Тема уроку: Лабораторна робота №7
«Визначення густини речовини (твердих тіл і рідини)»
Мета:
навчальна: розширення можливостей використання теоретичних знань для знаходження густини речовини; формування практичних умінь роботи з важільними терезами, мензуркою, лінійкою, віртуальною лабораторією;
розвиваюча: формувати пізнавальний інтерес учнів, логічне мислення, комунікативні уміння;
виховна: формування досвіду спілкування між учнями та співробітництва з учителем в навчальному процесі, формування позитивних мотивів навчання.
Методична мета: впровадження методики проведення лабораторного заняття з використанням інтерактивної дошки, персонального комп’ютера для знаходження густини речовини та використання групової роботи учнів на занятті для вирішення практичних завдань.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Форма проведення уроку: лабораторна робота.
Клас: 7
Міжпредметні зв’язки:
що забезпечують:
1. «Математика»;
2. «Інформатика».
3. «Історія»
які забезпечуються:
1. «Хімія»
2. «Анатомія»
Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютерний клас з локальною мережею, флеш – анімації (2 шт.), програма – тестування з теми «Густина речовини», мензурки, важільні та електроні терези, лінійка учнівська, інструкції з техніки безпеки, інструкції для виконання лабораторної роботи.
Література:
1. В. Р. Ільченко, С. Г. Куликовський, О. Г. Ільченко, Фізика 7
2. Ф. Я. Божинова, М. М. Кірюхін, О. О. Кірюхіна, Фізика 7
3. Л. Е. Генденштейн, Фізика 7
4. Шарко В.Д. Навчальна практика з физики/ Навчально-методичний посібник для вчителів і студентів.- К.: СПД Богданова А.М.,2006.-224 с. (Гриф МОН України)
5. Шарко В.Д. Завдання для вхідного діагностування вчителів фізики в системі післядипломної освіти педагогічних кадрів. - Херсон.- Олді-Плюс,2004.- 24 с.
6. Інтернет – ресурси : http://shkola.ostriv.in.ua/list/code-211469C1327/attr-13FBA6DEB27, http://osvita.org.ua
7. ППЗ «Віртуальні лабораторні роботи для 7 класу» (Квазар –Мікро, 2006)
Очікувані навчальні результати: після проведення лабораторної роботи учні зможуть самостійно знаходити густину речовини не тільки в умовах фізичної лабораторії, але й у домашніх умовах, тобто набудуть життєвого досвіду
План схема - уроку:
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань
Учитель оголошує тему лабораторної роботи та пропонує учням самостійно визначити мету роботу та поставити перед собою завдання, які потрібно виконати в процесі проведення роботи. Мета та завдання коригуються учителем.
ІІІ. Актуалізація і коригування опорних знань
Фронтального опитування проводиться із використанням інтерактивної дошки (показ флеш-анімацій). Учні дивлячись на малюнок мензурки у флеш-анімації повинні визначити її ціну поділки. Флеш-анімації допомагають учням знайти об’єм тіла неправильної та правильної форми, навчитись користуватись важільними терезами.
Фронтальне опитування:
1. За якою формулою ми можемо знайти густину речовини?
(На інтерактивній дошці один із учнів пише відповідь)
2. В яких одиницях системи СІ вимірюється густина речовини?
(На інтерактивній дошці один із учнів пише відповідь)
3. За допомогою якого приладу можна знайти масу тіла та його об’єм?
(учні дають усну відповідь )
4. Як знайти об’єм тіла неправильної форми?
(для відповіді на це питання на інтерактивну дошку виводиться флеш-анімація та один із учнів показує за допомогою якого циліндра можна визначити об’єм тіла неправильної форми. Це додаток 1)
5. Як знайти ціну поділки мензурки?
(На дошці з‘являється друга флеш – анімація за допомогою якою ми зможемо знайти ціну поділки мензурки. Додаток 2 )
ДОДАТОК1
ДОДАТОК 2
6. Як знайти масу тіла за допомогою важільних терезів?
