Мета : ознайомити учнів з життям і діяльністю найвидатніших діячів науки, культури, літератури, які своєю працею, своїми звитяжними справами уславили наш край; розвивати навички учнів здобувати інформацію з різних джерел, складати зв'язну розповідь; продовжувати формувати навички роботи з картою, стрічкою часу; сприяти формуванню власної позиції, вміння працювати за алгоритмом «Характеристика історичного діяча»; виховувати в учнів любов до рідного краю, почуття гордості за людей, які його прославляють; спонукати до наслідування історичних постатей.
Тип уроку: закріплення та застосування знань, умінь та навичок.
Форма уроку: практикум з перевірки творчих робіт.
Обладнання: підручник «Вступ до історії України», історичні довідники, настінна карта «Хмельницька область», проектор, екран.
Підготовка до уроку: учитель заздалегідь ставить перед учнями завдання з метою подальшого його дослідження, допомогає у підборі літератури, спонукає до використання інформації з різних джерел, нагадує як працювати з алгоритмом «Характеристика історичного діяча» використовуючи творчий підхід в кожному окремому випадку, як підготувати творчу роботу до презентації та захисту.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування умінь та навичок.
Форма проведення уроку: практична робота.
Хід уроку :
І. Організаційний момент.
Учитель перевіряє підготовку учнів до уроку, об’єднує учнів у три групи:
Група № 1. «Знавці пам’ятників історичним діячам»
Група № 2. «Знавці пам’ятників історичним подіям»
Група № 3. «Знавці легенд, присвячених історичним діячам краю»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Три речення»
С. 159 – 160 у підручнику, завдання: розгляньте фотографії, яким історичним подіям та діячам вони присвячені? Складіть 3 речення, у яких доведіть, чому ці події чи історичні діячі гідні увічнення.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграф до уроку: Та земля мили, де мати народила.
Завдання : Як ви розумієте народне прислів’я?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Групи презентують свої роботу.
Група № 1. «Знавці пам’ятників історичним діячам»
Учні розповідають про пам’ятник Зарембі В. І. за планом на с. 160 у підручнику.
Завдання для слухачів: робота в зошиті - скласти історичну довідку про Зарембу В. І.
Група № 2. «Знавці пам’ятників історичним подіям»
Учні розповідають про пам’ятники, пов’язані з історичними подіями – Голодомор 1932-1933 років, Велика Вітчизняна війна 1941 – 1945 років, Чорнобильська аварія 1986 року, Небесна сотня за планом на с. 161 у підручнику.
Завдання для слухачів: робота в зошиті – записати назви пам’ятників та подій, яким вони присвячені.
Група № 3. «Знавці легенд, присвячених історичним діячам краю»
Учні розповідають легенди про Устима Кармелюка.
Завдання для слухачів: як ви думаєте, навіщо були створені ці легенди?
V. Підсумки уроку.
Вправа «Мікрофон»
1.Чи цікаво було працювати на уроці?
2. Що найбільше сподобалося?
3. Про що хотіли б дізнатися докладніше?
VI. Виставлення оцінок.
Таблиця у підручнику на с. 161, робота в парах – взаємооцінка.
VII. Інструктаж з виконання домашнього завдання.
С. 161 у підручнику, підготуватися до гри «Історична абетка».