הפרעת חרדה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית O.C.D הנה הפרעה המשתייכת למשפחת הפרעות החרדה ואף נמצאת בשכיחות יחסית גבוהה בהשוואה ליתר סוגי החרדות .

ההפרעה הטורדנית כפייתית מתאפיינת בפגיעה משמעותית בתפקוד האדם ובמצוקה לא מבוטלת אשר הינה גורמת לאדם לקשיים במהלך היום - יום.

ההפרעה האובססיבית קומפולסיבית , ocd מתאפיינת במחשבות פולשניות וטורדניות ובביצוע פעולות טקסיות בצורה חוזרת ואין סופית במטרה לגרש את המחשבות המאיימות,

והבלתי רציונאליות אשר גורמות לחרדה הטורדנית כפייתית ocd. יש להבין, כי הפרעה מורכבת זו, מתאפיינת בשני שלבים אשר שלובים האחד בשני וממשיכים את הנצחיות שבהפרעה.

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd מתאפיינת בשני היבטים עיקריים:

אובססיות - מחשבות אובססיביות . האובססיות משתלטות ולא מרפות ממהלך החשיבה הסובל מהפרעה אובססיבית


הפרעה אובססיבית קומפולסיבית.

אוסידי OCD הפרעה טורדנית כפייתית אובססיבית - מחשבות אובססיביות טורדניות חרדתיות

קומפולסיות - טקסים אובסיסיביים . הקומפולסיות הנם הביטוי החיצוני התנהגותי להפרעה המחשבה האובססיבית .

אובססיות הן כאשר אדם מתחיל לבצע פעולות שחוזרת על עצמה שוב ושוב, הצורה האובססיבית היא בשל ההפרעה האובססיבית.

כביכול בזמן ההתנהגות האובססיבית החרדה תפחת אך בפועל המחיר שאותו משלם עושה הטקס הטורדני כפייתי והקומפולסיביות הוא רב.

יש להבין כי לא בהכרח קיים קשר בין הטקסים שנעשים בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd במטרה להפחית החרדה לבין תכניי המחשבות והחרדות המחשבתיות.

ישנם אינספור תכנים בהם נתקלתי בעבודה עם מטופלים הסובלים מהפרעת החרדה .

עליי לציין כי הפרעת חרדה טורדנית כפייתית ocd זו הינה רבגונית ולובשת אינספור פנים וצורות שונות המשתנות בין אדם לרעהו.

בין התכנים הנפוצים יותר לאדם הסובל מהפרעת חרדה טורדנית כפייתית ocd אני מונה תכנים כגון:

חשיבה השלכתית יתר , קושי במצבי אי ודאות, חרדה וחשש מהדבקות או חולי בעיקר מפני חרדה מאיידס והפחד מסרטן,

וספקנות אין סופית הבאה לידי ביטוי במחשבות בסגנון – "ומה אם?..." , "ואולי?...", ואם לא?...." , אני לא משוכנע ש...." וכיוצא בזאת.

ocd של חשש מזיהום בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית או חשש מהידבקות בחיידקים חשש מהדבקות באיידס מתלווה, ברב המקרים, טקס של התנקות הגוף או "האיבר המזוהם".

בדרך כלל, בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd, נתקל האדם בשטיפות ידיים חוזרות ונושנות עד להגעה למצב בו עור הידיים מתקלף לחלוטין ונגרם נזק לעור בשל הרחיצות ההולכות וחוזרות.

בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd גם טקס שטיפת הידיים יהיה טקס נוקשה ורציף ובעל כללים קבועים ונוקשים עליהם יחזור הסובל מן ההפרעה בצורה אובססיבית.

לדוגמא: ישטוף כל יד בצורה מסוימת ינגב הידיים בצורה מסוימת וקבועה תמיד ואף יסגור את ברז המים ע"י התנהגות קבועה לעתים מספר פעמים רציף.

אובססיההפרעה אובססיבית איש אובססיבי

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית - טיפול ב ocd 

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית נחלקת למספר "סוגים" של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית : 

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג של "הפרעה טורדנית בנושא ניקיון"

הפרעה זאת הינה הפרעה אשר האובססיה המחשבתית הינה פחד מלכלוך או מזיהום הן של האדם עצמו, הלוקה בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג ניקיון והן של סביבתו של האדם.

לדוגמה : האדם הסובל מאובססיות ניקיון יחשוש כל הזמן כי הנו מלוכלך או שמה הוא עלול להתלכלך ולכן עסוק כל הזמן בטקסים אובססיביים של נקיון עצמי

או לחלופין ניקיון הסביבה לעתים הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג ניקיון קשורה גם לקרובים של האדם דהיינו בני משפחתו הכוונה היא שהאדם הטרוד באובססיות ניקיון כפייתי ,

לא פעם גם יבצע העתקה של הדפוס לילדיו או בן זוגו ויקפיד כי גם הם יהיו נקיים ומצוחצחים דבר אשר לרוב יביא למתחים בבית ולקשיים בין האדם בעל האובססיות מניקיון לבין בני משפחתו.

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג של "מחשבות אלימות או פליטות פה".

הכוונה כאן היא כי מי שסובל מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ברמה של טורדנות ואובססיביות מכך שנכנסת לו מחשבה אובססיבית כי הוא עלול לתקוף אדם אחר, בעיקר בני משפחה או אנשים קרובים.

