Впровадження системи НАССР

ЩО ТАКЕ СИСТЕМА НАССР?

Система ХАССП - міжнародна системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (англ. HACCP—Hazard Analysis and Critical Control Points). Система, яка ідентифікує, оцінює та контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів.

Впровадження системи ХАССП в закладах освіти є обов’язковою умовою для гарантії безпечного харчування дітей. Окрім того, що принципи ХАССП дають впевненість та гарантії, як керівництву так і споживачам, в дотриманні санітарних та гігієнічних вимог при організації харчування, тому згідно законодавчих вимог, система управління безпечністю (принципи ХАССП) повинна впроваджуватись обов’язково.

Впровадження системи ХАССП в закладах освіти – це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у них немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація цих установ зобов'язана постійно підтримувати принципи системи ХАССП.

Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів:

* В обов'язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в заклад освіти для приготування їжі для дітей;

* Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;

* Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни:

* Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні;

* Особиста гігієна персоналу;

* Правильне прибирання відходів і сміття;

* Відсутність комах;

* Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;

* Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів.

Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

ГОЛОВНЕ ЗАВДАННЯ НАССР

Головним завданням системи НАССР є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю за усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

Система НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.

2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами.

3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності.

4. Не автономна програма. Її основа— це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати.

Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 №590

ПРО ПРОГРАМИ-ПЕРЕДУМОВИ НАССР

Для ефективного функціонування системи безпечності харчових продуктів та контролю за небезпечними факторами заклади освіти перед застосуванням системи НАССР мають розробити, задокументувати й впровадити програми-передумови. Сфера застосування програм-передумов охоплює усі потенційні загрози безпечності. Програма-передумова— основні умови безпечності харчових продуктів та діяльність, необхідні для підтримання гігієни навколишнього середовища у всьому харчовому ланцюгу і придатні для виробництва та постачання безпечних кінцевих продуктів і безпечних харчових продуктів для споживання людиною, а також поводження з ними. Мета програми-передумови— зменшення ризику перехресного забруднення шляхом належного планування та організації потоків руху неперероблених, частково перероблених та перероблених харчових продуктів, допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів і матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, персоналу так, щоб вони не несли загрозу безпечності продуктів. Заклади освіти мають запровадити програми-передумови з урахуванням асортименту харчових продуктів, технологічних процесів і специфіки роботи харчоблоків.

ОСНОВНІ ДОКУМЕНТИ, ЯКІ РЕГЛАМЕНТУЮТЬ ДІЛЬНІСТЬ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ЯК

ОПЕРАТОРА РИНКУ У ЦІЙ ГАЛУЗІ

Закони

Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів"

Закон України "Про відходи"

Накази

- Наказ Мінагрополітики України від 01.10.2012 № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»

- Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.08.2019 № 446 «Про затвердження форми акта, складеного за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР»

- Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.08.2019 № 447 «Про затвердження форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин»

Листи

- Лист Міністерства аграрної політики та продовольства України від 24.11.2017 № 37-32-10/26051 «Роз’яснення щодо необхідності реєстрації харчоблоків закладів освіти»

- Лист державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 01.08.2019 № 11.1.1-5/12329 «Щодо впровадження системи НАССР»