(За допомогою флеш-анімації можна розглянути як знайти масу тіла та в яких одиницях вона буде вимірюватися. Додаток 2)
7. Яким чином можна перевести в систему СІ одиницю вимірювання густини г/см3?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово учителя:«Сьогодні на уроці кожен пройде свій шлях до істини, і нехай він буде не тільки важким але й пізнавальним. Давайте ознайомимось із легендою про Архімеда. Учитель підключає відео про Архімеда з папки «Дидактичні матеріали».
Легенда: «У місті Сіракузи, що на Сицілії правив цар Гієрон. Захотілося цареві, щоб майстер виготовив золоту корону. Майстер корону виготовив, але цар засумнівався чи не обманув його майстер, чи дійсно вона із чистого золота. Покликав цар до себе Архімеда і дав йому завдання – перевірити чи корона із чистого золота. Масу корони Архімед знайшов зваживши її терезами, а об’єм – зануривши у воду»
Учитель: «А як він дізнався чи обманув царя майстер? Про це ми дізнаємось виконавши лабораторну роботу. Це допоможе нам не тільки розв’язати задачу про корону,а й розв’язати багато практичних задач,зокрема «Як перевірити свіжість яйця?», «Як визначити,чи має тіло порожнини?» і т. д.
V. Осмислення змісту й послідовності застосування практичних дій
Лабораторну роботу будемо проводити з чотирьох учнів, які сидять за сусідніми партами . Це формальний спосіб, але потребує мінімального часу для організації учнів.
Учитель проводить інструктаж з учнями учнів щодо дотримання правил і вимог безпечної праці на уроці (оскільки ця лабораторна робота з використанням скляного посуду).
Робота в групах
1. Кожна група обирає спікера, дослідника, секретаря, аналітика.
2. Кожна група знайомиться зі своїм завданням, яке вже знаходиться на столах та аналізує його.
3. Спікери беруть обладнання для виконання роботи.
VI.Самостійне виконання учнями завдання під контролем та за допомогою учителя.
Учні самостійно виконують лабораторну роботу. Кожна група має своє завдання.
Групи 1, 4, 7
Виконують завдання по знаходженню густини тіла неправильної форми.
(Відповідні інструкції знаходяться у додатку 3)
Група 2 та 6
Виконують завдання по знаходженню густини рідини.
(Відповідні інструкції знаходяться у додатку 4)
Групи 3, 5, 8
Виконують завдання по знаходженню густини тіла правильної форми.
(Відповідні інструкції знаходяться у додатку 5)
Всі групи виконують свої завдання і заповнюють форму та таблиці, записують висновки лабораторної роботи та здають роботи на перевірку.
VII.Узагальнення й систематизація учнями результатів роботи
Повернемося до легенди Архімеда і дізнаємося, що обманув майстер царя? Чи була корона з чистого золота, якщо відомо маса корони 2 кілограми 250 грамів, а її об’єм 0,00015 м3.
Учитель розв’язує цю задачу коло дошки та звіряє разом з учнями отриману густину з таблицею. Густина золота 19300 кг/м3 , а за умовою легенди – 15000 кг/м3. Який висновок можна зробити? Що вона не із чистого золота.
Після закінчення роботи і для перевірки результатів засвоєння роботи, учням пропонуються тест. Якщо робота проводиться у комп’ютерному класі, то тест можна провести та перевірити на комп’ютері.
Тест складається з двох варіантів. Кожен з них має по 10 запитань. Після закінчення тесту, комп’ютер автоматично виводе оцінку, яку учитель може виставити у журнал. Підбиваємо підсумки тесту шляхом інформації про результати.
VIII. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Рефлексія проводитися вчителем з використанням прийому "мікрофон". Учні діляться своїми враженнями, акцентуючи увагу на досягненні цілей даного уроку, використання отриманих знань у повсякденному житті.
IX. Повідомлення домашнього завдання
В. Р. Ільченко, С. Г. Куликовський, О. Г. Ільченко, Фізика 7,
Вивчити §13, ст72-77.
Ф. Я. Божинова, М. М. Кірюхін, О. О. Кірюхіна, Фізика 7,
Повторити §10, ст.72 -73. Роз'язати №1,2 стор.79. (приклади завдань знаходяться у робочому зошиті)
Л. Е. Генденштейн, Фізика 7
Повторити §11, ст.199.