Előadók:

  • BORDÁS ANDREA – egyetemi adjunktus, Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad
  • HOLLÓS JÓZSEF – a nemzetközi Drama in Education világkongresszus szervezője, Bécs
  • KERÉKGYÁRTÓNÉ CSISZÉR ILDIKÓ – óvodapedagógus, drámapedagógus, Jászberény
  • KUNNÉ DARÓK ANIKÓ – óvodapedagógus, drámapedagógus, Jászberény
  • RUSZ CSILLA – tanító, drámatanár, Nagyvárad
  • STRAUSZ IMRE ISTVÁN – egyetemi adjunktus, Művészeti Egyetem, Marosvásárhely
  • SZEGHŐ BORBÁLA, SOMOGYI BEA – drámapedagógusok, Budapest, Nyitókör Közép-Európai Playback-Színházi Iskola

Jelentkezés: itt

Jelentkezési határidő: 2019. március 30.

A regisztációs díj (60 RON) a helyszínen fizetendő.

Bármilyen információért: dramamuhely.nagyvarad@gmail.com

RÖVID PROGRAM

2019. április 12.

Regisztráció: 16.00 - Aula

Megnyitó: 17.00 - Amfiteátrum

Előadások, foglalkozások: 17.30-19.30


2019. április 13.

Előadások, foglalkozások: 9.00-19.00 (ebédszünettel)

Zárás: 19.00

Helyszín:

Partiumi Keresztény Egyetem, új épület (Piata Rahovei nr. 16.)

Szálláslehetőség:

A távolról érkező résztvevőknek tudunk szállást biztosítani, amennyiben azt a jelentkezési lapon jelzik!

20 lej/fő/éj

Az előadások, műhelymunkák részletei

BORDÁS ANDREA - egyetemi adjunktus, drámapedagógus, PKE, Nagyvárad

HOLLÓS JÓZSEF - drámatanár, Bécs

Hollós József, 20 éven keresztül a kétévente Ausztriában megrendezendő nemzetközi Drama in Education világkongresszus szervezője. Az AITA/IATA világszervezetben hosszú éveken keresztül vezetőségi/elnöki funkció töltött be, 2017-ig a világszervezet ifjúsági- és gyerekszínház részlegének a vezetője. Bécs város magisztrátusának ifjúsági referense. Jelenleg az Ausztriai Magyar Népcsoporttanács elnöke, az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetségének elnöke.

"Dráma - egy univerzális kulcs": avagy mit mond az 50 éves tapasztalat?

KERÉKGYÁRTÓNÉ CSISZÉR ILDIKÓ – óvodapedagógus, drámapedagógus, Jászberény

Játék a hangokkal

„Jó mérnök, vegyész stb. lehet valaki, ha tizenöt éves koráig rá sem gondol. De zeneértő nem lehet, ha hatéves korában (s játékosan még előbb) nem kezdik rendszeresen nyitogatni-gyakorolni a fülét.” -Kodály Zoltán-

A ritmus bennünk van, a ritmus körül vesz bennünket. A zenével való foglalkozás a jobb agyfélteke képességeit fejleszti. A ritmusérzék ezzel szemben a racionálisan gondolkodó bal agyfélteke tulajdonsága, mint ahogy a velünk született beszédkészség is. Egyszóval a zenével való foglalatosság az egész személyiséget alakítja, fejleszti.

Aki pedagógusként szeretné az óvodai ének-zene tevékenységeket, illetve iskolában az ének órákat frissíteni, színesíteni, várom szeretettel! Érdekes eszközökkel, új játékötletekkel, zenehallgatási témákkal ismertetem meg az érdeklődőket.


KUNNÉ DARÓK ANIKÓ – óvodapedagógus, drámapedagógus, Jászberény

Hosszú évek óta foglalkozik drámapedagógiával. Gyermekek körében a gyakorlatoktól a nevelési drámáig, színházon át, a szakértői játékig ismerkedhettünk munkájával. Felnőtt képzések rendszeres előadója, trénere.

Mesefeldolgozás drámás eszközökkel - Az elrabolt dalocska

Kapcsolódva a zene-dal-ritmus világához, foglalkozásom során olyan történettel dolgozom, amiben közösen alakítunk színházi formákat, közben családi szerepeket jelenítünk meg. Talán anyák-apák napi téma kerekedhet ki belőle.

Kerekítsünk együtt!

RUSZ CSILLA – tanító, drámatanár, Nagyvárad

Tanító 32 éve. Több, mint 20 éve foglalkozik drámapedagógiával, gyermekszínjátszással. Osztályával rendszeresen részt vesz a Weöres Sándor Színjátszó Fesztiválokon. Felnőttek továbbképzéseknek szervezője és előadója is. A Nagyváradi Drámaműhely alapító tagja, az romániai Országos Drámanapok egyik főszervezője, immár 21. éve.

Az elrabolt dalocska mese feldolgozásának színpadi képei Kunné Darók Anikó foglalkozásához kapcsolódva


STRAUSZ IMRE ISTVÁN – egyetemi adjunktus, Művészeti Egyetem, Marosvásárhely

Zenepedagógiai tanulmányait a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Zenepedagógiai Karán végezte. Pedagógusi munkája mellett számos színházi előadás zenei vezetője, karmestere, korrepetitora és zongoristája. A művészi karrier mellett tudományos munkájának eredményeként 2015-ben doktori címet szerzett a zenés színház területén.

Ritmus , hang, mozgás, dráma. Kreatív ének-zenei gyakorlatok alkalmazása a pedagógiai munkában

A pedagógusi munka összetettségéből adandóan számos esetben feltevődik az a kérdés, hogy hogyan tanítsuk az általunk oktatott tantárgyat, illetve milyen tartalmakban határozzuk meg a tanítandó ismeretek széles tárházát? Jelen foglalkozás feladatának tekinti tehát, hogy egy rövid demonstráció erejéig betekintést nyújtson azon zenepedagógiai törekvések bemutatására, melyek a pedagógusi munka bizonyos szegmenseit meghatározzák. A bemutatásra kerülő gyakorlatsorozatok leginkább arra fókuszálnak, hogy milyen alternatív zenepedagógiai lehetőségek kínálkoznak az ének-zene oktatása területén, melyeket felhasználva koherensen alkalmazhatunk pedagógiai munkánk különböző tevékenységformáiban.


SZEGHŐ BORBÁLA, SOMOGYI BEA – drámapedagógusok, Budapest, Nyitókör Közép-Európai Playback-Színházi Iskola

Somogyi Beáta és Szeghő Borbála drámapedagógusok a kreatív zene és a playback színház eszköztárából és szemléletmódjából kínálnak egy kis ízelítőt.

Érzelmek szimbolikus kifejezése zörejekkel, anyagokkal, hangokkal

Minden hang zene. Zajokkal, zörejekkel közeget teremthetünk.

Érzékenyítő és áthangoló játékok után átjárhatóságot keresünk hang, mozdulat és érzelem között. Nem szavakkal, hanem mozgással, zajokkal, anyagokkal kommunikálunk.

A szimbolikus kifejezés lehetőségeit kutatjuk - eszközöket, amik segítségével megmutathatjuk miben vagyunk, és más minőségben tudjuk megtapasztalni, megérteni a másik érzéseit.