הרצאות לקהל הרחב

המדריך לטרמפיסט לחור השחור

הרצאה זו עוסקת בחורים שחורים ובחורי תולעת על צורותיהם השונות ובפרדוקסים הנובעים מעצם קיומם. במהלך ההרצאה נבדוק כיצד אנו יודעים שהם קיימים והיכן כדאי לחפש אותם? מי הראשון שחשב עליהם? ואיך איינשטיין וסטיבן הוקינג קשורים לכל הנושא? נרחיב על אודות האפשרות המסקרנת של הקמת מפעל לחורים שחורים, ונסיים במסע (דמיוני) לעבר חור שחור.

המאיץ וסודות היקום

ההרצאה עוסקת במאיץ החלקיקים הגדול בעולם (LHC) שהוקם על גבול שווייץ-צרפת. נשמע על אודות מאיצי חלקיקים בכלל, ועל אודות המבנה של מאיץ ה-LHC בפרט, ונראה איך הוא יכול לסייע בפענוח תעלומות מדעיות הנוגעות למבנה החומר ולהרכב היקום. נסיים בתיאור התקוות הגדולות שתולים בו פיזיקאים ברחבי העולם ובתיאור הסכנות האפשריות האורבות לנו עם הפעלתו.

המפץ הגדול ומבנה היקום

ההרצאה מנסה להתמודד עם שתי שאלות מרכזיות: איך הכל התחיל? ואיך זה ייגמר? נתמקד תחילה בשלבי היווצרות היקום, ובהמשך ננסה להבין יחד את מבנה היקום כיום ולחזות את הצפוי לו בעתיד הרחוק. תוך כדי כך נספר על תאוריית המפץ הגדול ועל הראיות שיש לנו לנכונותה, על קרינת הרקע הקוסמית, על חורים שחורים ענקיים, על צבירי גלקסיות, על חומר אפל ועל אנרגיה אפלה.

עניין של זמן

הרצאה רב-תחומית הסוקרת את מושג הזמן מהיבטים שונים - פיזיקלי, כימי, ביולוגי, פסיכולוגי ופילוסופי. ההרצאה מתמקדת באופיו של הזמן, במדידת זמן ובחקר שאלת כיוון הזמן, ומשולבים בה סיפורים היסטוריים מרתקים ותיאור תופעות הנמצאות בחזית המחקר המדעי.

קיימת אפשרות לערוך סדרת הרצאות מעמיקה המוקדשת להיבטים השונים של הזמן במדעי הטבע ובפילוסופיה.

אנרגיה חלופית

בתחילת ההרצאה נספר על שינויי האקלים ועל ההתחממות העולמית ונבחן את השאלה אם האדם אחראי להם. אחר כך נעסוק בפתרונות שונים של אנרגיה חלופית שיוכלו לצמצם את פליטת גזי החממה לאטמוספרה. בין היתר, נדבר על אנרגיה סולארית, אנרגיה הידרואלקטרית, אנרגיה גרעינית, אנרגיית רוח, אנרגיה כחולה, ופתרונות של אנרגיה חלופית לכלי רכב.

קיימת אפשרות לערוך סדרת הרצאות הסוקרת את הסוגים השונים של אנרגיה חלופית.

קרח יבש במים

הדגמה של קרח יבש במים במהלך הרצאה

צילום: צפריר ניר

תאי גזע

חקר תאי גזע נמצא בחזית המחקר המדעי. לתחום זה השלכות חשובות שעשויות לשנות את פני הרפואה והחברה במאה ה-21. בהרצאה זו נספר על אודות תאי גזע בגוף האדם, על אודות המחקרים הנעשים עליהם ועל אודות התקוות והסכנות של רפואה המבוססת על השתלת תאי גזע. נסיים בשאלות הביואתיות הנובעות מחקר תאי גזע ומהשימוש בהם.

המשוואה המעוקבת

הסיפור ההיסטורי הבלתי ייאמן של חקר משוואות אלגבריות מובא בהרצאה זו באופן חי וקולח. ההרצאה לא מיועדת רק לחובבי מתמטיקה או לחובבי היסטוריה, אלא לכל מי שמסתקרן ורוצה להכיר את "מאחורי הקלעים" של תולדות המדע. ההרצאה מתמקדת באיטליה של הרנסאנס ומוצגים בה כמה מאנשי המדע החשובים של התקופה, על חייהם הסוערים, האינטריגות ביניהם וגורלם המר.

סימטריה

הרצאה רב-תחומית זו עוסקת בסימטריה בטבע, במדע ובאמנות. בהרצאה שזורות דוגמאות רבות של סימטריה ושל שבירתה. בין היתר, עוסקת ההרצאה במערכות ובמבנים סימטריים בפיזיקה, סימטריה ביצורים חיים, סימטריה בכימיה הקשורה לשאלת מוצא החיים, סימטריה בגאומטריה עם התמקדות בנושא הפרקטלים וסימטריה בעבודותיהם של אמנים ידועים.

ג'ודי מלמד-כץ במצלמב תרמית

שילוב של מצלמה תרמית בהרצאה