Kapitoly edukačnej psychológie. Teória a aplikácie.

GRÁC J. Kapitoly edukačnej psychológie. Teória a aplikácie. Trnava : Veda, vydavateľstvo SAV - FF TU, 2009.

Autor recenzie: Marián Špajdel

Profesor Ján Grác patrí medzi popredné osobnosti slovenskej psychológie, je držiteľom mnohých ocenení a vyznamenaní. Na Katedre psychológie FF TU v Trnave pôsobí od roku 1994. V rokoch 1994-1999 zastával funkciu vedúceho katedry. Medzi jeho profilové predmety patrí „Psychoracionalizácia učenia a štúdia“ a „Edukačná psychológia“. Je školiteľom veľkého počtu diplomových a bakalárskych prác, aktívne sa podieľa na formácii interných aj externých doktorandov, je autorom projektu každoročných stretnutí absolventov Katedry psychológie FF TU so svojimi učiteľmi. Profesor Grác vo svojich prácach kladie dôraz na diferencovanosť výchovy ako vzťahotvorného procesu od vzdelávania ako výkonotvorného procesu, a tak sa snaží upozorňovať na stále pretrvávajúce tendencie suplovať výchovu vzdelávaním. Autorov prístup k výchove, ako k edukačnej disciplíne, ju umožňuje aplikovať na všetky formatívne vekové stupne človeka. Značný priestor vo svojej práci venoval analýze účinnosti výchovných metód a problematike psychológie mravnosti.

Kapitoly z edukačnej psychológie predstavujú monografickú učebnicu, ktorá je náukou o psychologickom riešení realizovania výchovy ako jedného z najaktuálnejších problémov nášho spoločenského života. Na rozdiel od simplifikovanej analýzy výchovných javov, spočívajúcej iba v ich deskripcii jestvujúcimi psychologickými termínmi, autor postupne preniká do podstaty výchovy odhaľovaním jej psychických mechanizmov. Výraznou osobitosťou učebnice je jej inovačná klasifikácia výchovne problémového správania (VPS). Vďaka nej sa čitateľ systémovo dostáva aj k takým dosiaľ v teórii a praxi zanedbávaným výchovným javom, ako je napr. hypo a hyperkonvenčné správanie, alebo ako sú niektoré, zatiaľ ešte v norme sa nachádzajúce, prejavy závislosti, ktoré sú neraz podhubím subnormných prejavov závislosti. Keďže monografická učebnica neodpovedá iba na otázku, čo je výchovný jav, ale aj na otázku, ako možno meniť nežiaduci výchovný jav na žiaduci, autor venuje značný priestor aj analýze účinnosti najvýznamnejších výchovných metód ako napríklad. exemplifikácia a persuázia. Autor rozpracoval i cvičenia, ktoré sa nachádzajú na konci každej kapitoly.

Kniha je vhodná nielen pre študentov psychológie a príbuzných odborov (napr. v rámci predmetov edukačná psychológia, školská psychológia a pod., ale je vhodná aj pre širšiu čitateľskú verejnosť.