.

A Nagyváradi Drámaműhely, a Partium Keresztény Egyetem, a Partium Területi Oktatási és Módszertani Központ Országos Drámapedagógiai Napokat szervez Zene és dráma címmel.

Témakörök:

  • · A szabályjátékoktól a drámajátékig

  • · A zene hatása a személyiségfejlődésre

  • · Zene és drámapedagógia kapcsolata

  • · Élményalapú tanítási dráma és zeneterápia

Előadók:

Butyka Enikő-Éva – pszichológus, pszichodráma terapeuta és kiképző, neveléslélektani szupervizor, Kolozsvár

Bárdi Márta – tanító, Nagyvárad

Boldis Juliánna – Gyémántokleveles drámatanár, Békéscsaba

dr. Bordás Andrea – a PKE adjunktusa, drámatanár, Nagyvárad

Bori Viktor – Káva Kulturális Műhely drámatanára, Budapest

Kiss Tünde Anna – zenetanár, Nagyvárad

Patonay Anita – Káva Kulturális Műhely, Bécsy Tamás díjas drámatanár, Budapest

Rusz Csilla – Gyémántokleveles drámatanár, Nagyvárad

dr. Tóth Árpáda PKE adjunktusa, Artisjus díjas karnagy, Budapest

Szigligeti Színház, Liliput Társulat

Jelentkezés: itt

Képzési hozzájárulás (80 RON) a helyszínen fizetendő.

Bármilyen információért: dramamuhely.nagyvarad@gmail.com

Távolról érkező vendégeinknek a Szacsvay Általános Iskola vagy a Partiumi Keresztény Egyetem kollégiumában tudunk szállást biztosítani: 30 RON/éjszaka/fő illetve 60 RON/éjszaka/fő.

Kérjük, ha szállást igényelnek, jelezzék a dramamuhely.nagyvarad@gmail.com címen

Rövid program

2023.02.10.

Regisztráció: 15.00

Megnyitó: 16.00

Előadások, foglalkozások: 16.10 - 20.00

Állófogadás: 20.00 - 22.00


2023.02.11.

Előadások, foglalkozások: 9.00 - 20.00 (ebédszünettel)

Butyka Enikő-Éva

Zeneszerző és előadó

(workshop)

Cselekvésben „a lélek igazsága” mutatkozik meg. A játék nemcsak a gyógyítás eszköze, hanem célja is. A játékra való készség lelki egészségünk mércéje is.

A zene, mint önkifejező-önfeltáró módozat, az improvizálókészségen alapul, személyiségünk belső erőforrásait aktivizálja. Hangszerek által árnyaltan fejezhetőek ki érzelmi átéléseink.

Valami belső erő arra ösztönöz, hogy keressek, ... próbálkozzak, ... találjak.

Belső zeném által megmutatom magam. Az én igazam, személyes ritmusom... zenévé válik. Utazom a világomban, egy új valóságot alkotok.

Egy alkotó együtt-létre hívlak meg Benneteket!

Patonay Anita

A különleges fa

(drámaóra)

A csodafa című mesét nagyon szeretem. Van benne egy kertész, akinek megfogott a hozzáállása az élethez, és azt éreztem, hogy erről jó lenne közösen gondolkodni óvodás és alsó osztályos gyerekekkel. Így született meg A különleges fa című drámaóra. A történet az irigységet, a megosztani-nem-tudást járja körül különféle nézőpontokból, indirekt módon pedig a környezetünk védelme áll a középpontban.

Tóth Árpád

Zene, játék, koncentráció

(workshop)

A 21. század agyi aktivitást mérő kutatásai végre kimutatták azt, amit az emberiség már évszázadok óta sejtett: a zenélő embert olyan példátlanul komplex agyi folyamatok jellemzik, melyek rendkívül hasznosak az intelligencia fejlesztésében is. Ne féljünk tehát használni zenei eszközöket drámapedagógiai tevékenységünkben, még akkor se, ha muzsikusi képességeinket nem érezzük elég magas színvonalúnak. Kezdő és haladó tevékenységek egész sorát próbálhatjuk ki a foglalkozás alatt, mely nem csak egyes játékokat, de zenéről való gondolkodást is tanít.

