитання, уміння логічно будувати свої думки, наводити переконливу аргументацію, визначати проблему, яку необхідно розв’язати; формувати навички роботи в групі,в парі, самостійно; поглибити уявлення про ознаки осені; вчити дітей захоплюватися красою природи.
Виховувати спостережливість, любов до природи, почуття доброти.
Обладнання: плакат «Речення»; таблиця «Речення»; пейзаж «Осінь»; дидактичні матеріали: дитячі малюнки, різнокольорові листки – картки (для індивідуальної роботи), ребус, вірш і загадка про осінь, CD диск «Голоси лісу», мікрофон.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Емоційний настрій уроку.
Девіз уроку: Щоб робота в нас кипіла, Працювати будемо Швидко, дружно, вміло!
- Всі готові до уроку?
- Так.
Чудова є ідея в мене:
Я пропоную вам, малята,
Сьогодні в лісі побувати!
Згодні? (Так!)
- Отже, діти, побуваємо в осінньому лісі.
Звучить фонограма «Голоси лісу»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
- Сьогодні ми узагальнюємо і закріплюємо наші знання з теми «Речення».
- Щоб про речення все знати – починаєм працювати!
- А допомагатиме нам у цьому красуня – природа.
Загадка про осінь
Коли вона загляне в сад,
Наллється соком виноград,
І пізні яблука ранет
Солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках,-
Все розмалює на путі,
Берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просим:
- Заходь у гості, щедра….(Осінь)
- А що осінь нам подарувала?
Це ж осінній листочок!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Лети , листочку, за вітром і покажи нам перше завдання!
1. Зупинка «Каліграфічна хвилинка»
Робота в зошитах:
вввв (граматичний візерунок)
Вв во ва ви ві ве восени
се і ро ба тий
/ \ / \ / \ / \ /
Во ни го бець га
- Складіть прислів’я, запишіть. Поясніть, чому так кажуть:
Восени і горобець багатий.
- Лети, листочку, далі!
2. Зупинка «Словникова»
а)- А чи пам’ятаєте ви осінні місяці!Назвіть їх.
- Розгляньте ребус, вміщений у підручнику на с. 75 (Вправа 155)
- Яке ж слово зашифроване в ньому?
- Хто здогадався, чому таку назву має останній місяць осені?
- Запишіть каліграфічно назви осінніх місяців. Зверніть увагу на правильну вимову слова «листопад».
Вересень жовтень листопад
б) Самостійна робота. Вправа 156,с. 75
- Спишіть речення про листопад
А листопад – той жалю не має,
з дерев останнє листя зриває.
- Лети, листочку, далі, розкажи, що нас чекає попереду!
3. Зупинка «Асоціативна» (побудова «Асоціативного куща» до слова «Речення»)
- Лети, листочку!
4. Зупинка «Відпочинок на галявині»
Фізкультхвилинка (імітація рухів)
Раз, два – дерева,
Три, чотири – вийшли звірі,
П’ять, шість – пада лист.
Сім, вісім – птахи в лісі,
Дев’ять, десять – це сунички
підвели червоні личка.
ІV. Узагальнення і систематизації набутих знань
- Лети, листочку, покажи наступне завдання!
1. Зупинка «Дружба». Робота в парі.
- Які рядки можна назвати реченням? Доведіть.
Осінь
1. Стоїть золота осінь
2. Грає кольорами ліс восени
3. У його гущавині ще
4. Земля ще п’є роса
5. Дерева ловлять промені сонця
6. Тихо опадає листя з дерев
- Записати речення. Які почуття викликає цей текст? Які речення за метою висловлювання записали? (Розповідні)
- Лети, листочку, далі!
2. Зупинка «Складаночка»
- Осінній вітерець розсипав слова.
- Зберіть їх, і складіть речення за схемою (речення надруковані на
картках у вигляді листочків)
Сірими, вкрилося, небо, хмарами
1-ша група ____ ____ ____ ____ . (Небо вкрилося сірими хмарами.)
2-га група ____ ____ ____ ____ ? (Небо вкрилося сірими хмарами?)
3-тя група ____ ____ ____ ____ ! (Небо вкрилося сірими хмарами!)
(Взаємоперевірка зошитів)
- Лети, листочку!
3. Зупинка «Гра на баяні»
1) Прочитайте речення, назвіть основні слова, поширте речення, розтягніть баян.
Яблука достигли.
Осінні яблука нарешті достигли в нашому саду
2) Зберіть баян
Падають прощальні з явора листки.
Падають листки.
- Лети, листочку, далі!
Фізкультхвилинка (імітація рухів)
Травичка низенька - низенька, дерева високі - високі.
Вітер дерева колише,гойдає, то направо, то наліво нахиляє.
Птахи летять, відлітають.
А дітки тихенько за парти сідають.
4. Зупинка - творчий відпочинок «Розбудіть казку»
Осінній листочок
Був холодний осінній день. На дереві гойдалися останні жовті листочки . Подув холодний вітер, і листочок відірвався. Він кружляв над землею, і був схожий на золотого метелика.
На шкільному подвір’ї бавилися діти. Вони бачили, як падає листочок…
- А що було далі? (Учні складають продовження казки)
- Лети, лити, листочку!
5. Зупинка за вимогою (виконання диференційованих завдань по групах)
Кожному з дітей пропонують три листочки з різнорівневими завданнями. Діти обирають для себе завдання за власним бажанням.
Зелений листочок. Скласти зі слів речення.
Жовтий листочок. Поширити речення.
Червоний листочок. Змінити слова в дужках так, щоб утворилося речення. Запиши його.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати!
Уважним бути, не зітхати,
А правильно відповідати.
Зберіть усі знання і сили,
Згадайте все, що ви учили.
Учні відповідають на питання підручника с.85 (1 завдання)
Гра «Мікрофон»
- Що таке речення?
- З чого складається речення?
- Якими бувають речення?
- Як пишуться слова в реченнях?
- У кінці якого речення ставиться крапка?
- У кінці якого речення ставиться знак питання?
Учитель. На уроці гарно працювали,
Мову свою розвивали.
Дякую вам за співпрацю.
Ось і уроку кінець!
Хто працював, той молодець!