Необходими документи за строителство

Тъй като има много въпроси за това,какви документи са ни необходими за обекти от пета категория,в която попадат,почти всички или всички еднофамилни жилищни сгради.За това прилагам и списъка с всички документи.

Задължителни документи за регистриране на строеж от пета категория и издаване на Удостоверение за въвеждането му в експлоатация:

1. Документ за собственост или документ за учредено право на строеж в чужд имот, или документ за право да се строи в чужд имот по силата на специален закон;

2. Разрешение за строеж (Акт за узаконяване);ТУК

3. Протокол за определяне на строителна линия и ниво, с резултатите от проверките на достигнатите контролирани нива;

4. Заверена заповедна книга

5. Акт обр.14 за приемане на конструкцията;

6. Констативен акт по чл.176, ал.1 от ЗУТ за установяване годността за приемане на строежа с приложени към него протоколи за успешно проведени единични изпитания на машини и съоръжения;

7. Всички актове и протоколи съставени по време на строителството – обр.3, 4, 5, 7, 12;

8. Документи, удостоверяващи съответствието на вложените строителни продукти със съществените изисквания към строежите;

9. Документ от Агенцията по геодезия , картография и кадастър за изпълнение на изискванията по чл.175, ал.5 от ЗУТ за предадена екзекутивна документация, ако такава е необходима.

10. Удостоверение по чл.52, ал.4 и 5 и § 4 от ПЗР на Закона за кадастъра и имотния регистър, издадено от съответната Община;

11. Договори с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура.

12. Други документи, изискващи се по закон, съобразно спецификата на строежа.

След като видяхме необходимите документи за строежи от пета категория идва ред и на избор на орган за контрол.Тъй като за обектите в тази категория,може да се мине и без строителен надзор,следва че някой трябва да разпише необходимите документи.За тази цел Ви съветвам,да си наемете строителен техник,които да води работата на обекта.Той може да Ви съдейства при изготвянето на строителните книжа необходими за въвеждането в експлоатация на обекта,но Вие като възложител трябва да движите документите по съответните инстанции в общината.А ако не Ви се разправя с тези неща по-добре си наемете строителен надзор със съответните лицензи и разрешения.За повече информация разгледайте НАРЕДБА № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството,която може да изтеглите от прикаченият файл по долу.Ето и изискванията за независим строителен надзор:

НЕЗАВИСИМ СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР

Всички сгради, чието проучване или проектиране е започнало след 1.09.1999 г. или за които е постъпило искане за откриване на строителна площадка, подлежат на независим строителен надзор (супервайзер). С неговото въвеждане отпадат държавните приемателни комисии за голяма част от строежите. Започнатите обекти са включени в специален регистър, за да е ясно кои строежи подлежат на независим строителен надзор.

Независимият надзор е задължителен за проектирането и строителството на жилищни сгради на четири и повече етажа; обществени и производствени сгради; строежи, свързани с отбраната и сигурността, както и при съществено преустройство на такива сгради.

Разрешителни за независим строителен надзор се издават от МРРБ. Изисква се фирмата да разполага с квалифицирани специалисти и да не е допускала нарушения на ЗУТ.

Началникът на ДНСК приема жилищните сгради въз основа само на доклад на лицензирани лица, упражняващи независим строителен надзор. (Наредба №6 на МРРБ, ДВ, бр. 72, 1999 г.). Това се отнася за жилищни сгради, промишлени сгради (до 500 кв.м РЗП), обществени сгради (до 2000 кв.м РЗП), трафопостове, рехабилитация на пътища, дворни мрежи, абонатни станции, преустройство на съществуващи сгради. За останалите сгради остава Акт 16.

За да издаде разрешения за строежи според новите разпоредби, ДНСК изисква определени актове, разрешителни и съгласувани протоколи. Процедурата е задължителна за всеки строеж, независимо от начина на неговото финансиране. Изключение се прави за обектите с поверителен характер, за които не се иска разрешение за строеж.

За другите строежи се осъществява технически контрол. Браншовият съюз издава удостоверение на лицата, които ще упражняват такъв надзор в проектирането и в строителството.

ВАЖНО!

Въвеждането на независим строителен надзор не отменя напълно, а само ограничава случаите, в които се изисква Акт 16.

За повече информация може да прочете тази статия Ново строителство.

Ето и как изглежда акт15-изтеглете го от прикачените файлове.

Много собственици на имоти с образец акт15 питат за срокове за акт16-е важно е да знаете,че такъв няма.

На запитване в ДНСК отговарят с този отговор"Няма законово фиксиран срок за интервала между издаването на акт 15 и акт 16.

Акт 15 се изготвя от строителя и е съобразен с готовността на обекта за приемане. Срокове текат от момента на подаване на искането за назначаване на приемателна комисия в ДНСК.

След подаване на молбата за назначаване на ДПК, ДНСК трябва да назначи, или откаже да назначи комисия в рамките на 7 работни дни."