Bordás Andrea

Vers, zene, verszene

(drámaóra)

A vers ritmust ad, elringat. A foglalkozás alatt arra keressük a választ, hogyan olvassuk, hogyan hallgassuk, hogyan halljuk meg a vers ritmusát, zenéjét, s mindezt hogyan éreztessük meg a gyerekekkel. Artikulációs és hangképző gyakorlatoktól szabályjátékokon keresztül jutunk el az élményszerű versfeldolgozáshoz.

Bori Viktor

Képzeletbeli történet

(drámaóra)

Egy izgalmas csoportos képzeletbeli szerepet kínálok fel melyben felnőtt és gyerek szabadon fogalmazhat meg általa fontosnak tartott értékeket és gondolatokat, nekem pedig mint foglalkozásvezető, lehetőségem van olyan problémákat beépíteni a cselekménybe, amelyekkel talalkozhatunk a való életünkben is.

Bárdi Márta

Gyermekjátékok

(drámafoglalkozás gyerekekkel)

Ismerkedjünk egy festménnyel drámajátékok segítségével! Pieter Bruegel Gyermekjátékok című festményével játszunk 4. osztályos gyerekekkel. A foglalkozást megbeszélés követi a nézőkkel.

Boldis Juliánna

Mit csinál egy drámapedagógus?(drámaóra)

Drámajátékok, beszédművelési és improvizációs gyakorlatok a zene közreműködésével. Avagy „Mit csinál egy drámapedagógus a művészeti iskolai színjáték képzés dráma és színjáték óráin?”

Rusz Csilla

Balladai anyák

(drámaóra)

A Budai Ilona és A rossz feleség népballadák nyomán az anya szerepét járjuk körbe a dráma eszköztárával, színpadi képeket teremtve válogatott zenei motívumokkal.

Kiss Tünde Anna

Mesébe ágyazott ritmus és dallam

(workshop)

Mesébe ágyazott ritmusoktatás, és dinamikus, játékos daltanulás.

Szigligeti Színház, Liliput Társulat

PETŐFISÁNDOR@ARANY.HU

(osztálytermi előadás)

200 éve született Petőfi. Játsszunk el a gondolattal: milyen lenne, ha ma élne? Keressünk rá válaszokat, például ilyeneket: Ha ma élne, valószínűleg több tízezer követője lenne Youtube-on, Instagramon, napi bejelentkezésein lemérhető lenne, hogy mi a trend az öltözködésben, szóhasználatban, irodalomban, hogyan lehet nyíltan, közérthetően beszélni szerelemről, szabadságról. Leleplezne mindent, ami ósdi, meghaladott, s amit meg kell változtatnunk ahhoz, hogy lépést tartsunk a korral és saját magunkkal. Megosztó lenne, de megkerülhetetlen, elhivatottságát senki nem kérdőjelezné meg.

S milyen lenne Arany János? Talán egy rendkívüli tehetségű, szerény kisvárosi fiatalember, Petőfi eszméiben osztozó, de a nyilvánosságtól tartózkodó, csak szűk körben ismert folyóiratokban közlő irodalmár. Aki egyszer csak megnyer egy (irodalmi) versenyt, egy olyan számban, amelyről Petőfi azt feltételezi, hogy nem akad benne vetélytársa…

Mit lép erre az influenszer-költő? Megsértődik? Megpróbálja kicsinyíteni Arany érdemeit? Netán barátok lesznek? A választ valószínűleg ismeritek, most csak egy sort idézünk az Aranynak írt verséből: „Iskolában nem tanulni ilyet, hiába…”. Ezt az állítást tesszük próbára – hol máshol, mint az iskolában? – sok verssel, játékkal, zenével. A rájuk jellemző nyíltsággal igyekszünk körüljárni a hetedikes-nyolcadikos korosztályt is mélyen meghatározó kérdéseket: Ki a barátom? Mit adok magamból, mire vagyok képes a barátaimért? Mi a szerelem? Ki a szerelemem? Mennyire vagyok szabad és mennyire trendkövető? Mennyi áldozatra vagyok képes és miért? Ki és mi vagy? Ki és mi vagyok?


Helyszín:

Sulyok István utca 16.