Kirjutamiseks häälestumine

1) Tähelepanu! Valmis olla! Start!

2) Kirjutamise juures on oluline pöörata tähelepanu kõikidele oma meeltele ning anda edasi nende meelte aistinguid.

  • Nägemismeel annab meile erinevatel andmetel kuni 90% kogu infost, mis me maailmast saame. Harjutamiseks: tutvu fotogaleriiga Jimmy Nelsoni piltidest hääbuvatest hõimudest ning püüa välja mõelda üks lugu enda poolt välja valitud hõimu kohta.

  • http://www.boredpanda.com/vanishing-tribes-before-they-pass-away-jimmy-nelson/

  • Kuulmismeelest kõneldes on alati huvitav mõtiskleda selle üle, miks on loodus nii sättinud, et oma silmi saab inimene erinevalt kõrvadest väga kiirelt sulgeda. Harjutamiseks: kas tunned järgmisi suurlinnu? https://www.theguardian.com/cities/audio/2014/mar/14/sounds-of-the-city-quiz-1 kõlab Sinu lemmiklinn/-paik? Kirjuta sellest lühike jutt.

  • Haistmismeele mõju on viimased aju-uuringud aina enam esile tõstnud ning tõestanud ka seda, kui oluline on see meel õppimise juures. Lõhnad klassiruumis mõjutavad õpitulemusi. Paljudel ühiskondlikel asutustel ja paikadel on oma lõhnad, mille tundmisel võivad käivituda teatud hirmud või vastupidi tärkab mõnus nostalgia kadunud aegade järele.

  • Harjutamiseks: kuidas kirjeldaksid inimesele, kes ei ole kunagi neis paigus käinud järgmiste paikade lõhnu: lasteaed, apteek, pagarikoda, autoremonditöökoda, raamatupood.

  • Kompimismeel aitab meil kindlaks teha asjade suurust, vormi, materjali jms omadusi. Harjutamiseks: silmad kinni võta kotist või sahtlist mõni ese ning kirjeldada seda ainult kompimismeele aistingute põhjal.

  • Maitsmismeele suudab inimene eristada nelja erinevat aistingut: soolast, magusat, mõru ning haput. Harjutamiseks: kirjuta ood oma lemmiktoidule või kaebekiri toidu kohta, mis Sulle üldse ei maitse.

3) Inimeses peituvast geeniusest on väga hea kõne pidanud menukas kirjanik Elizabeth Gilbert. NB! Võimalus on lisada ka eestikeelseid subtiitreid. http://www.ted.com/talks/elizabeth_gilbert_on_genius

4) Režiimist. Palju on räägitud ja räägitakse loomulikust andest, inspiratsioonist ja selle ootamisest, kuid kui uurida paljude suurte kirjanike elulugusid ning tööstiili, siis selgub, et nende edu taga on olnud palju rutiinset tööd ja laua taga istumist. Näitena 12 kuulsa kirjaniku päevakavad: http://www.businessinsider.com/the-daily-routines-of-12-famous-writers-2014-12

5) Töölaud. Kuigi tänapäeval istutakse aina vähem laua taga, kui kirjutatakse teksti, siis oluliseks jääb ikka ümbritsev ruum, istekoha mugavus, vaade või just selle puudumine- kõik need detailid võivad anda kirjutamisele hoogu juurde või vastupidi seda pidurada. Uuri, kus ja kuidas armastas või armastada kirjutada Sinu lemmikirjanik. Inspiratsiooniks Albert Einsteini töölaud: http://life.time.com/culture/albert-einstein-last-photo-taken-of-his-princeton-office/#1 Pildista erinevate inimeste töölaudu või tööruume. Neid pilte võiks kasutada kirjutamisel. Mida saab laua/tööruumi põhjal laua/ruumiomanikust teada?