Tulekummardamisest ja vaikuse tornidest

Post date: 1.08.2014 12:00:50

Zoroastrism võlus mind 2007 aastal Iraani matkal. Külastasime Yazdis Luti kõrbes Chak-Chaki templit. Kuulsin esimest korda Vaikuse Tornidest. Zoroastrism haaras isikliku vastuse esiletõstmise, loodushoiu ja harmooniapüüdlustega. See pole ähvarduste, karistuse, allasurumise ja askeesi vaid mõistlikkuse ja mõistuse usund.

Huvitav, et järgnevad monoteistlikud usundid (judaism, kristlus, islam) võtsid siit üle ainujumala mõiste, inglid, saatana, põrgu ja palju muud kuid, vürtsitasid selle ähvarduste, askeesi- ja allumisnõudega - isikliku vastutuse ülekandmisega jumalale. Ei hakka usuküsimustes suud täis võtma, kuid selg ütleb, et iga aastatuhandega oma arengus, on organiseeritud religioon kruvisid koomale tõmmanud ja inimese isklikku vabadust kitsendanud. Kas pole see kaasaegse “kahmajate kultuuri” tekkimise, inimeste hingevalude, allasurutuse ja kipitava ebaõigluse tunde üks põhjustajaid?

Muuseas, islam on ka zoroastrismi suurim tagakiusaja. See muistne maailmausund (Kyrose ja Dareiose maailmariikide usund) on hääbumas ja alla jäämas.

See dokk on äge meenutus zoroastrite usundist ning nägin nüüd ka Vaikuse Tornid ära. Iraanis küll oleks saanud neid väljast näha, kuid sisse poleks meid lastud.

Kui viitsite, vaadake… , maailm on lihtsalt huvitav

Vaikuse torn (dakhma) on Iraani parsi (zoroastri) viimane puhkepaik. Zoroastrismis on surm kurjuse ajutine võit ning seepärast parsid ei mata, ei põleta ega uputa surnuid, sest säärane matus tähendaks looduse reostamist ja kurjusele kaasaaitamist.

Surnu asetatakse alasti ringikujulisse taevale avatud kivist torni ja jäetakse lindude toiduks. Lihast puhastel luukeredel lastakse päikesekiirtes kuivada. Seejärel asetavad surnumatjad säilmed torni keskosas asuvasse ümarasse õõnsusesse ning aja jooksul muutuvad luud neis loodusliku lubja ja musta soolaga vooderdatud aukudes tolmuks.

Sugulaste surmajärgsed palved pakuvad hingele uues keskkonnas tröösti. Riitused surnu heaks kestavad vähemalt ühe inimpõlve (20-30 aastat). Tseremoonia toimub materiaalse ja vaimse maailma kaitseks, selles jäljendatakse maailmakõiksuses toimuvat hea ja kurja vahelist lahingut ning tähistatakse hea võitu.

Tulekummardamisest ka. Zoroastrismi lätted on rändkarjakasvatajatest indoiraanlaste (kas ka eestlaste esivanemad?)juures (3000 a.e.Kr.). Muistsed pärslased pidasid oma templiteks taevalaotust ja tuleohvrid toodi kodukoldes. Kujutelmi mõjutasid tuul ja tormid, päike ja vihm. Jumalad pole siin inimesekujulised vaid pigem ümbritsevad väed (nagu eestlaste esivanematelgi?). Ainujumal Ahura Mazda (Tarkuse Isand) on looja ja kõikide olendite sõber. Jumal ei vastuta maailma kurjuse eest. Kurjuse põhjustab Kurjuse Vaim (Angra Mainju). Maailm on võitlustanner kus jumal võitleb inimeste kaasabil kurja vastu. Jumal lõigi abilisteks Pühad Surematud: taeva, vee, maa, taimed, loomad, inimese ja tule.

Tulekummardajate prohvet Zarathuštra arvas, et maailm on oma olemuselt hea kuid kurjuse rünnakutest kahjustatud. Tulevikus toimub viimane lahing, kurjad satuvad põrgusse ja head elavad jumalaga igaveses täiuslikkuses.

Zoroastrismi käsitluse järgi on inimene ja keskkond üks tervik. Usundi eesmärgiks on, et inimesest areneks terviklik isiksus. Oma maise elu vältel on inimesel vaba tahe (sic!) ta võib toetada nii head kui ka kurja jõudu.

Kuid inimese esmaseks ülesandeks on siiski teha oma kehast Pühade Surematute eluase ja kohustuseks on tõrjuda tagasi Vägivald, Ahbus ja Vale. Inimene peab hoidma tasakaalus oma loomuse vaimset ja ihulist külge - mees peab abielluma ja saama lapsi, peab hoolima, et kari kasvaks ja põllud saaks haritud. Vallaliseks jäädes ei hooliks ta oma kohusest ja teeks pattu (tulekummardajatel on munk sama patune kui liiderdaja :)).

Samuti ei tohi inimene paastuda selleks, et vaim hakkaks valitsema keha, ka ei tohi anduda liigsöömisele ja pidada keha vaimust tähtsamaks. Mõlema eest tuleb hoolitseda võrdsel määral.

Inimese kohustuseks on jumala loomingu (looduse) eest hoolt kanda ja seda nautida, sest “kurbus peletab jumaliku eemale”.

Tulekummardajat ümbritsevas maailmas seostub kurjus allakäigu ja surmaga, sellepärast on tema kohusttuseks vältida kontakti kõige sellega: räpasusega, mädanemise, korjustega. Perenaised hoiavad kodu ja riideid korras, kantakse valgeid riideid, hoitakse piinlikult isiklikku hügieeni, erilised rituaalid on juuste- ja küüntelõikamisel. Puhtus aitab kahandada kurja võimu (mikroobid?).

Huvitav ja küllaltki eriline kaasaja maailma uskumuste taustal on, et Zoroastrism põhineb headusel - Hea Jumalal, Heal Loodul ja inimkonna headusel. Puudub õpetus pärispatust ja inimesest kes sureb, et teisi lunastada. Mis kõige huvitavam - igaüks vastutab ise oma osa eest kosmilises võitluses ja oma saatuse eest (milline hilisematest usunditest on sellise vabaduse jätnud :P)

Loodushoid, mida meie kutsume ökoloogiaks, on tulekummardajate tavade hulka kuulunud juba tuhandeid aastaid. Ükski neist ei tohi osaleda looduse hävitamisel.

Hea Elu lahutamatuks osaks on püüdlemine tõe poole ja ausa tööga rikastumine. Varanduse omamist peetakse suureks vooruseks. Rikkusi tuleb jagada kaasinimestega ja heategevus on kesksel kohal. Vaimu- ja materiaalse maailma tasakaal aitab zoroastril end paremini mõista. Mõistmine viib omakorda viib õnnetoovate mõtete, sõnade ja tegudeni. See oligi usundi looja Zarathuštra nägemuse ja ilmutuse mõte

Refereeritud C. Partige “Maailma usundid”. Eesti Entsüklopeediakirjastus

Vaikuse tornid