או אף חלילה לרצוח ולפגוע באדם אחר ( בדרך - כלל אדם שקרוב אליו ) עובדה אשר מכניסה אותו ללחץ רב ולחרדה ולעתים רבות גורמת לו לעשיית טקסים אובססיבים בכדי להשקיט את החרדה הזאת.

כמו כן אנשים אשר סובלים מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ( אובססיבית קומפולסיבית) בעלת אופי של אלימות חוששים כי אולי הם עלולים בטעות, ומבלי לשים לכך לב לרגע,

לגעת במישהו או מישהי אחרת דבר אשר יתפרש כתקיפה או הטרדה או שמה הם "פלטו" מילה מעליבה או קיללו אדם אחר ולכן עסוקים לרוב בבדיקה אובססיבית האם קיללנו או נגענו וכיוצא בכך.

ועסוקים בבדיקות האם הם פגעו, העליבו או רחמנא אף דרסו מישהו ולא הבחינו בכך.

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג של "בדיקות אובססיביות"

זאת ההפרעה הנפוצה ביותר הבאה לידי ביטוי בבדיקות חוזרות ונשנות של האדם האובססיבי הלוקה בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית וההתנהגות כתוצאה מכך, תהיה

אובססיות של בדיקות אשר חוזרת וחוזרת של פעולות כגון: האם סגרתי את הגז, האם סגרתי את הדלת, האם נעלתי את המשרד וכיוצא באלו,טקסים אובססיביים אלו מטרתם להפחית את החרדה והמחשבות המפחידות

אשר נוצרת אצל האדם האובססיבי קומפולסיבי ולהשקיט את המחשבות המעוררות את החרדה והדאגנות ולכן האדם מקיש על דברים בודק דברים ומתקלח המון זמן וזאת בעיה נפשית.

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית - ניקיון אובססיבי / הפרעה אובססיבית קומפולסיבית טיפול :

הטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית צריך וחייב להיות טיפול מטעמו של איש מקצוע מומחה אשר מכיר את ההפרעה ואת הדרך לסייע לאדם האובססיבי להתמודד מול הקשיים והאובססיות.

הטיפול המומלץ ביותר כיום הן על ידי הרפואה המערבית והן ע"פ הפסיכולוגיה המודרנית הנו טיפול התנהגותי קוגניטיבי בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית אשר לעיתים ועל פי התייעצות מול המטופל,

יש לעתים לשקול התערבות גם שלטיפולים תרופתיים אך זאת בגדר המלצה בלבד ואינה מחויבת המציאות.

יש להבין כי הטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית משלב אלמנטים של חשיפה התנהגותית יצירתיות והרבה דינמיות ואקטיביות הן של המטופל והן של המטפל והחיבור הינו ערובה להצלחה.

ההתמקדות הנה זיהוי דפוסי חשיבה לצד הצפה של פחדים ומלחמה באובססיות המציקות לאדם הסובל מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית.

הפרעה אובססיבית - אובססיות סביב דימוי גוף : עלול להיווצר מצב בו האובססיביות היא סביב דימוי גוף - תופעה המצריכה התמודדות יחודית

הפרעת אוסידי O.C.D הפרעה אובססיבית טיפול והתמודדות נקיון כפייתי


הפרעה אובססיבית קומפולסיבית - טיפול ב ocd

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית נחלקת למספר "סוגים" של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית :

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג של "הפרעה טורדנית בנושא ניקיון" הפרעה זאת הינה הפרעה אשר האובססיה המחשבתית הינה פחד מלכלוך או מזיהום הן של האדם עצמו.

הלוקה בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית מסוג ניקיון והן של סביבתו של האדם.

לדוגמה : האדם הסובל מאובססיות ניקיון יחשוש כל הזמן כי הנו מלוכלך או שמה הוא עלול להתלכלך ולכן עסוק כל הזמן בטקסים אובססיביים של נקיון עצמי או לחלופין ניקיון הסביבה.

לסיכום הפרעה אובססיבית קומפולסיבית וטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd :

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית שייכת למשפחת הפרעות החרדה והינה נגזרת ממנה,

טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית הינו טיפול אפקטיבי הנותן כלים ויכולות לאדם הסובל מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd

יש להבין כי סיכויי ההצלחה בטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית תלויות רבות באדם האובססיבי ולא בהכרח ברמת ההפרעה הטורדנית הכפייתית או משך הזמן שהאדם סובל ממנה.

מנסיוני הרב בטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית למדתי והבנתי כי הפרעה אובססיבית קומפולסיבית פוגעת רבות ומריעה את איכות חייו של האדם ,

אך לאחר טיפול יעיל בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית איכות חייו של האדם משתפרת ללא היכר.

לקריאה נוספת בנושא הקליקו על הקישור : הפרעה טורדנית כפייתית ocd - או סי די התמודדות!!

בברכה,

ברק סבר

פסיכותרפיסט התנהגותי קוגניטיבי.

מטפל מומחה בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית מטפל באובססיות.

קליניקה 03-9524994

תנאי שימוש כל הזכויות שמורות לברק סבר © מדינת ישראל  Terms of use The State of IsraelAll Rights Reserved 1996 since , © Copyright