Отопление

Ето,че доиде ред и на отоплението в нашият дом.Отоплението е много сериозна инвестиция,която ако не бъде добре обмислена може,да ни донесе доста финансови проблеми,ако може така,да се изразя.По мое мнение,при изчисление на необходимата мощност за отопление на Вашият дом предвидете по-голяма мощност в рамките на 10-15% за да може,да сте спокойни.Това може,да се окаже решаващо при екстремни ситуации.Например зимата при по-ниски температури,или лятото при по-високи ако сте с климатик.Все пак електрическия ток не е безплатен,бърка в нашите джобове все повече.Ако сте с локално парно може,да помислите бойлера с топла вода,да е снабден със серпентина,а може и с две за да поставите и слъчеви колектори.Това също,ще облекчи Вашите сметки.Не бива,да смятаме,че тези инвестиции ще се върнат за един сезон.Поставянето на топоизолация също е много важно нещо.Изложението и местоположението на апартамента или къщата,си има своето значение.

И така нека да започнем с отоплението.Като начало трябва да изберем как ще се топлим на ток,твърдо или течно гориво.За тези от Вас,които са избрали да се топлят на ток смятам,че е най-добре да се ориентират към конвектори,инверторни климатици или чилъри/термопомпи.Ето и малко информация за чилърите/термопомпите:

Chiller (чилър) - охладител, работи само в режим на охлаждане.

Heatpump - термопомпа, това е чилър който може да работи и в режим на отопление.

Като материална база, разликата се състои само в един четирипътен вентил, който позволява на машината да си обърне цикъла на работа.

По начина по който се охлажда фреона, машините се делят на два основни типа:

- с въздушно охлаждане,

- с водно охлаждане,

Идеята е водата,която с намира в земята на определена дълбочина и през зимата температурата й е по-висока от температурата на повърхността да се загрее до около 50 градуса и така да се подава към радиаторите, а през лятото с температурата с която си е -т.е. по-ниска от оклоната, за да охлажда.



Защо чилърите/термопомпите са ефективни.Проблемът с множеството външни тела е избегнат защото използваме само един агрегат. Проблемът с голямото разстояние също е решен защото по тръбната разводка разхождаме вода а не фреон. Остава проблема с външната температура. Той е решен само при чилър/термопомпа с водно охлаждане. Защото за "стопляне" на фреона използваме температурата на земята, която е почти константа 24/7/365. Постоянните условия на работа позволяват да се достига (СОР) около 4.2 в режим на отопление и около (СОР) около 6 в режим на охлаждана. Това означава, че за всеки кВ. ел. енергия получаваме 4.2 до 6 кВ. топлинна/охладителна мощност.Най-добрите коефициенти на трансформация се постигат с машини с водно охлаждане. Точно за това този тип термопомпи са се развили в още няколко подтипове.

1. Вода-Вода. При тези машини водата от сондажа преминава директно през пластинчатия или кожухотръбния топлообменник, за да охлади/стопли фреона. Изисквания дебит на водата от сондажа е около 2.8 литра/минута за 1 кВ. инсталирана мощност. Това означава 112 л/мин за машина с мощност 40кВ.

2. Вода-Земя. При тези машини се използва един междинен кръг. Това са серпентини разположени хоризонтално на 1.5-2 метра под земята. В тези серпентини разхождаме вода, която придобива температурата на земята. После я връщаме пак в топлообменника за да охладим/стоплим фреона. Колко точно серAпентини и на каква площ е въпрос на изчисление поради спецификата на терена.

Номерът със серпентините може да мине и ако има някакъв тип естествен водоем. Поставяме ги директо във водата.

Ако никой от тези варианти не е удачен при дадените условия. Можем да използваме термопомпа с въздушно охлаждане. Тогава обаче се възползваме от по-малък коефициент на трансформация (СОР) около 2.8 в режим на отопление и (СОР) 3.2 в режим на охлаждане. И си остава недостатъка с влошаване на (СОР) при температури на околната среда под 5 градуса С.

За повече информация се обърнете към фирмите предлагащи този вид отопление.Към момента това е скъпо начинание и едва ли,ще са много хората,които ще предпочетат този вид отопление.

Ако изберете да се отоплявате на твърдо гориво имате доста голям избор от продукти,който ще задоволят Вашият вкус.Гамата е изклютелно богата,като се започнем с обикновенните печки на дърва,преминем през камините с и без водни ризи,котлите било то пиролизни или такива на дървесен чипс и пелети.

За местата където е изградена газопреносна мрежа е удачно да се ползват съответните котли на газ.

Общо взето на какъвто и вариант да се спрете,моят съвет е по възможност да се ориентирате към изпълнение на тази дейност към фирма,тъи като ще получите и съответните гаранции за извършената работа,а и ще имате гаранционно и след гаранционно обслужване.Не забравяйте,че все пак съществува вероятност от фабрични дефекти.