Europass

Jeśli planujesz kształcić się, szukać pracy lub zdobywać doświadczenia za granicą, ważne jest przedstawienie własnych umiejętności i kompetencji w jasny i zrozumiały sposób. Pracodawcy dokonując wstępnego wyboru nadesłanych ofert rzadko mogą poświęcić więcej niż minutę na lekturę jednego CV. Jeżeli kandydatowi nie uda się wywrzeć odpowiedniego wrażenia, oznacza to, iż zmarnuje nadarzającą się okazję. Dlatego CV powinno być napisane w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę czytającego i pokazać, dlaczego jego autor zasługuje na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zadanie to znacznie ułatwia Europass-CV, który dzięki przejrzystej strukturze eksponuje mocne strony jego posiadacza. Szczegółowa instrukcja wypełnienia pomaga każdemu stworzyć, krok po kroku, profesjonalne CV.

Od 1 stycznia 2005 roku można dokumentować swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe na terenie Unii Europejskiej.

Służy temu Europass, dokument, będący jednym z elementów realizacji Deklaracji Kopenhaskiej, czyli Deklaracji Europejskich Ministrów ds. Kształcenia Zawodowego i Szkoleń oraz Komisji Europejskiej, uzgodnionej w Kopenhadze w dniach 29-30 listopada 2002 r., w sprawie zwiększonej współpracy europejskiej w dziedzinie kształcenia zawodowego i szkoleń.

W skład Europass wchodzą następujące dokumenty:

1. Europass – CV

2. Europass – Mobilność

3. Europass – Suplement do Dyplomu

4. Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe

5. Europass – Paszport Językowy

Europass może być wykorzystany:

* do przygotowania kompletnego portfolio dokumentów związanych z karierą zawodową,

* w celu udokumentowania kwalifikacji zdobytych w różnej formie (kształcenie formalne, szkolenia, staże i praktyki zagraniczne),

* do samooceny i prezentacji kompetencji językowych,

* przy poszukiwaniu pracy w kraju i za granicą,

* przy wyjeździe na staż lub praktykę,

* w przypadku kontynuacji nauki za granicą,

* przy przekwalifikowaniu się.

Europass CV to standardowy formularz życiorysu, używany w takiej samej formie we wszystkich krajach, który:

* ułatwia przejrzystą prezentację danych osobowych oraz informacji o posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym,

* umożliwia porównanie kwalifikacji kandydatów do pracy pochodzących z różnych krajów UE,

* ułatwia zebranie wszystkich ważnych informacji nawet osobom, które piszą CV po raz pierwszy.

Europass – CV jest przydatny każdemu, kto chce w ujednoliconej formie zaprezentować pracodawcy w kraju i za granicą posiadane kompetencje i kwalifikacje zawodowe, wypełniany jest samodzielnie. Formularz we wszystkich językach UE oraz instrukcja jego wypełnienia dostępne są bezpłatnie.

Europass - MOBILNOŚĆ prezentuje w sposób jednolity dla wszystkich krajów europejskich zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkolenia, praktyk i staży zagranicznych oraz potwierdza okresy szkolenia, nauki czy praktyki realizowanej za granicą po 1.01.2005.

Europass – Mobilność może otrzymać każda osoba w związku ze zorganizowanym wyjazdem na naukę, staż lub praktykę, o ile:

* pobyt za granicą ma miejsce w ramach wspólnotowego programu w dziedzinie edukacji i szkoleń

Europass - Mobilność wydaje bezpłatnie Krajowe Centrum Europass na wniosek instytucji organizującej naukę, praktykę lub staż. Wpisów potwierdzających ukończenie szkoleń dokonują polskie organizacje wysyłające i zagraniczne organizacje przyjmujące.

Europass - Suplement do Dyplomu jest dokumentem załączanym od 1 stycznia 2005 roku przez uczelnie do dyplomu ukończenia szkoły wyższej w celu ułatwienia osobom trzecim zrozumienia znaczenia dyplomu w zakresie wiedzy i kompetencji zdobytych przez jego posiadacza.

Europass - Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe może otrzymać każdy absolwent ponadgimnazjalnej szkoły zawodowej, który zdał zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Dokument jest wydawany bezpłatnie przez instytucje przeprowadzające egzamin i wydające dyplom czyli Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Suplement jest wydawany w języku polskim oraz na życzenie posiadacza dyplomu również w wersji angielskiej. Jednolity wzór Suplementu określa rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dn. 15 lutego 2006.

Europass - Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe nie zastępuje oryginału dyplomu zawodowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, ani nie uprawnia do formalnego uznania dyplomu przez instytucje w innych krajach, ale ułatwia posiadaczom poruszanie się po europejskim rynku pracy.

Europass - Paszport Językowy to dokument prezentujący stopień znajomości języków obcych zgodnie z jednolitymi kryteriami przyjętymi na obszarze całej UE, który:

* stanowi część Portfolio Językowego Europass przygotowanego na bazie modelu opracowanego przez Radę Europy,

* umożliwia udokumentowanie umiejętności językowych zdobytych poprzez edukację szkolną, kursy i szkolenia, a także kształcenie nieformalne.

Europass – Paszport Językowy jest przydatny każdemu, kto chce w ujednoliconej formie zaprezentować w kraju i za granicą posiadane kompetencje językowe.

Europass – Paszport Językowy wypełniany jest samodzielnie. Formularz we wszystkich językach UE oraz instrukcja jego wypełnienia dostępne są bezpłatnie

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powinni zainteresować się szczególnie:

· Europass – CV,

· Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe

· Europass – Paszport Językowy